En sevilen dizi ve filmler, kitap önerileri, mutlaka görülmesi gereken yerler: 2023’ün en çok okunan Explore Up yazıları

Birbirinden etkileyici yerli ve yabancı yapımlar, sürükleyici kitaplar, keşfedilmeyi bekleyen en harika rotalar ve çok daha fazlasına yer verdiğimiz Explore Up kategorimizin 2023 yılında en çok okunan yazılarını bir araya getirdik. Yıl bitmeden kültür-sanat keşiflerinden geri kalmamak için en çok okunan yazılarımıza hemen göz atabilirsiniz. İşte 2023’ün en çok okunan Explore Up yazıları:

Netflix’ten ufkunuzu açacak 10 wellness belgeseli

Sağlıklı ve iyi bir yaşam ancak bedensel, zihinsel ve ruhsal iyi oluşla mümkün. Bu iyi oluşun en önemli basamaklarından biri de sağlıklı beslenme alışkanlıklarından iyi oluş trendlerine gelişmeleri takip etmek ve nasıl daha iyiye ulaşabileceğimizin adımlarını keşfetmek. Ancak bilgiye erişimin saniyeler aldığı ve bilgi kirliliğinin başa çıkılamaz hale geldiği günümüzde tüm gelişmeleri takip edebilmek ve bütünsel sağlığımız için neyin iyi neyin kötü olduğuna karar verebilmek oldukça zor. Bu noktada zaman zaman önemli bilimsel çalışmaları odağına alan, uzmanların tartışmalarına ve gerçek deneyimlere yer veren en güvenilir ve kapsamlı kaynaklardan biri olarak karşımıza wellness belgeselleri çıkıyor. Yüzlerce ilginç ve ufuk açıcı Netflix yapımının arasından izleyebileceğiniz en iyi wellness belgesellerini sizler için derledik. İşte o belgeseller: Netflix’ten ufkunuzu açacak 10 wellness belgeseli

100 Yıl Yaşamak: Mavi Bölgelerin Sırları belgeseli: Singapur nasıl Mavi Bölge oldu?

Uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırları ‘Blue Zones’ yani Mavi Bölgeler’de gizli olabilir mi? Netflix’in en çok ses getiren yapımlarından biri olan Live to 100: Secrets of the Blue Zones yapımında 20 yılı aşkın bir süredir uzun yaşamak üzerine araştırmalar yürüten ve bu konuda pek çok kitap yazan Dan Buettner, Mavi Bölgeler’in sırlarını paylaşıyor. Ayrıca, Singapur’un ilham veren hikayesini de ele alıyor ve nasıl sonradan Mavi Bölgeler’e dahil olduğunu anlatıyor. İyileştirilmiş sağlık hizmetlerinden dengeli beslenmeyi teşvik eden politikalara, düzenli hareket etmekten sosyal ilişkilerin desteklenmesine uzun ve sağlıklı yaşamın yapıtaşları 100 Yıl Yaşamak: Mavi Bölgelerin Sırları belgeseli: Singapur nasıl Mavi Bölge oldu?yazımızda.

İyileşme yolculuğunuzu hızlandıracak ipuçlarıyla dolu TED konuşmaları

Hepimiz hayatımızın farklı dönemlerinde olumsuz duygular deneyimleyebiliyor, ne yapmamız, nasıl davranmamız ve iyileşmek için hangi adımları atmamız gerektiği konusunda zorluk yaşayabiliyoruz. Umudumuzu kaybetmeye çok yakın olduğumuz zamanlarda hissettiğimiz çaresizlik, yalnızlık hissi, değişim korkusu, gelecek kaygısı gibi pek çok duygu ve durum işlerin nasıl yoluna gireceği konusunda endişe yaşamamıza ve kendimizi sıkışmış bir halde bulmamıza neden olabiliyor. Bu gibi zorlayıcı zamanlarda kendi ihtiyaçlarımızı önceliklendirmek, duygularımızı ve gerçekleri kabul etmek ve kendimize zaman tanıyarak sürecin içerisinden çıkmak için maruz kaldığımız stresi azaltacak adımlar atmak etkili olsa da farklı destek kaynaklarına da ihtiyaç duyabiliyoruz. İyileşme yolculuğunuzu hızlandıracak ipuçlarıyla dolu TED konuşmalarıyazımızdan ilham ve motivasyon dolu TED konuşmalarını keşfedebilir, umudunuzu, cesaretinizi en zor zamanlarda bile geri kazanabilirsiniz.

Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler

Dünya keşfedilmeyi bekleyen birbirinden harika ülkelerle dolu olsa da vize prosedürleri ile uğraşmak çoğu zaman yorucu ve can sıkıcısı olabiliyor. Neyse ki bizi hem vize prosedürleri ile uğraştırmayan hem de kişisel bütçemizi çok zorlamayacak olan Türkiye’ye yakın vizesiz ülkeler var. İşte Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler ve orada deneyimleyebilecekleriniz: Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler

“Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz”: Milli mücadeleyi ve Atatürk’ü konu alan yapımlar

Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkuyla, saygıyla ve büyük bir mutlulukla kutladığımız bu özel dönem, tarihimizi hatırlamak, Cumhuriyetimizin ne zorlukla kurulduğunu bir kez daha fark etmek için harika bir fırsat. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde silah arkadaşlarının ve tüm Türk milletinin de azmi ve fedakarlığıyla temelleri atılan Cumhuriyet, eşi benzeri görülmemiş bir kurtuluşun, bir ülkenin, bir ulusun yeniden doğuşunun nişanesi. Yüreklerimize işlemiş bu nişaneyi en güzel şekilde taçlandıran eserler ise bizlere o günleri adeta yaşatan, iliklerimize kadar işlemeyi başaran film, dizi ve belgeseller. Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz: Milli mücadeleyi ve Atatürk’ü konu alan yapımlaryazımızdaki yapımlarla tarihin tozlu sayfalarına doğru unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Kitap önerileri: Sonbahar ruhunu yansıtan kitaplar

Cama vuran yağmur damlalarına, sehpada duran sıcak çaya, fonda çalan hafif müziğe, salonun loş ışığına, dökülen yapraklara ve zihnimizden durmadan akıp giden düşüncelere eşlik edecek kitapları keşfetmek ister misiniz? Öyleyse bu yıl en çok okunan Explore Up yazılarımızdan biri olan Kitap önerileri: Sonbahar ruhunu yansıtan kitaplaryazımızda etkileyici ve farklı türdeki pek çok kitabı bulabilirsiniz.

Ölmeden önce görmeniz gereken 30 yer

Dünya, adeta bir açık hava müzesi gibi ve dört bir yanımız keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerle dolu… Sadece coğrafi konumlarıyla değil, aynı zamanda içerdikleri kültür, tarih ve doğal güzellikleriyle de büyüleyen harika yerler var. Biz de Ölmeden önce görmeniz gereken 30 yeryazımızda sizi dünyanın dört bir yanındaki bu benzersiz destinasyonlarda büyülü bir yolculuğa çıkmaya davet ediyoruz.

İstanbul’un en iyi konsept kafeleri

İstanbul’un günden güne yenilenen mekanları, yeni açılan yerleri ve tarihi dokusunu koruyan geçmişten günümüze taşınmayı başaran adreslerinin yanı sıra kendine has tarzlarıyla büyüleyici atmosferlere sahip konsept kafeleri de oldukça revaçta. Biz de Uplifers olarak İstanbul’un en iyi konsept kafelerini sizler için bir araya getirdik ve özellikle hafta sonları yepyeni keşifler yapmak isteyenleri harekete geçirecek görülmeye değer mekan önerilerini derledik. İşte yepyeni lezzetlerle birlikte eğlenceli ortamlar keşfedebileceğiniz İstanbul’un en iyi konsept kafeleri.

Urla gezilecek yerler: Huzurlu bir kaçamak için bilmeniz gerekenler

Urla’ya daha önce gitmediyseniz bile, birileri mutlaka bu harika tatil beldesini ilk fırsatta ziyaret etmenizi önermiştir. Urla, güzel İzmir’in batısında yer alan ve tarihi dokusu, doğal güzellikleri, unutulmaz lezzetleriyle ünlü bir ilçe. Kolay ulaşımı sebebiyle sıklıkla ziyaret edilen bu harika yer, ayrıca sessizliği ve huzuru ile de öne çıkıyor. Urla’nın tarihi, antik dönemlere kadar uzandığı için burada gezebileceğiniz tarihi güzellikler olduğunu da ekleyelim. Genellikle yaz tatillerinin vazgeçilmez rotası olsa da her mevsim ziyaret edebileceğiniz Urla’yı detaylı keşfetmek için Urla gezilecek yerler: Huzurlu bir kaçamak için bilmeniz gerekenleryazımıza göz atabilirsiniz.

2023 bitmeden izlemeniz gereken yapımlar

Yılın sonuna yaklaşırken eğer hala izlemediyseniz keşfetmeniz gereken pek çok yapım var! Netflix’in en yeni ve en iyi filmlerini, dizilerini keşfetmek için Netflix yeni filmler: 2023 bitmeden izlemeniz gereken yapımlar yazımızı inceleyebilir, yılın son günlerini çok daha keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. İster heyecan dolu aksiyonlardan hoşlanın, ister duygusal bir yolculuğa çıkmak isteyin, bu liste, yıl bitmeden izlemeniz gereken en çarpıcı ve unutulmaz filmleri sizin için bir araya getiriyor.

Geçtiğimiz yılın en çok okunan Explore Up yazılarını incelemek için hemen tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!