Evrim Solmaz’la, mutluluk, motivasyon ve ruhsal gelişim keşifleri üzerine

Evrim Solmaz ile Söyleşi
Evrim Solmaz ile Söyleşi

Evrim Solmaz, hepimizin yakından takip ettiği ve başarılı performanslarıyla ilgiyle izlenen bir oyuncu.

Uplifers olarak yakın dönem dizilerinin yanı sıra tiyatrocu kimliğiyle de tanınan Evrim Solmaz’a; kişisel hayatı, başarı, motivasyon ve mutluluk kaynaklarını sorduk.

Evrim Solmaz ile Söyleşi
Evrim Solmaz ile Söyleşi

1. Evrim Solmaz kimdir, neler yapar?

Konservatuvar tiyatro kökenli, oyunculuk dalında masterını tamamlamış, 19 yıldır profesyonel olarak televizyon, sinema ve tiyatro sektöründe “oyunculuk” mesleğini icra eden bir aktrisim. Bunların yanı sıra 9 yıldır Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde “sahne tatbikatı” adı altında oyunculuk eğitimi veren bir eğitmenim.

2. Oyunculuğa nasıl başladınız? Bu süreçte sizi motive eden şeyler nelerdi?

1990 yılında konservatuvar sınavlarına hazırlanma süreciyle başlayan oyunculuk serüvenim hala tüm hızıyla devam ediyor. Motivasyonumu yükselten değerlerin başında ailem ve dostlarım gelir. Savaş sanatları ile ilgileniyorum 13 yıldır; ihtiyacım olan denge ve özgüveni daima bana vermiştir. Ayrıca tatilde doğa ile bir olmak, iyi bir film, iyi bir konser ya da başarılı performanslar izlemek, etkileyici kitaplar okumak bana her zaman ilham vermiş, motivasyon sağlamıştır.

3. Oyuncu olmasaydınız, hangi işi yapmak isterdiniz?

Dansçı ya da müzisyen olmak hoş olurdu… Yine sanatla uğraşmak isterdim.

4. Oldukça yorucu bir mesleğiniz var. Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilmek için enerjinizi nasıl yüksek tutuyorsunuz?

Enerjimi motivasyon kaynaklarımdan alıyorum. Ayrıca destekleyici vitaminler de kullanıyorum.

Evrim Solmaz ile Söyleşi
Evrim Solmaz ile Söyleşi

5. Sizce iş hayatındaki rekabet ortamında mutlu olmanın yolu nedir?

İşine ve başarıya odaklanmak çok önemli. Kendi içindeki mutluluğu yakalamaya çalışmak, akıllı, ölçülü, dürüst olmak ve iyi iletişim için bilgilenmek, rahat bir çalışma ortamı sağlamaya destek olur.

6. Zor zamanlarla nasıl başa çıkarsınız? Panik biri misiniz, yoksa sakin mi?

Zor zamanlarda kendimi mücadeleye hazır hale getiririm; uykuma dikkat ederim, alkol almam, antrenmanlarıma ağırlık veririm, mutlaka savaş sanatları derslerine giderim, vitamin alırım ve sistemli hareket ederim… Panik değilim ama seriyimdir. Ayrıca önem verdiğim konuları dikkatle ele alır, yerine ve zamanına göre cesur davranmayı tercih ederim

Evrim Solmaz ile Söyleşi
Evrim Solmaz ile Söyleşi

7. Kendinizi hangi alanlarda geliştiriyorsunuz? Kişisel gelişiminiz için neler yapıyorsunuz?

13 yıldır aralıklarla da olsa savaş sanatlarıyla ilgileniyorum. Eğitmenlik eğitimi alıyorum. Felsefe, tarih, bilim ve sanat üzerine panellere katılıyorum. Öğretmenlik beni en çok geliştiren olgu oldu. Daha iyi bir öğretmen olmak için yüksek lisans yaptım; öğretirken öğreniyorum.

8. Uplifers okuyucularına kendi motivasyon kaynaklarını bulabilmeleri için önerileriniz nelerdir?

Motivasyon kaynaklarını keşfetmek için öncelikle klişelerden yola çıkmakta fayda var. Klişeler dipten çıkmanın ya da daha kaliteli yaşamanın kurallarını ortaya net koyuyor. Örneğin spor yapmak, sizi mutlu edecek eylemlerde bulunmak gibi…  Hoşunuza giden spor dalını keşfetmek, kendini arama sürecinin bir parçası ve zevkli de olabilir. Gerçekten ihtiyacınız olana, sizi mutlu edip besleyecek olana ve size nelerin iyi geldiğine odaklanırsanız, ruhsal beslenme yolunda zevkli bir keşfe çıkabilirsiniz diye düşünüyorum.

9. Uplifers hakkında neler düşünüyorsunuz?

Uplifers, yaşam kalitesini destekleyici pozitif katkısı ile sorularını cevaplarken bile farkındalığımı arttırdı. Teşekkür ederim.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!