Görmezden gelmeyin: Doktora gitmenizi işaret eden 8 göz problemi

Büyük ihtimalle jinekoloğunuzu düzenli olarak ziyaret ediyorsunuz ama göz doktoruna en son ne zaman gittiğinizi sorsak cevabı hatırlamıyor bile olabilirsiniz. Gözler vücudun en önemli araçlarından biri ve diğer her şey gibi özel ilgiye ihtiyaçları var. Ama nedense insanlar genelde semptomları görmezden gelerek göz doktoruna gitmeyi erteliyor. Ancak bazı durumlarda önlem alınmazsa görme kayıpları gibi sorunların yaşanması da son derece olası.

Lenslerinizle uyuduğunuzda gözünüzün kızarması son derece mümkün ama başka problemler de yaşıyorsanız bu, doktora gitmenizi size söyleyen bir uyarıdır. Eğer gözlerinizde sizin için sıraladığımız problemleri yaşıyorsanız en kısa sürede bir göz doktoruna gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Gözünüzün önünde uçuşan cisimler varsa

Görmezden gelmeyin: Doktora gitmenizi işaret eden 8 göz problemi

Eğer gözünüzün önünde benekler, cisimler ve örümcek ağı benzeri görseller gözünüzün önünde beliriyorsa bunlar genellikle gözünüzdeki jelin konfigürasyonundaki yaşa bağlı değişiklikler nedeniyle oluşur. Ancak The Ohio State University College of Optometry’den Gregory Nixon bu durumun retina dekolmanı gibi bir durumdan oluşabileceğini de belirtiyor. Eğer ailede böyle bir sorun varsa ve bu durum giderek sıklaşıyorsa bir doktora danışıp kapsamlı bir göz muayenesi olmanız gerekir.

Gözünüzdeki kırmızılık geçmiyorsa

Uyandığınızda kırmızı gözlerle karşılaşmanız son derece normal ama bu durum günler boyunca aralıksız bir şekilde devam ediyorsa doktora gitme vaktiniz gelmiş demektir. Bu durum gözlerinizin kuru olduğunu işaret ediyor olabilir. Bu yüzden doktorunuzun da talimatıyla çeşitli göz damlalarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gözleriniz sürekli kuruysa

Sürekli bilgisayar başında vakit geçiriyorsanız göz kuruluğu sizin için sık rastlanan bir durum olabilir. Yapay gözyaşı damlaları ilk etapta bu soruna yardımcı olabilir ancak bunlar da yardımcı olmuyorsa bir doktora gitmeniz gerekir. Bunun üzerine doktorunuz size omega 3 destekli bir göz damlası verebilir ya da farklı tedavi yöntemleri geliştirebilir.

Görmezden gelmeyin: Doktora gitmenizi işaret eden 8 göz problemi

Gözünüze bir kimyasal temas ettiyse

Diyelim ki gözünüze sabun kaçtı, ne yapmanız gerekir? Öncelikle gözünüzü soğuk suyla anında yıkamalı ve ardından her şey yolunda gibi gözükse dahi doktorunuzu aramalısınız. Çünkü kimyasallar gözünüzde çiziklere yol açabilir ve size sandığınızdan daha çok zarar verebilir.

Gözünüzde birden ağrı oluştuysa

Gözünüzde ısrarcı bir ağrı varsa hiçbir bahane üretmeden doğrudan doktora gitmelisiniz. Keskin bir ağrı gözünüze bir şeyin takıldığını haber verebilir ve bu da gözünüzün enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Devam eden ağrı aynı zamanda iltihap ya da göz numaranızın yükseldiğinin de belirtisi olabilir. Sonuç her ne olursa olsun ağrı, doktora gitmeniz için son derece önemli bir belirtidir.

Işıklı halkalar görüyorsanız

Görmezden gelmeyin: Doktora gitmenizi işaret eden 8 göz problemi

Bu kulağa son derece korkunç gelen bir ifade. Dr. Gregory Nixon bunun genellikle lens ya da gözlüklerinizin süresi dolduğunda yaşayacağınız bir problem olduğunu işaret ediyor. Aynı zamanda bu durum migrenle de bağlantılı olabilir. O yüzden ışıklı halkaları görmeye başladıysanız doktora gitmeniz gerekir.

Gözünüzde arpacık çıktıysa

Arpacık ağrılı lokal bir enfeksiyon veya göz kapağınızın yağ üreten bezlerinin iltihaplanması sonucu oluşur. Dr. Nixon bunun geçici bir şey olduğunu belirtse de gözünüzde sık sık arpacık çıkıyorsa bunun doktor tarafından kontrol edilmesi gereken bir durum olduğunun altını çiziyor. Böylece doktorunuz sonrası için önlem alabilir.

Işığa karşı çok hassassanız

Eğer ışık gözünüzü son derece rahatsız ediyorsa ve buna katlanamıyorsanız bu migren sorunu ya da gözünüzdeki bir iltihabın belirtisi olabilir. Her iki durumda da doktora gidilmesi son derece önemlidir.

 

Kaynak:
Self
Women’s Health Mag

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!