Negatif duyguları kontrol etmeniz için 6 adımda duygusal ustalık

Bir önceki yazımda negatif duygular ve duygusal üçgeni kullanarak nasıl bu duyguları dönüştürebileceğimizi yazmıştım. Gelin bu hafta duygu ustalığının 6 adımına bakalım.

1. Gerçekten ne hissettiğinizi belirleyin

Negatif bir duyguyu ya da yeni adı ile “aksiyona geç sinyalini” deneyimlediğinizde kendinize şunu sorun:

Şu anda tam olarak ne hissediyorum?” Hissettiğiniz duyguda net olmaya çalışın. Soruyu “Şu anda sinirli miyim yoksa başka bir duygu içinde miyim” şeklinde detaylandırabilirsiniz.

2. Duygularınızı kabul ve takdir edin, bilin ki onlar sizi desteklemek için orada

Minnettar olun çünkü onlar sizin için birer mesaj taşıyorlar. Hissettiğiniz duygu her ne olursa olsun, onlara duyduğunuz takdir hissini çoğaltın.

6 adımda duygusal ustalık
Herhangi bir negatif durum ya da duygu içinde olduğunuzda, kendinize güçlü sorular sorun.

3. Sizin için taşıdığı mesajı meraklı bir çocuk gibi karşılayın ve araştırın

Meraklı olmak duygu ustalığının en önemli adımlarından biridir. Bu şekilde duygunuzu kontrol edebilir, problemi çözebilir ve ileride tekrar oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Herhangi bir negatif durum ya da duygu içinde olduğunuzda, kendinizi güçlendirmek için örnek güçlü sorular:

  • Bu başka ne anlama gelebilir?
  • Bundan ne öğrenebilirim?
  • Nasıl hissetmek istiyorum?
  • Hissetmek istediğim duyguya ulaşmak için şu anda inancım ne olmalı?
  • Bu durum ile ilgili sorumluluğum ne ve ne yapacağım?

4. Kendinizden emin olun

Herhangi bir duygu sizi kontrol altına almadan önce sizin onu kontrol edebilmeniz için en etkili, hızlı ve güçlü yöntem daha önce benzer bir durum veya duygu ile karşılaştığınızda başarılı bir şekilde o durum veya duyguyu kontrol edebildiğinizi hatırlamaktır. Şayet o zaman bununla başa çıkabildiyseniz, şimdi de yapabilirsiniz.

Kendinize şunu sorabilirsiniz:O zaman bu durum veya duygu ile başa çıkabilmek için ne yapmıştım?

6 adımda duygusal ustalık
Herhangi bir duygu sizi kontrol altına almadan önce sizin onu kontrol edebilmeniz için kendinizden emin olun.

Şayet benzer bir durum ya da duygu daha önce başınıza gelmediyse, bu durum ile başa çıkabilecek güçlü bir mentorunuzu, arkadaşınızı, model olarak aldığını kişiyi veya hiçbiri yoksa çocukluk kahramanınızı düşünebilirsiniz. Ve kendinize şu soruyu sorun: “O bu durum veya duygu ile başa çıkabilmek için ne yapardı?

5. Bu durum veya duygu ile sadece bugün değil, gelecekte de başa çıkabileceğinizden emin olun 

İleride de benzer durumlarla karşılaştığınızda bu negatif duygu ve durumlar ile başa çıkabilmek isteyeceksiniz, o yüzden şimdiden bunu yapabileceğizden emin olun ve taahhütte bulunun. Kendinize şunu sorun: “Bu aksiyona geç sinyali geldiğinde, algımı değiştirebileceğim yollar neler?

Algınızı değiştirebilmek için kendinize “Bu başka ne anlama gelebilir?” ya da “Bu durum veya duygunun iyi yanı ne?” sorularını yöneltebilirsiniz. Başlarda beyniniz “Hiçbir şey” yanıtını verebilir ancak soruyu sormaya pozitif bir cevap gelinceye dek devam edin.

6. Durum veya duygu değişimi için heyecan duyun ve harekete geçin

Son adım ise bu negatif durum veya duyguyu kontrol edip, onu dönüştürebileceğinize dair heyecan duymak ve bir an önce geçmişte yapmadığınız bir aksiyon almak.

Herhangi bir negatif duygu geldiğinde, onunla başa çıkmanın en iyi zamanı ne zamandır?Tabii ki duygunun geldiği an! Canavarı küçükken öldürün!

Duygularınızın kontrolünde ustalaşmak zaman ve deneyim ile olacaktır. Bu 6 adımı uyguluyorsunuz ama yine de işe yaramıyorsa, yazın bana. Mutluluk yolunda içinizdeki güçlü duygulara bağlanıp, beraberce hayallerinize doğru yürüyelim.

[email protected] / [email protected]

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam