Göz sağlığını destekleyen en önemli 5 antioksidan

Bütüncül sağlık söz konusu olduğunda göz sağlığı çoğunlukla ihmal ediliyor olsa da yaş ilerledikçe ne kadar kritik olduğu anlaşılabiliyor… Özellikle teknolojinin gelişmesiyle telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda, kısacası ekran karşısında daha fazla zaman geçirirken gözlerimizi ne kadar yorduğumuzu fark edemeyebiliyoruz. Ancak, uzun ve sağlıklı bir ömür için gözlerimize de gereken önemi göstermek şart. Birçok hastalığı önlemede ve hücreleri iyileştirmede etkili antioksidanlar, göz sağlığı konusunda da etkin rol oynuyorlar. Göz sağlığı için antioksidanlar dediğimizde karşımıza sıklıkla ‘mucizevi baharat safran’da bulunan ‘krosin‘ çıksa da ‘lütein‘den ‘astaksantin‘e birçok antioksidan görme yeteneğini iyileştirirken, göz rahatsızlıklarını da önlüyor. Biz de bu yazımızda göz sağlığını destekleyen antioksidanlara yer verdik. İşte göz sağlığı için takviyelerinize eklemeniz gereken antioksidanlar ve hangi besinlerde en çok bulundukları:

Lütein ve zeaksantin

Göz sağlığını destekleyici antioksidanların en başında maküler pigmentler olarak bilinen lütein ve zeaksantin gelir. Bu iki antioksidan, doğal güneş gözlükleri görevi görür; zararlı ışınları engeller ve mavi ışığa karşı koruyucu rol üstlenir. Üstelik, lütein ve zeaksantin alımı sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonu ve katarakt gibi göz hastalıkları riskini azaltabilir.

Lutein ve zeaksantin hangi besinlerde bulunur?: Lutein ve zeaksantin genellikle gıdalarda birlikte bulunur. Ispanak, pazı, lahana, maydanoz, antep fıstığı ve yeşil bezelye en iyi kaynaklar arasındadır. Ayrıca yumurta sarısı, tatlı mısır ve kırmızı üzüm de lutein ve zeaksantin bakımından yüksektir.

Astaksantin

Astaksantin bilinen en güçlü doğal antioksidanlardan biridir ve göz sağlığı için benzersiz bir koruma sağlar. Özellikle lutein ve zeaksantin gibi diğer antioksidanlarla birleştiğinde göz sağlığını iyileştirmek için daha güçlü etki gösterir. Gözleri, oksidatif stresten koruyan astaksantin, aynı zamanda kan akışını hızlandırarak kanın retina ve göz küresinin dokularını yeniden oksijenlendirmesine ve toksinleri daha verimli bir şekilde temizlemesine yardımcı olur. Diğer yandan retinayı ışık kaynaklı hasarlardan korur ve glokom, katarakt gibi yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkabilen göz hastalıklarının önlenmesini ve semptomlarının hafifletilmesini destekler.

Astaksantin hangi besinlerde bulunur?: Dışarıdan takviye olarak alınabileceği gibi, somon, kırmızı alabalık, karides, yengeç, ıstakoz veya balık yumurtası gibi besinlerde de doğal olarak bulunur.

Antosiyanin

Göz sağlığına sonsuz faydası bulunan bir diğer antioksidan olan antosiyanin, karanlıkta veya düşük ışıkta görme yeteneğini iyileştirir. Özellikle bilgisayar, televizyon gibi ekranların neden olduğu göz yorgunluğunu gidemeye yardımcı olur. Göz hücrelerinde oluşan serbest radikalleri azaltır ve göz merceğinin zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. Öte yandan, sarı nokta hastalığı ve katarakt riskini azaltır, gözün sağlıklı ömrünü uzatır. Glokom hastalarında görme fonksiyonlarını iyileştirir, oksidatif stresin bir belirtisi olan MDA seviyelerini düşürür.

Antosiyanin hangi besinlerde bulunur?: Antosiyanin, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, çilek, nar, mürdüm eriği gibi kırmızı meyvelerde, mor lahana, pancar gibi sebzelerde doğal olarak bulunur.

Krosin

Krosin ismi yabancı gelse de aslında birçoğumuzun yakından tanıdığı safran baharatında bulunan bir antioksidan. Mucizevi baharat olarak adlandırılan safran birçok hastalığa çare olarak tüketilmesinin yanı sıra göz sağlığı için de oldukça faydalı, sebebi ise içeriğindeki krosin. Krosin, safran çiçeğinin doğal bir bileşenidir ve başta glokom olmak üzere makula dejenerasyonu, diyabetik retinopati gibi çeşitli göz hastalıklarını iyileştirmede rol oynar. Diğer yandan, anti-inflamatuar ve kan akışını artırıcı etkileriyle retinayı korur, görüşü iyileştirir.

Krosin hangi besinlerde bulunur?: Yukarıda da belirttiğimiz gibi krosin safran baharatında bulunur. Göz sağlığınızı desteklemek için bu mucizevi baharatı yemeklerinizde, tatlılarınızda, çaylarınızda kullanmayı deneyebilirsiniz.

Göz sağlığı konusunda daha farklı bakış açıları geliştirmek ve göz sağlığını destekleyen diğer bileşenleri, göze iyi gelen besinleri keşfetmek için bu konuda daha önce kaleme aldığımız yazılarımızı da inceleyebilirsiniz:

Kaynak: mindbodygreen, healthline

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!