Zaman yönetimi kitapları: Verimlilikle ilgili ilham verici kitap önerileri

Dilerseniz evde, dilerseniz ofiste, dilerseniz tatilde olun… Esnek çalışma saatleriniz de olsa giriş çıkış saatleri keskin çizgilerle belirlenmiş bir işte de çalışsanız herkes gibi dünya üstünde kısıtlı olan zamanınızı çok daha doğru kullanabilmenin yollarını arıyor olabilirsiniz. 

Zaman yönetilebilir mi: Zamanı ‘doğru’ kullanmakta neden zorlanıyoruz? yazımızda da bahsettiğimiz gibi ‘zaman yönetimi’ derken hepimizin gözden kaçırdığı en önemli nokta aslında zamanın yönetilemez olduğu gerçeği. Yaşamınızda aynı süre içinde yaptığınız işler, sorumluluklarınız, ihtiyaçlarınız ve istekleriniz değişse de zaman aslında değişen ya da yönetilmesi gereken bir şey değil. Zaman yönetimi tekniklerini kullanarak bir günü 25 saat yapabilmek ya da dakikaları durdurabilmek elimizde değil. Yapabileceğimiz tek şey sorumluluklarımızı akıllıca yöneterek ve zamanla ilgili algımızı etkileyen psikolojik faktörlerin farkında olarak yaşam tarzımızda buna uygun değişiklikler yapmak.

Siz de en son ne zaman mola verdiğinizi hatırlamıyor, odaklanmakta sıkıntı yaşıyor, tüm gününüzü Zoom toplantılarında geçirip kalan saatlerde hiçbir şey yapmaya fırsat bulamamaktan şikayet ediyorsanız yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Hem iş hem de özel yaşamınızda zamanı daha doğru kullanmanıza yardımcı olacak odaklı çalışma, verimlilik ve üretkenlikle ilgili birbirinden ilham verici önerilerin ve stratejilerin yer aldığı kitapları sizler için bir araya getirdik.

Zaman yönetimi konusunda yazılmış en iyi kitaplar: 

Pür Dikkat: Odaklanma Becerisini Nasıl Yitirdik, Nasıl Geri Kazanabiliriz?

Orijinal adı: Deep Work

Yazar: Cal Newport

Sayfa sayısı: 304

Pür Dikkat, dikkat dağıtıcılarla dolu bir dünyada herhangi bir işe ya da aktiviteye odaklanabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen her şeyi içeren, rehber niteliğinde bir kitap. Zihinsel olarak yorucu olan, ilginizi çekmese de tamamlamanız gereken işleri tüm dikkatinizi vererek nasıl tamamlayabileceğinizi çeşitli stratejiler ve bilimsel temelli uygulamalar üzerinden örneklendiren bu kitabı okuduğunuzda, zihninizde gittikçe büyüyen işleri kısa sürede başarıyla tamamlamanın yollarını keşfedeceksiniz.

Kitabı daha detaylı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Öz: Daha Az Çabalayarak Daha Çok Şey Başarmanın Sırrı

Orijinal adı: Essentialism

Yazar: Greg McKeown

Sayfa sayısı: 304

McKeown bu kitapta daha az zamanda daha fazla şeyi tamamlamanın değil, gerçekten tamamlanması gereken şeylerin ne olduğunun inceliklerini anlatıyor. Zaman yönetimi stratejisinden çok üretkenliği ve verimliliği odağına alan bu kitapta gerçekten önemli olan şeylerin nasıl farkına varabileceğiniz ve önceliklerinizi neye göre belirlemeniz gerektiği sistematik bir yaklaşımla ele alınıyor. Hedeflerinize ve yaşam amacınıza katkıda bulunacak şeyleri çok daha iyi analiz etmenizi, gereksiz tüm detaylardan ve sizi meşgul eden ayrıntılardan arınmanızı sağlayacak bu kitap zamanı nasıl doğru kullanmanız gerektiğiyle ilgili oldukça kapsamlı bilgiler içeriyor.

Kitabı daha detaylı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Zaman Yaratmak: Önemli Olana Odaklanma Sanatı

Orijinal adı: Make Time

Yazarlar: Jake Knapp, John Zeratsky

Sayfa sayısı: 352

Google Ventures’in ünlü “tasarım sprinti” yaklaşımının yaratıcıları olan Jake Knapp ve John Zeratsky, yüzlerce ekibin çalışma şeklini değiştirerek önemli sorunları çözmesine yardımcı oldu. Bu yaklaşımın başarısına ve Gmail’den YouTube’a her yerde bulunan teknoloji ürünlerini tasarlama deneyimlerine dayanarak, insanların enerjilerini, odaklanmalarını ve zamanlarını optimize etmelerine yardımcı olacak yollar arayarak kendi alışkanlıklarını ve rutinlerini oluşturmalarını sağladılar. Bu kitapta da bizlere, tüm gözlemlerine ve deneyimlerine dayanarak zaman yönetimi konusunda kullanılabilecek en etkili yöntemleri, herkesin günlerini sistematik olarak tasarlamak için kullanabileceği dört adımlı günlük bir program altında sunuyorlar. Zaman Yaratmak kitabı herkese uyabilecek tek bir formülden ziyade, kişisel alışkanlıklara ve yaşam tarzına göre uyarlanabilen ufak ipuçlarından ve stratejilerden oluşan kişiselleştirilebilir bir menü sunuyor.

Kitabı daha detaylı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Orijinal adı: The 7 Habits of Highly Effective People

Yazar: Stephen R. Covey

Sayfa sayısı: 472

Yayınlandığı günden beri çok satanlar listelerinin en üst sıralarında olan ve gelmiş geçmiş en ilham verici ve en etkili kitaplar arasında görülen Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, dünyanın en ünlü siyasetçilerinden yöneticilerine, eğitimcilerden ebeveynlere milyonlarca insanın yaşamını dönüştürmeyi başarabilmiş bir kitap. Bir yaşam amacına sahip olmanın öneminden ve bu amaç doğrultusunda izlenmesi gereken adımlardan bahseden kitapta alışkanlık kazanmanın, rutinlerin ve zamanı etkili kullanabilmenin yolları anlatılıyor. Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen ve toplam kalite anlayışının öncülerinden olan Stephen R. Covey, çarpıcı örneklerden yola çıkarak, adım adım, insana yaraşır biçimde dürüst, uyumlu, huzurlu, başarılı bir yaşam için değişime ayak uydurmamızı sağlayan alışkanlıkları belirliyor, değişimin yarattığı fırsatlardan yararlanabilmek için gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor.

Kitabı daha detaylı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Atomik Alışkanlıklar

Orijinal adı: Atomic Habits

Yazar: James Clear

Sayfa sayısı: 352

Hedefleriniz ne olursa olsun, Atomik Alışkanlıklar yaşamınızı her gün daha da iyileştirebilmeniz için bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerle birlikte muhteşem bir çerçeve sunuyor. Alışkanlık oluşturma konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan James Clear, bizlere tam olarak nasıl iyi alışkanlıklar oluşturacağımızı, kötü olan alışkanlıklarımızı nasıl değiştirebileceğimizi ve olağanüstü sonuçlara yol açan küçük davranış değişikliklerini uygulamak konusunda ustalaşmayı öğretecek pratik stratejiler sunuyor.

Kitabı daha detaylı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Ataleti Yenmek: Yılgınlık, Yorgunluk ve Erteleme Alışkanlığıyla Başa Çıkmanın Yolları

Yazar: Mümin Sekman

Sayfa sayısı: 208

Sorumluluğunuzda olan herhangi bir işi neden yapmanız gerektiğini, nasıl yapacağınızı, yapmamanızın nelere mal olabileceğini, size neler kazandıracağını bildiğiniz halde kolunuzu kıpırdatabilecek motivasyonu bulamadığınız zamanlar oldu mu? Bizi hiçbir sebep olmaksızın harekete geçmekten alıkoyan ataleti ‘isteksizlik ile yorgunluğun, tembellik ile depresyonun, yavaşlık ile yılgınlığın, hayal kırıklığı ile kayıtsızlığın, tükenmişlik ile tepkisizliğin “ortaya karışık” halde bir insanın ruhunu ele geçirmesidir.’ diye tanımlayan Mümin Sekman, tembellikle nasıl mücadele edilebileceğine dair bizlere kapsamlı bir rehber sunuyor.

Kitabı daha detaylı incelemek ve satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Farkındalığınızı artıracak, en iyi kişisel gelişim kitapları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!