“Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz”: Milli mücadeleyi ve Atatürk’ü konu alan yapımlar

“Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!” Şu söz karşısında tüyleri diken diken olmayan, burnunun direği sızlamayan ya da gözleri nemlenmeyen yoktur sanıyoruz ki. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Ekim 1923’te yaptığı bir konuşmanın en vurucu cümlesi olan bu söylem, pek çok film ve belgesele de bugüne kadar ilham olmuş. Ve destansı bir hikayenin, bir milletin kurtuluşunun, nice zorluklarla beraber kazanılan bir zaferin, topyekün bir mücadelenin sonunda, bu cümlenin söylenmesinin sabahında ilan edilen Cumhuriyet’in, yalnızca tarih kitaplarında kalmaması için birbirinden etkileyici yapımlara ışık tutmuş.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde silah arkadaşlarının ve tüm Türk milletinin de azmi ve fedakarlığıyla temelleri atılan Cumhuriyet, eşi benzeri görülmemiş bir kurtuluşun, bir ülkenin, bir ulusun yeniden doğuşunun nişanesi. Yüreklerimize işlemiş bu nişaneyi en güzel şekilde taçlandıran eserler ise bizlere o günleri adeta yaşatan, iliklerimize kadar işlemeyi başaran film, dizi ve belgeseller.

Pek çoğumuzun muhtemelen ilkokul sıralarında belki de ilk kez Atatürk’ü ekrandan da olsa canlı gördüğü, sesini duyduğu “Sarı Zeybek” belgeselini hatırlarsınız… Küçücük kalplerimize dokunan, gözlerimizi dolduran o dokunaklı ve koca bir tarihi barındıran, Ulu Önderimizin hayattaki son günlerini anlatan bu belgesel, bize o günleri yaşatan tek eser değil. Milli mücadeleyi, Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı, Kurtuluş Savaşı’nı, Cumhuriyet’in ilanını konu alan birbirinden başarılı ve etkileyici başka yapımlar da var.

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken siz de o günlere yakından tanıklık etmek, bu direnişin, zorluklarla kazanılan bir zaferin hikayesini yeniden hatırlamak ve milli değerlerimize sahip çıkmak için izlenecekler listesi arayışı içindeyseniz; yazımızdaki film, dizi ve belgeselleri not edebilirsiniz. Epik bir mirasın yaratılışına tanıklık etmek, bağımsızlık ateşini her sahnede yeniden hissetmek, şanlı tarihimizi bir kez daha dinlemek için işte izleyebileceğiniz Cumhuriyet ve Atatürk konulu yapımlar:

Son Akşam Yemeği (2023)

Son Akşam Yemeği | Fragman

“Zorlu, kanlı, terli, gözyaşlarıyla bezeli, koskoca tarihi bir yolculuğun son gecesi…”

Galası, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ve bugün vizyona girecek olan, göz yaşlarınıza hakim olamayacağınız ef-sa-ne bir yapım: Son Akşam Yemeği. “Topraklarınızda umut kalmadı!” dediler ama O, yarın Cumhuriyet’i ilan etmeye kararlıydı ve bu gücün adını Türk Milleti koydu. Başarılı oyuncu Onur Tuna’nın başrolünde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırdığı, Cumhuriyet’in ilanından bir gece önce, Çankaya Köşkü’nde yaşananları ve o ‘son akşam yemeğini’ anlatan bu destansı film, sizi adeta o tarihimizi değiştiren geceye ışınlayacak.

Atatürk (2023)

Atatürk TV Özel Yayını 29 Ekim 21.00'de FOX'ta!

“Yetim kalmış bir çocuğun, tüm Millet’in babası olma yolundaki hikayesi.”

“Vatan terk edip gidebileceğin bir kara parçası değil!” diyen Mustafa Kemal’in, Atatürk olma yolundaki tüm dünyaya ilham olan öyküsünü paylaşan unutulmaz bir yapım: Atatürk. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan, etkileyici, dokunaklı ve her sahnesi tarih kokan, her sahnesi ile boğazımızda bir şeyleri düğümleten bir film… İlk olarak bir dijital platformda Atatürk 1881-1919 ismiyle dizi olarak yayınlanması planlanan ancak daha sonra iki bölümlük bir filme dönüştürülen bu yapımın özel bir kısmı 29 Ekim’de FOX TV ekranlarında yayınlanacak. Daha sonrasında ise filmin 1. Bölümünün 3 Kasım’da, 2. Bölümünün ise 5 Ocak 2024’te vizyona girmesi bekleniyor. Ayrıca, farklı dijital platformların da birinci bölümü dünya çapında erişilebilir olması için yayınlayacağı yönünde haberler mevcut, ancak henüz resmi kaynaklardan kesinleşen bir bilgi yok. Kesin olan; bu harika yapımın ilk yayınlanacak kısmını, 29 Ekim’de, Cumhuriyet’in ilanının 100. yılında Fox TV ekranlarından izleyebileceğimiz. Şimdiden hepimize keyifli seyirler!

Son Umut (2014)

The Water Diviner (Son Umut) – Fragman

“Çanakkale’nin izinde bir baba, Türk Milleti’nin direniş ışığında bir destan.”

Efsane oyuncu ve ödüllü yönetmen Russell Crowe’un, Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın da yer aldığı dev oyuncu kadrosu ile beyaz perdeye taşıdığı, unutulmaz yapım: Son Umut. Avustralyalı bir babanın savaşta kaybettiğini düşündüğü oğullarının izini sürmek için Türkiye’ye doğru gelişinin ve burada, Çanakkale’de devam eden hikayesinin konu alındığı bu film, Türk Milleti’nin bağımsızlık arzusunu temsil eden bir dönemi bizlere aktarıyor. Filmde, taşı toprağı tarih kokan, büyük mücadelelere ev sahipliği yapmış ve tarih sahnesinde büyük bir rolü olan Çanakkale’de Türk ulusunun yeniden ayağa kalkmasını, özgürlük uğruna harcadığı çabayı ve sonsuz azmi izliyoruz. Cumhuriyet’e giden yolda, Çanakkale’de dökülen ter, kan ve gözyaşının tarihimizde ne denli önemli olduğunu anlatan bu filmde tozlu sayfalara yolculuk edecek, o savaş dönemini iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Veda (2010)

“Hükümet şekli, Cumhuriyet olacak!”

Yine unutulması mümkün olmayan, efsane bir yapım: Veda! İlk vizyona girdiği günden itibaren izleyen herkesi göz yaşlarına boğan, koskoca bir tarihin, güçlü ve inançlı bir liderin yepyeni bir yönetim şeklini getirişinin ve bu uğurda canını ortaya koymasının anlatıldığı Veda, bu ülke için yapılan tüm fedakarlıkları gözler önüne seriyor. Zorlu günlerin mücadelesine tanıklık etmek, Mustafa Kemal’e dair bilmediğiniz pek çok şeyi öğrenmek ve iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir kurtuluş hikayesi izlemek için Veda’yı listenize ekleyebilirsiniz.

Dersimiz: Atatürk (2010)

Dersimiz Atatürk 2010 Fox Fragmanı Sinema Kulübü Türkiye Cumhuriyeti 10 Kasım 2011

“Geldikleri gibi giderler…”

Hamdi Alkan’ın yönettiği, Halit Ergenç’in başrolünde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırdığı Dersimiz: Atatürk, 7’den 70’e Atatürk’ü yakından tanımak için herkesin izlemesi gereken ilham verici bir yapıt. Atatürk’ün hayatını konu alan, 2010 yapımı bu film, bir yandan Mustafa Kemal’in okul hayatını, çocukluğunu, askerlik yıllarını anlatırken diğer yandan da ülkemizin ne zorluklardan geçtiğini, nasıl bir kurtuluş mücadelesi verildiğini ve bugünlere gelmek için geçmişte ne bedeller ödendiğini gözler önüne seriyor.

Çanakkale 1915 (2012)

Çanakkale 1915 Film Fragmanı

“Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum!”

Çanakkale’nin neden ‘geçilmez’ olduğunu, bu toprakların sırrını, burada verilen o büyük mücadeleyi en iyi şekilde anlatan, destansı yapımlardan biri daha: Çanakkale 1915. Adeta, bir tarih dersi dinler gibi izleyeceğiniz, kendinizi cephede, o topraklarda savaşıyormuş gibi hissedeceğiniz bu filmde dünyaya örnek olmuş bir direnişe tanık olacaksınız.

Sarı Zeybek (1993)

Sarı Zeybek | Atatürk'ün Son 300 Günü | 32. Gün Arşivi

“Saat tam 9’u 5 geçiyordu…”

Yukarıda da yer verdiğimiz gibi pek çoğumuzun ilkokul sıralarında tanıştığı, Atatürk’ü en iyi anlatan belgesellerden biri: Sarı Zeybek. Ulu Önderimizin hayatındaki son 300 günü anlatan ve hastalanmasını, bu süreçten sonra gelişen olayları, en yakınlarının duygu ve düşüncelerini, kocaman bir devrinin kapanışını anlatan, her sahnesi ayrı dokunaklı olan bu belgeselde göz yaşlarınıza hakim olmakta zorlanabilirsiniz. Yapımcılığını ve sunuculuğunu Can Dündar’ın üstlendiğini bu başarılı belgesel, tarihten anekdotları, Atatürk’ün yaşantısından kareleri ve yakınlarının onunla ilgili söylediklerini, yazdıklarını en etkili şekilde harmanlıyor.

Ateşten Gömlek (1923)

“Topyekün bir ‘Kurtuluş’ mücadelesi…”

Biraz daha eskilere gittiğimizde, yine unutulmaz bir yapımla karşılaşıyoruz; 1923’te yayınlanan ve Halide Edip Adıvar’ın aynı isimli romanından uyarlanan Ateşten Gömlek. Türk kadınlarının rol aldığı ilk sinema filmi olan Ateşten Gömlek, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nı anlatan ilk uzun metraj film olması nedeniyle de Türk sinema tarihinde önemli bir yere sahip. Hem Türk sinemasının ilk zamanlarını görmek hem de kurtuluş mücadelemizin şanlı tarihine tanıklık etmek için Ateşten Gömlek’i listenize ekleyebilirsiniz.

Bize emanet edilen bu mirası; yani 100 yıllık köklü geçmişi ile Cumhuriyetimizi, korumak, gelecek nesillere aktarmak ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e sevgi ve sonsuz minnetlerimizi sunmak, ancak ve ancak onun değerlerine sahip çıkmakla olur. Bu benzersiz yapımlar da bu değerleri öğrenmenin ve nasıl zorlu bir mücadele ile bugünlere gelindiğinin en güzel hatırlatmasıdır.

İlginizi çekebilir: 100. anma yılında Zübeyde Hanım’dan bilgelik dolu anılar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!