Uruguay’ın efsane lideri ‘El Pepe’den 47 saniyelik hayat dersi: Para harcarken aslında neyi harcıyoruz

Gününüzün kaç saatini çalışarak, kaç saatini sevdiklerinizle, kaç saatini kendinizle geçirdiğinizi hiç düşündünüz mü? Hepimizin günde ortalama 8 saat çalıştığını düşünürsek bir haftada 40 saatimiz, 1 ayda 160 saatimiz, 1 yılda 1920 saatimiz, 50 yıldaysa 96.000 saatimiz, yani neredeyse 11 yılımız sadece çalışarak geçiyor. Tabii trafik, yemek, ekstra mesailer ve hafta sonu çalışmaları hariç, iyimser bir hesaplamayla… Ortalama yaşam süremizin 70 yıl olduğunu ve bu 70 yılın 23 yılını uykuda geçirdiğimizi düşünürsek, hayatınızın 5’te birini para kazanmak için ‘harcamak’ sizce ne kadar mantıklı? Gerçekten bu kadar fazlasına ihtiyacımız var mı yoksa kendi yarattığımız sistem mi bize buna zorluyor?

Para ve maddiyata dair 47 saniyelik hayat dersi

Uruguay’ın 2010-2015 yılları arasında görev yapmış Devlet Başkanı José Alberto Mujica Cordano, nam-ı diğer El Pepe dünyanın gelmiş geçmiş en mütevazi ve sade yaşayan devlet başkanı olarak tanınıyor. Çiftçilikle uğraşan, gelirinin büyük bir çoğunluğunu ihtiyacı olan insanlara dağıtan El Pepe, BBC’ye verdiği bir röportajında “Bu benim kendi seçimim. Hayatımın uzun yıllarını böyle yaşayarak geçirdim. Maaşımın geri kalan kısmı bana yetiyor. Ben yoksul değilim; pahalı hayat seçen insanlar yoksulluk çeker.” diyerek parayla ve maddiyatla olan ilişkisini muhteşem şekilde özetliyor.

HUMAN The Movie Belgeseli’ndeki 10 dakikalık konuşmasında sarf ettiği her bir cümlesi hayat dersi niteliğinde olan El Pepe’nin konuşmasının en can alıcı kısmı, 47 saniyelik bir hayat dersi niteliğinde:

47 seconds of Wisdom from José Mujica


‘Gereksiz ihtiyaçlardan oluşan koca bir dağ yarattık. Bir şeyler satın alıyoruz sonra çöpe atıyoruz. Aslında boşa harcadığımız hayatlarımız. Bir şey satın aldığımda veya siz aldığınızda ödemeyi parayla yapmıyoruz. Ödemeyi yaşamımızdan, para kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz. Aradaki fark ise şu; hayatı satın alamazsınız. Hayat geçip gider. Ve hayatınızı boşa harcayıp özgürlüğünüzü kaybetmek korkunç bir şeydir.’

El Pepe’nin 10 dakikalık konuşmasının tamamını buradan izleyebilirsiniz:

Jose's interview – URUGUAY – #HUMAN

 

El Pepe’nin nev-i şahsına münhasır karakteri ve ilham verici hayat öyküsünü merak ediyorsanız,  El Pepe: Yüce Bir Yaşam Belgeseli‘ni mutlaka izlemenizi öneriyoruz!

İlginizi çekebilir: Etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız, mutlaka izlemeniz gereken 15 çarpıcı belgesel 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!