Kişisel gelişimine yatırım yapmak isteyen herkesin dinlemesi gereken TED konuşmaları

Kişisel gelişim, sonsuz bir yolculuk… Yaşamımız boyunca birçoğumuz kendimizi geliştirebilecek yeni araçlar bulmaya, farklı uzmanlık alanları edinmeye, profesyonel yaşamlarımızdan romantik ilişkilerimize daha iyi sonuçlar elde etmek için çabalamaya devam ediyoruz. Haliyle, bu konuda bize yol gösterecek, ilham verecek kaynaklar arıyoruz. Birbirinden başarılı insanların uzmanlık alanlarından kendi deneyimlerine kadar çok geniş alanlarda etkileyici paylaşımlar yaptığı TED konuşmaları da çoğu zaman bu arayışımıza cevap veriyor. Biz de bu yazımızda birbirinden başarılı TED konuşmalarından kişisel gelişim konusunda en yatırımlık paylaşımlar olabileceğini düşündüğümüz konuşmaları sizler için bir araya getirdik. İşte kişisel gelişimine yatırım yapmak isteyen herkesin dinlemesi gereken TED konuşmaları:

Erteleme alışkanlığını yenmek

Tim Urban: Inside the mind of a master procrastinator | TED

Hepimiz günlük yaşantımızda birçok işle uğraşıyoruz; sorumluluklarımızı yerine getirmeye iş-okul-ev dengesini kurmaya, özel hayatımıza ve kendimize zaman ayırmaya çalışıyoruz. Bitirilmesi gereken ödevler, yetişmesi gereken projeler, planlanması gereken toplantılar, hazırlanması gereken sunumlar ve çok daha fazlası hayatımızın ayrılmaz bir parçası olsa da zaman zaman belki de çoğu zaman içimizdeki ‘boşver, sonra yaparsın’ diyen sesin cazibesine kapılabiliyoruz. Bu nedenle erteleme alışkanlığı olarak Türkçe’ye çevrilen ‘procrastination’ ister istemez hayatımızın tam ortasında belirebiliyor. Wait But Why isimli blogun yazarı Tim Urban, ‘Inside The mind of a master procrastinator’ (usta bir erteleyicinin zihninde) isimli TED konuşmasında erteleme alışkanlığı bambaşka bir açıdan ele alıyor ve bu konuda neler yapabileceğimize dikkat çekiyor.

İlginizi çekebilir: Modern zamanların kabusu: Erteleme alışkanlığı

Bedenini sevmek

Looks aren't everything. Believe me, I'm a model. | Cameron Russell

Birçoğumuz hayatımızın bir döneminde ‘daha iyi’ olduğunu düşündüğümüz bir bedene sahip olmayı istiyoruz. Daha zayıf bacaklar, daha ince bel, daha parlak saçlar, pürüzsüz bir cilt ve çok daha fazlasına erişmenin bizi çok mutlu edeceğine kendimizi inandırabiliyoruz. Peki, gerçekten öyle mi, dış görünüş her şey mi? Ünlü model Cameron Russel, ‘Looks aren’t everything. Believe me, I’m a model(Görünüş her şey değildir. İnanın, ben bir modelim) isimli TED konuşmasında yalnızca genetik bir piyangoya sahip olduğu için model olduğunu ama bu durumun onun kim olduğunu tanımlamadığını; çoğu zaman kendi gibi hissetmediğini, sürekli nasıl göründüğünü düşündüğü için özgüveninin sarsıldığını ve modellerin dünyasında nasıl bir yanılsama olduğunu ele alıyor.

İlginizi çekebilir: Bedenini sevmek ve olduğu gibi kabul etmek isteyenler için ipuçları

Başarılı iletişim kurmak

Celeste Headlee: 10 ways to have a better conversation | TED

Diyaloglar, şüphesiz ki günlük hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası. İş arkadaşlarımızla, partnerimizle, ailemizle, çocuklarımızla, dostlarımızla, komşularımızla sık sık iletişim halinde oluyoruz; bir şeyler hakkında konuşuyoruz, tartışıyoruz, bilgi paylaşımı yapıyoruz, sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz. Peki, başarılı olabiliyor muyuz, gerçek anlamda etkili bir iletişim kurabiliyor muyuz? Çoğunlukla, hayır. Çünkü, modern çağın getirdiklerinden kendimizi sıyıramıyoruz. Biriyle konuşurken aynı anda başka işleri halletmeye, telefonumuzdaki bildirimleri kontrol etmeye, hafta sonu ne yapsak diye düşünmeye devam ediyoruz… Başarılı radyo sunucusu Celeste Headlee, ‘10 ways to have a better conversation’ (Daha iyi bir sohbet için 10 yol) isimli TED konuşmasında 21. yüzyılda neredeyse imkansız hale gelen kavga etmeden, saldırmadan, kırmadan konuşmanın; kısacası iletişim becerilerini geliştirmenin 10 etkili yolunu anlatıyor.

İlginizi çekebilir: Şiddetsiz İletişim Modeli ve iletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı aktiviteler

Zamansızlıkla baş etmek

How to gain control of your free time | Laura Vanderkam

Çağımızın en büyük sorunlarından biri şüphesiz ki her yaştan insan için ‘zamansızlık’; ne yaparsak yapalım bir türlü yettiremediğimiz ‘zaman’la nasıl başa çıkabiliriz? Zaman yönetimi uzmanı Laura Vanderkam, ‘How to gain control of your free time’ (Boş zamanınızın kontrolünü nasıl ele alırsınız?) isimli ilham verici TED konuşmasında, zamansızlıktan şikayet etmemizin asıl sorumlusunun aslında kendimiz olduğunu, çoğumuzun yapılacaklar listelerimizdeki sorumlulukları nasıl abarttığımızı ve kendimize ayırdığımız zamanı nasıl azımsadığımızı rakamlarla ve şaşırtıcı araştırma sonuçlarıyla paylaşıyor. Kendimiz için önemli olan şeylere daha fazla zaman bulmak için yardımcı olabilecek birkaç pratik strateji de sunan Vanderkam böylece sahip olduğumuz zamanla istediğimiz yaşamı kolaylıkla inşa edebileceğimizi söylüyor.

İlginizi çekebilir: Zamanınızı boş yere harcadığınızın 10 göstergesi

Yalanı tespit etmek

How to spot a liar | Pamela Meyer

Karşınızdaki kişinin yalan söylediğini fark etmekte ne kadar başarılısınız? Liespotting’in yazarı Pamela Meyer, yalanı tespit etmenin bilimsel olarak kanıtlanmış yönlerini paylaştığı ‘How to spot a liar’ (Bir yalancı nasıl anlaşılır?) isimli TED konuşmasında karşımızdaki kişinin tavırlarından, davranışlarından, sözlerinden yalan söylediğine dair nasıl çıkarımlar yapabileceğimizi anlatıyor. Ünlü konuşmacı aynı zamanda, dürüstlüğün korunmaya değer bir olgu olduğuna da vurgu yaparak günümüz ilişkilerinin kanayan yarasına parmak basıyor.

İlginizi çekebilir: İnsanlar neden yalan söyler: Yalan türleri ve yalan söylemenin nedenleri

Farkındalıkla yavaşlamak

All it takes is 10 mindful minutes | Andy Puddicombe

En son ne zaman 10 dakika boyunca hiçbir şey yapmadan durduğunuzu hatırlıyor musunuz? Mesajlaşmadan, konuşmadan, hatta hiçbir şey düşünmeden geçen herhangi bir anınızı anımsayabildiniz mi? Mindfulness uzmanı Andy Puddicombe, ‘All it takes 10 mindful minutes’ (Yalnızca 10 farkında dakikanızı alır) isimli TED konuşmasında yavaşlamanın dönüştürücü gücünü şöyle anlatıyor: ‘Günde 10 dakika, sadece dikkatinizi bilinçli olarak odaklayarak ve şimdiki anı deneyimleyerek zihninizi tazeleyebilirsiniz. Sakinleşmek, yavaşlamak ve rahatlamak için tütsülere, rahatsız pozisyonlarda oturmanıza ya da huzuru Tibet’te aramanıza gerek yok. Yavaşlamak için ihtiyacınız olan tek şey, hayata 10 dakikalık bir farkındalık molası vermek.’

İlginizi çekebilir: Mindfulness nedir, nasıl alışkanlık haline getirilir?

Değişmeyi istemek

İnsan Nasıl Değişir? | Beyhan Budak | TEDxIzmir

Birçoğumuz, belki de yaşamımız boyunca bir şeyleri değiştirmeyi istiyoruz; görünüşümüzü, tepkilerimizi, hayat tarzımızı, alışkanlıklarımızı, hep daha iyi olacağını düşündüğümüz yönde evriltmeye çalışıyoruz. Peki bu süreçte neler yapıyoruz? Neden bazı insanlar istedikleri değişimleri kolayca hayata geçirebilirken bazıları için süreç o kadar kolay işlemiyor? Uzman klinik psikolog, yazar ve ünlü konuşmacı Beyhan Budak ‘İnsan nasıl değişir?’ isimli TED konuşmasında, insanın değişim yolculuğunu bambaşka bir açısıyla ve her yönüyle ele alıyor. Kendi deneyimlerinden ve bilgi birikiminden yola çıkarak değişimi nasıl gerçekleştirebileceğimize ışık tutuyor.

İlginizi çekebilir: Değişmek ve gelişmek mi, kabullenmek ve beklemek mi: Kişisel gelişimin artıları ve eksileri

Kader motifini tanımak

Geçmişimizin Kaderimize Etkisi | Dr. Gülseren Budayıcıoğlu | TEDxMETUAnkara

Çocukluğunuzda, hatta bebeklik döneminizde yaşadığınız olayların, hissettiğiniz duyguların, acıların, travmaların, evinizde geçen olayların, ebeveynlerinizin tutumlarının bugününüzü şekillendirdiğine inanıyor musunuz? Ünlü doktor, yazar ve konuşmacı Gülseren Budayıcıoğlu doğduğumuz evin içinden başlayarak yavaş yavaş şekillenmeye başlayan ‘kader motifi’ni hayattan örneklerle ve kendi yaşamından anekdotlarla derinlemesine ele alıyor. ‘Geçmişimizin kaderimize etkisi’ isimli TED konuşmasında, çocukken aldığımız yaralar bizi nereye götürürse oraya gideriz diyor ve kader motifini tanıyarak kaderin değiştirebileceğine dikkat çekiyor.

İlginizi çekebilir: Kaderini değiştirmek için kendini değiştirmeye hazır mısın?

Başarıya doğru yoldan ulaşmak

Başarının 12 Sihirli Anahtarı | Şerif Kaynar | TEDxBahcesehirUniversity

Singapur’un en yoksul ülkeler listesinden en zengin ülkeler arasına nasıl girdiğini biliyor musunuz? Sırrı insan kaynaklarına yaptığı yatırım; yani nitelikli, yetenekli, becerikli, başarılı iş insanlarını bir araya getirerek… Başarılı insanın başarılı ülke demek olduğunun güzel bir göstergesi. Peki, başarılı insan nasıl olunur? Başarıya ulaşmak için ne yapmak, nasıl davranmak, hangi yollardan gitmek gerekir? Başarılı iş insanı ve beyin avcısı Şerif Kaynar, iş dünyasındaki başarılı liderlerin ortak özelliklerini gerçek hayattan örneklemelerle anlatıyor ve uzlaşma kültüründen şansı yakalamaya, sıfırdan başlamaktan gülümsemenin önemine başarılı olmanın sırlarını ‘Başarının 12 sihirli anahtarı’ isimli TED konuşmasında paylaşarak ilham veriyor.

İlginizi çekebilir: Kariyer basamaklarını hızla tırmanmak için, her aşamada hangi becerilerimizi geliştirmemiz gerektiğini nasıl bilebiliriz?

İlham verici daha fazla konuşma keşfetmek ve kendinize farklı alanlarda da yatırım yapmak istiyorsanız konularına göre ele aldığımız TED konuşmalarına dair diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Mutluluk ve mutlu olmak üzerine 10 etkili TED konuşması
Zaman yönetimi konusunda ilham verici TED konuşmaları
Çocuklardan çocuklara mesaj var: Çocuklar için ilham verici TED konuşmaları
Zor bir dönem geçirdiğini düşünenler için ilham verici TED konuşmaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!