In Pursuit of Wellness Serisi 6: Sorumluluk almak

Wellness sektörünün öncüsü olan Global Wellness Institute’un önemli konulara değindiği, uzman görüşlerini ve deneyimlerini içeren videoları bir araya getiren ‘Wellness Serisi’nde yer alan pek çok içeriği geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaşmıştık. İyi Uyumak, Mutluluğa Doğru Dans Etmek, Kalpleri Bütüncül Olarak İyileştirmek daha önce ele aldığımız konular arasındaydı. Bu yazımızda ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladığımız bu haftaya uygun olabileceğini düşündüğümüz ‘Sorumluluk Almak’ (Taking Charge) videosuna değiniyoruz. Kız çocuklarının karşılaştığı zorluklara dikkat çeken bu videoda umut verici adımlar da yer alıyor.

Dünya genelinde yaklaşık 132 milyon kız çocuğunun okula gitmediğini, yaklaşık 650 milyon kadının ise 18 yaşından önce evlendirildiğini biliyor muydunuz? Özellikle gelişmemiş yoksul ülkeler başta olmak üzere dünya üzerinde kız çocuklarının karşılaştıkları zorluklar oldukça fazla. Cinsiyet ayrımcılığından eğitim haklarının ellerinden alınmasına, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmaktan gerekli sağlık ve hijyen ürünlerine erişememeye kadar ciddi sorunlar ile yüzleşmek zorunda kalıyorlar. Küçük yaşlarından itibaren yaşamın ağır yükünü omuzlarında hissetmeye başlayan kızlar, çocukluklarını yaşayamadan evlendirilip çocuk sahibi oluyorlar, pek çok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyorlar ve eğitimden, iş hayatından tamamen koparılarak adeta toplumun küçük, sessiz bir köşesine sıkıştırılıyorlar.

Wellness Serisi’nin ‘Sorumluluk Almak’ videosunda ise içimizi umutla dolduran gelişmelere imza atan, kar amacı gütmeyen ‘Soy niña, soy importante’ yardım kuruluşu, Dominik’te yaşayan kızların sağlıklı gelişimini desteklemek ve cinsiyet eşitliğini sağlamak için önemli çalışmalar yürütüyor. Bölgede yaşayan kızların, karşılaştığı zorluklara rağmen güçlü durabilmelerini, fiziksel, zihinsel ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini ve en önemlisi hak ettikleri ilgiyi, değeri görmelerini sağlayan Soy niña, soy importante, kız çocuklarına daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu gösteriyor. Şu ana kadar bölgede 1300’den fazla kız çocuğunun yaşamına dokunan ve onlara, çocukların tabiriyle ‘nefes alabilecekleri’ bir alan açan kuruluşun çalışmalarına ve daha fazlasına tanık olmak için videonun tamamını izleyebilirsiniz:

In Pursuit of Wellness Series: Taking Charge

İlginizi çekebilir: In Pursuit of Wellness Serisi 4: Geleceği tamamlamak

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!