Göz sağlığınız için masaj önerileri: Qigong göz egzersizleri

Meridyenler arasındaki Çi blokajları, akupunktur noktalarına belirli tekniklerle baskı uygulayarak temizlenip açıldığı için enerji daha rahat hareket eder.

Soldan sağa göz etrafında mide, mesane ve safra kesesi akupunktur noktaları.

Göz etrafında mide, mesane ve safra kesesinin akupunktur noktaları yer almaktadır. Her iki gözümüzün buruna yakın köşesi mesane 1 noktasıdır. Bu noktaların yine her iki gözde, kulaklara yakın diğer köşesi, safra kesesi 1 noktasıdır. Her iki kaşın tam orta alanında yer alan “yuyao” endişe ve zihinsel gerginlik noktasıdır. Gözaltlarının olduğu alan mide ile ilgilidir.

Aşağıdaki videoda gösterildiği gibi bu noktalara kendi kendinize de yapabileceğiniz parmakla baskılar göz sağlığınıza destek olacaktır.

Qigong for Eye Health and Vitality

Sevgiler…

Referanslar:
1.Ersin İpek. Çigong formları. https://dergi.kuraldisi.com/cigong-formlari/ Erişim tarihi: 29.06.2020.
2. https://www.acufinder.com/Acupuncture+Information/Detail/Healthy+Eyes+with+Chinese+Medicine Erişim tarihi: 29.06.2020.
3. https://chiro.org/acupuncture/ABSTRACTS/Acupuncture_Points.pdf Erişim tarihi: 29.06.2020.

İlginizi çekebilir: Adet ağrılarınız için yapabileceğiniz bir şeyler var: Dismenore için egzersizler

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam