Zaman yönetimi konusunda ilham verici TED konuşmaları

Üretkenliğin ve verimliliğin hep yüksek düzeyde olması gerektiğini öğütleyen, zamanı etkili şekilde kullanabilmenin her zamankinden daha önemli hale geldiği günümüzde, kendimizi sürekli bir yerlere koşturur ya da koşturmadığımız yerler için hayıflanırken buluyoruz. Aslında haksız da değiliz: Zaman, sahip olduğumuz en değerli ve kısıtlı kaynak. Dolayısıyla zamanımızı doğru kullanabilmek, çalışma zamanlarına olduğu kadar molaları ve sorumluluklardan uzak olduğumuz zamanları da iyi hissetmemize yardımcı olan ve bize mutluluk veren aktivitelerle doldurmak önceliğimiz.

Zaman yönetimini tüm yönleriyle incelediğimiz bir haftanın sonunda kapanışı da ilham alabileceğiniz, zamanla ilgili farklı fikirlerin ve bakış açılarının yer aldığı TED konuşmalarıyla yapmak istedik. Bu konuşmaların içinde kendi yaşamınız ve zamanla ilgili yaşadığınız problemler için sihirli bir formül olmasa da, kendi çözümlerinizi oluştururken her birinden fazlasıyla ilham alacağınıza eminiz. 

Zamanınızı daha etkili şekilde nasıl yönetirsiniz?/ Brian Christian

 
İnsanların zamanla olan ilişkisini bilgisayar ve makineler üzerinden anlatan bu eğlenceli ve eğitici animasyon, hem insanların hem de bilgisayarların sınırlı bir süre içinde olabildiğince fazla iş yapabilmek konusunda ortak bir paydada buluştuğu fikrinden yoa çıkıyor. Özellikle son elli yılda, bilgisayar teknolojilerinde zamanı etkili bir şekilde yönetebilmek için geliştirilen stratejiler ve karşılaşılan problemler üzerinden zaman yönetimi konusuna değinen Brian Christian, bilgisayarlardaki zaman yönetimi stratejilerinden kendi hayatımız için alabileceğimiz dersleri ve ilhamı bizlerle paylaşıyor.

İlginizi çekebilir: Günlük rutin oluşturma ve günü planlama rehberi: Üretken bir günün formülü

Zamanın psikolojisi. / Philip Zimbardo

 
Psikoloji dünyasının gelmiş geçmiş en korkunç sonuçlanan deneyleri arasında yer alan hapisane deneyini ‘Zimbardo Experiment’ adıyla duyduysanız, Philip Zimbardo’yu mutlaka tanıdığınızı düşünüyoruz. Yıllardır insanın en karanlık yönlerinin nereden geldiğini araştıran psikolog ve araştırmacı Philip Zimbardo bu kez zaman algımızı etkileyen psikolojik faktörlerle ilgili oldukça ilham verici bilgiler paylaşıyor. Zimbardo, mutluluk ve başarının çoğumuzun göz ardı ettiği geçmişe, şimdiye ve geleceğe yönelme şeklimizden kaynaklandığını söylerken, hayatımızı iyileştirmek için ilk adım olarak bakış açımızı zamana göre ayarlamamızı öneriyor.

İlginizi çekebilir: Zaman algımızı etkileyen psikolojik faktörler: Zamanı azaltmak veya çoğaltmak mümkün mü?

Tüm zamanların en değerli şeyi. / Will Jenkins

 
Zaman yönetimi ve zamanı daha etkili kullanmanın yollarını aramak sadece modern zaman insanının bir problemiymiş gibi görülse de, tarih boyunca gelmiş geçmiş tüm insanlar ellerindeki görevleri ve sorumluluklarını daha kolay ve daha hızlı tamamlamayı sağlayan araçlara ve süreçlere değer atfetmişler. Will Jenkins bu konuşmasında zamanın değerini oldukça etkileyici verilerle inceleyerek, “vakit nakittir” söylemine karşılık en değerli para biriminin neden zaman olduğunu açıklamaya çalışıyor. 

İlginizi çekebilir: Para harcarken aslında neyi harcıyoruz: Uruguay’ın efsane lideri ‘El Pepe’den 47 saniyelik hayat dersi

Boş zamanlarınızda işle ilgili düşüncelerinizi nasıl durdurabilirsiniz? / Guy Winch

 
Zaman yönetimi, verimlilik ve üretkenlik konusunda en az çalışma saatlerinizi düzenlemek kadar önemli olan ve tüm performansınızı etkileyen en önemli şeyin mola almak ve bu molaları etkili şekilde planlayabilmek olduğundan Zaman yönetilebilir mi: Zamanı ‘doğru’ kullanmakta neden zorlanıyoruz? yazımızda detaylı olarak bahsetmiştik. Ancak mola zamanlarında da fiziken çalışmasanız bile zihniniz sürekli yapmanız gerekenlerle meşgul olabilir ve dinlenmeye ayırdığınız bu değerli zamanlarınızı farkında olmadan çalışma zamanına dönüştürüyor olabilirsiniz. Psikolog Guy Winch, çalışmadığımız zamanları en etkili şekilde kullanmanın ve mola zamanlarında gerçekten işle ve sorumluluklarla ilgili şarteli tamamen kapamanın öneminden bahsederek, gerçekten rahatlamanıza ve enerji toparlamanıza yardımcı olmayı amaçlayan üç basit teknikle yapmanız gerekenlerle ilgili endişenizi azaltmanıza yardımcı olabilecek önemli bilgiler paylaşıyor. 

İlginizi çekebilir: Zamanı boşa geçirmeye övgü

Zaman yönetimi, verimlilik ve üretkenlik konusunda daha detaylı bilgi edinmek, farklı stratejiler öğrenmek ve yaşamınızı dönüştürmek için Zaman yönetimi kitapları: Verimlilikle ilgili ilham verici kitap önerileri yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!