In Pursuit of Wellness Serisi 9: Durmak için koşmak

Özünüze dönmeyi, sakinleşmeyi, kafanızı dinlemeyi, herkesten, her şeyden uzaklaşmayı istediğinizde doğanın iyileştirici gücünü eminiz ki defalarca keşfetmişsinizdir… Kuşların stresi azaltan sesi, denizin sakinleştirici etkisi, toprağın mis kokusu ve daha nicesinin ruhumuza, zihnimize iyi geldiği kesin. Pek çok araştırma da bu kanıyı doğrular nitelikte. Bütüncül sağlığı desteklemenin en etkili araçlarından biri olan ‘doğa’nın terapötik dokunuşları modern dünyanın getirdiği hızlı tempo ve yoğun kaygılarla baş etmenin adeta ilacı.

İyi oluşun güçlü destekçisi doğanın bu etkilerini ve çok daha fazlasını sağlayabildiğini bilen ve paylaşan wellness sektörünün öncüsü olan Global Wellness Institute da doğa ile wellness arasındaki ilişkiyi ‘Running to stand still’ isimli videosuna konu ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Sorumluluk Almak, Nöroçeşitlilik için Müzik, İyi Uyumak, Mutluluğa Doğru Dans Etmek, Kalpleri Bütüncül Olarak İyileştirmek gibi paylaşımlarını işlediğimiz Wellness Serisi’nden bu yazımızda ‘Durmak için koşmak’ konusunu ele alıyoruz.

Doğanın en güçlü parçası olan ‘su’yun belki de daha önce hiç fark etmemiş olabileceğiniz özel güçlerini ele alan videoda Castle Hot Springs isimli wellness ve inziva merkezinin pratiklerine, doğa ile neden ve nasıl bağ kurmamız gerektiğini vurgulayan yönlerine ve çok daha fazlasına değiniliyor. “Bazen yoğun bir hayattan kaçmak için en iyi yer suya girmektir.” mottosunu benimsemiş olan merkezin öncülerinden Amy Mcdonald, insanların sonunda en değerli varlıklarının sağlıkları olduğunu fark ettiklerini söylüyor ve ekliyor: “Burada yaptığımız her şey doğanın sakinliğinden, dinginliğinden ilhamla wellnessı, iyi oluşu desteklemek.” Dünyanın dört bir yanından, farklı kültürlerden gelen misafirleri ağırlayan merkezde fiziksel olduğu kadar duygusal, zihinsel, ruhsal dinlenmeye de fazlasıyla önem veriliyor ve misafirler doğanın tüm gücünden faydalanma fırsatı buluyor.

Dinlenmenin, iyileşmenin en önemli koşulu olduğunu söyleyen Castle Hot Springs’in wellness küratörü Colleen Inman, ihtiyacımız olan sakinliği doğadan alabileceğimizi ve tüm dinlendirici aktiviteleri doğada bulabileceğimizi belirtiyor. Doğanın gücünü size hatırlatacak ve doğa ile yeniden ve daha güçlü bir bağ kurmanıza ilham olacak videoyu izlemek için tıklayabilirsiniz:

In Pursuit of Wellness Series: Running to Stand Still

İlginizi çekebilir: In Pursuit of Wellness Serisi 4: Geleceği tamamlamak

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!