Bedeninizi sevmeye nasıl başlayabilirsiniz?

“Bedenini sevmek” ve “beden olumlama” son dönemde hepimizin etrafta sıkça duyduğu konulardan biri. Ancak bu kadar çok konuşulan bu konu, sanıldığı kadar kolay veya hemen harekete geçerek başarılabilecek bir şey olmayabilir. Bu düşünce yapısına sahip olmayabilirsiniz, bedeniniz sizinle işbirliği yapmıyor olabilir, son günlerde çok fazla kilo almış olabilirsiniz veya en basitinden nasıl başlayacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. İşte bedenini sevmeye nasıl başlaması gerektiğini bilmeyenler için altın değerinde öneriler.

1. Bedeniniz hakkında nasıl hissetmek istediğinizi ve bunun neden önemli olduğunu kendinize dürüstçe söyleyin

Her şeyden önce bedeninizle ilgili nasıl hissetmek istediğinizi bilmelisiniz. Gideceğiniz yeri bilmeden, o yere gidemezsiniz. Vaktinizi ayırın, elinize bir kalem ve kağıt alın, sessiz bir yer bulun ve kendinize “Bu sahip olduğum bedenin içinde kendimi nasıl hissediyorum” sorusunu sorun. Ya da “Bedenimle aramdaki ilişkinin nasıl olmasını isterdim” sorusunu yöneltin ve şimdi yanıtlarınızı sıralamaya başlayın. Yanıtlarınız bittikten sonra “Neden bu benim için bu kadar önemli” sorusunu sorun. Belki de bu sorunun gerçek nedenlerini bulmak, neden bedeninizi değiştirmek istediğinizi öğrenmek için bu soruyu kendinize 6-7 defa sormanız gerekebilir. Beyniniz yerine yüreğinizin sizinle konuştuğunu hissedene kadar kendinize bu soruyu sormaya devam edin. Kendinizi daha iyi anlamak, ara sıra bedeninizle ilgili mutsuzluklarınızdan kaynaklanan öfke patlamalarını anlamlandırabilmek için bu sorunun yanıtını iyi biliyor olmanız gerekiyor. Kendi gerekçelerinizi hatırladıkça, zor zamanlarda kendinize karşı kibar olmanın yollarını bulabilirsiniz.

Bedeninizin size izin verdiği şeylerle, bedeninizin hoşlanmadığı şeylerin farkına varın.
2. Şükretme kasınızı güçlendirin

Son dönemde her yerde şükretmekle ilgili yeni bir nasihat, yeni bir öğüt görebilirsiniz. Ancak bunu etrafta görmek, okumakla gerçekten uygulamak arasında büyük fark var. Bedeninizin size izin verdiği şeylerle, bedeninizin hoşlanmadığı şeylerin farkına varın. Bedeninizin size verilen bir hediye, hayatınızı yaşamanızı sağlayan bir araç. Onu beslemek, ona iyi bakmak sizin göreviniz. Bunu söylemeyi, okumayı bir kenara bırakın ve gerçekten uygulamaya başlayın. Bedeninizin değerini bilin ve onun gelişime açık olduğunu hiçbir zaman unutmayın.

İlginizi çekebilir: Hayatınıza huzur getiren şükretme biçimleri

3. Etrafınızı bedenine önem veren kişilerle çevreleyin

Her yaş grubundan, her cinsiyetten, her ortamdan arkadaşlık kurduğunuz kişilerin bedenine önem veren insanlar olmasına özen gösterin. Hepimiz kendimizi kolaylıkla başkalarıyla kıyaslamaya başlıyoruz. Bazen de fizyolojik olarak bizim için mümkün olmayan şeylere özeniyoruz, “onlar” gibi olmak istiyoruz. Oysa ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, herkesin bedeninin kendine has sınırları olduğunu unutmayın. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız, size kendinizi kötü hissettiren sosyal medya hesaplarını takip etmeyin. Sahip olduğunuz bedenin içinde kendinizi rahat hissettiğiniz ve sizi böyle kabul eden insanlarla olun. Egzersiz yapmak, insanın daha çok zihniyle bedeninin iletişim kurmasıdır. Eğer egzersiz yaptığınız yerde kendinizi rahat hissetmiyorsanız, bu iletişimi ne kadar sağlıklı kurabilirsiniz ki?

4. Korkularınızla tanışın

Söz konusu insanın kendi bedeni olduğunda, korkularla ve endişelerle yüzleşmek de fazlasıyla önemli oluyor. Aslında korkularımız, bedenimize dair düşüncelerimizle ilgili yanıtlar da barındırır. Ancak çoğu zaman korkularımızı halının altına süpürüp saklıyoruz ve sonra bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışıyoruz. Peki bu derinlere inip bu korkularla yüzleşmek nasıl olurdu? Neden endişe duyduğunuzu anlamak size ne katardı? Korkularınızın gerçek mi yoksa sadece kuruntudan ibaret olup olmadığını öğrenseniz ne yapardınız? Öncelikle kendinizle daha fazla iletişim kurup bedeninize dair korkularınız olabileceği fikrine alışın. Sonra bu korkuların nedenleriyle ilgili merakınızın peşinden gidin ve derine inmeye çalışın. Gerçeklerle yüzleştiğinizde, bunların gerçek korku mu yoksa kuruntudan ibaret mi olduğunu sorgulayın.

Bedeninize iyi gelen şeyleri yaptıkça bedeniniz kendini “evinde” hisseder.
5. Bedeninizi iyi hissettiren şeylere odaklanın

Kilo vermeniz gerektiği veya belli bir görünüme kavuşmanız gerektiği fikrinden kurtulup size kendinizi iyi hissettireni, güveninizi tazeleyen şeyler yaptıkça bedeniniz kendi doğal haline kavuşacaktır. Üstelik bu, bedeninizi daha çok sevmenizi de sağlar. Aslında bunun nedeni oldukça basit, bedeninize iyi gelen şeyleri yaptıkça bedeniniz kendini “evinde” hisseder.

İlginizi çekebilir: Olduğun gibi güzelsin: Bedeninizi olduğu gibi kabul etmenin kişisel gelişiminize katkıları

Kaynaklar:
Tinybuddha
Buzzfeed

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!