Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler

Dünyamızın her bir köşesi birbirinden etkileyici doğal güzellikleri, tarihi yapıları, lezzetli mi lezzetli yemekleri ile keşfedilmeyi bekliyor. İtalya’da pizzanın, Fransa’da şarabın, Belçika’da çeşit çeşit çikolataların tadına bakmak; Özgürlük Heykeli’ni yakından görmek, Çin Seddi’ne tırmanmak ya da Finlandiya’da Kuzey Işıkları’nı bir kez görmek çoğumuzun hayallerini süslüyor olabilir. Ancak, hayallerimiz uçsuz bucaksız olsa da siyasi sınırlar, politikalar ve ekonomik sıkıntılar çoğu zaman hayallerimizi yarıda bırakabiliyor.

Amerika, Kanada ya da Uzak Doğu Ülkeleri gibi uzakta oldukları için daha en baştan ulaşımın yüklü bir maliyet oluşturması ya da yakın Avrupa Ülkeleri’nin para biriminden dolayı yapılacak harcamaların Türk Lirası karşılığının çok tutacağı gerekçesi, ziyaret edebileceğimiz yabancı ülkelerin seçeneklerini ne yazık ki daraltabiliyor… Neyse ki bizi hem vize prosedürleri ile uğraştırmayan hem de kişisel bütçemizi çok zorlamayacak olan Türkiye’ye yakın vizesiz ülkeler var. İşte Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler ve orada deneyimleyebilecekleriniz:

Makedonya

İstanbul’dan yaklaşık 1.5 saatlik bir uçuşla gidilebilen, tarihi dokusunu ve etnik çeşitliliğini her sokağında hissedebileceğiniz Makedonya, bir sonraki yurtdışı rotanızın ilk durağı olabilir. Ülkenin resmi dili Makedonca olsa da Türkçe konuşan birçok insana rastlamanız mümkün. Antik Yunan’dan Osmanlı’ya birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış eski adıyla Yugoslavya olarak da bildiğimiz Makedonya’da yemyeşil doğanın tadını çıkarırken tarihin tozlu sayfalarına kısa bir yolculuk da yapabilirsiniz. En popüler iki şehri olan Üsküp ve Ohrid’i ziyaret edebilir, Eski Çarşı’ya uğrayabilir, Ohrid Gölü’nün manzarasına tanık olabilir, Atatürk’ün Kocacık Köyü’nde bulunan babasıyla dedesinin evini gezebilirsiniz, birbirinden keyifli Han’larında kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Makedonya’nın en lezzetli mezelerinden biri olan Ajvar’ı ve meşhur kebabı Kebapi’yi yemeden dönmeyen.

Bosna Hersek

Balkanlar’ın incisi Bosna Hersek’i de vizesiz ve ucuz ülkeler arasına eklemeliyiz. Tıpkı Makedonya gibi yaklaşık 1-1.5 saatlik uçuşla gidilebilen lezzet diyarı Bosna’nın doğal güzelliklerine hayran kalmamak elde değil. Meşhur Mostar Köprüsü’nde doğanın keyfini çıkarabilir, Umut Tüneli’nde tarihe yolculuk edebilir, Kravice Şelaleri’ne gezi düzenleyebilirsiniz. Başkent Saraybosna’da birbirinden et ve hamur işi zengini birbirinden lezzetli duraklar bulabilirsiniz. Boşnak Böreği’nin, mantı ile yarışan lezzetteki Klepe’nin ve güveçte pişen etli bir yemek çeşidi olan Bosanski Lonac’ın tadı kesinlikle damağınızda kalacak! Gitmişken Bosna’nın meşhur elmalı tatlısı Tufahija’yı da mutlaka deneyin. Bizim baklavalarımızın eline su döker mi bilinmez ama dilerseniz Boşnak Baklavası’nın da bir tadına bakabilirsiniz. Doğal güzellikleri gözlerinizi, lezzetli yemekleri damaklarınızı ve Balkan Ezgileri kulaklarınızı fethedebilir.

Karadağ

Son dönemlerin en popüler gezi rotalarından biri olan Karadağ, Balkan Yarımadası’nın küçük ama neşeli, sahilleriyle büyüleyen, gece hayatıyla ön plana çıkan, doğal güzelliklerine hayran kalınası ülkelerinden biri. Plajları, gölleri, dağları ve tarihi köyleriyle gezilecek çok yeri olan Karadağ’ın vize istemiyor oluşu onun değerini gözümüzde daha da artırıyor. Kotor Körfezi’ni ve Kotor Kalesi’ni gezebilir, Budva’nın renkli sokaklarını keşfedebilir, Stevi Stefan Adası’nda masmavi suların tadını çıkarabilirsiniz. Balkanlar’ın hemen her yerinde olduğu gibi Karadağ’da da damaklarınızı şenlendirecek birçok lezzetle tanışabilirsiniz. Karadağ’ın en meşhur yemeklerinden olan peynir ve patatesten yapılan Kaçamak favoriniz olabilir. Aslında bir İtalyan yemeği olan ama Karadağ’ın sahil şeridinde sıkça rastlanan, kalamar ve mürekkep balığı ile hazırlanan Black Ristotto’ya da bir şans verebilirsiniz.

Arnavutluk

Balkanlar’ı keşfetmeye hazırsanız Arnavutluk’u es geçmek olmaz. Vizesiz seyahat etmek isteyenlerin popüler tercihlerinden biri olan Arnavutluk kendinizi eski zamanlarda hissedebileceğiniz, sakin, lezzet dolu, mis gibi havasıyla ziyaretçilerini ağırlayan keyif dolu bir ülke. Balkanlar’da börek denilince akla ilk Boşnak Böreği gelse de Arnavutluk’un meşhur lezzeti Byrek de oldukça iddialı. Ama Arnavutluk lezzetlerinden bahsederken unutulmaması gereken bir şey varsa o da şüphesiz ki Trileçe. Lezzet keşifleri yaparken Arnavutluk’un deniz şehri Saranda’da sahilin tadını çıkarabilir, Berat’ta Osmanlı izlerini keşfedebilir, başkent Tiran’ın tarihi yerlerini ziyaret edebilir, Balkanlar’ın antik eseri olan Durres Amfitiyatrosu’nu da gezebilirsiniz.

Sırbistan

Birçok turistin uğrak mekanlarından biri olan Belgrad, Türkiye’den vizesiz ülkeleri gezmek isteyenlerin de mutlaka gezilecek yerler listelerine ekledikleri yerlerden. Tuna ve Sava Nehirleri’nin kesiştiği yerde bulunan Belgrad, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve lezzetleri ile Sırbistan’ın en popüler şehri. Şehrin en güzel ve kalabalık sokaklarından biri olan Knez Mihailova’da lezzetli deneyimler sunan restoranlarda zaman geçirebilir, kendiniz ve sevdikleriniz için hediyelik eşyalar bulabilir, coşku ve neşe dolu insanlarla tanışabilirsiniz. Kalemegdan’da uzun yürüyüşler yapabilir, şehre tepeden bakabilir, kalenin içini keşfedebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Farklı topluluklara ev sahipliği yapmış tarihi kiliseleri gezebilir, akşam eğlence için meşhur gece kulüplerini tercih edebilirsiniz.

Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan’a vize derdi olmadan gidebilir, şaşırtıcı güzellikteki keşifler yapabilirsiniz. Ülkenin başkenti Bakü’de Alev Kuleleri’ni görebilir, Şirvanşahlar Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz. Şaşırtıcı Halı Müzesi’ni gezebilirsiniz. Bakü Bulvarı’nda uzun ve keyifli yürüyüşlere çıkabilir, ateş mabedi Ateşgah’ta sönmez ateşlerle büyülenebilirsiniz. Tarihinin Sümerler’e kadar uzandığı tahmin edilen Qız Qalası (Kız Kulesi)’ne kısa bir gezi düzenleyebilirsiniz. En az Türk Mutfağı kadar çeşitli lezzetleri olan Azerbaycan’da Azeri Yahnisi’ni deneyebilir, bizdekinin aksine badem konularak hazırlanan Bakü Baklavası’nıın tadına bakabilir, kahvaltılarınıza Karpuz Reçeli’ni de eklemek isteyebilirsiniz.

Gürcistan

Tarih kokan dokusu, büyüleyici dağları ve gözünüzün alabildiğine yeşil alanlarıyla mükemmel bir rota olan Gürcistan’ı da vizesiz ziyaret edebilirsiniz. Başkent Tiflis‘te Narikala Kalesi‘ni gezebilir, Batum‘da Piazza Meydanı‘nda keyifli yürüyüşler yapabilir, eğer biraz daha maceralı bir şeyler arıyorsanız Kazbek Dağı’na tırmanabilirsiniz. Geleneksel b,r Gürcü yemeği olan Harço Çorbası’nı içebilir, reçelli ya da kremalı Ponçiki ile damaklarınızı tatlandırabilirsiniz.

Mısır

Türkiye’ye vize uygulamasını yeni kaldıran Mısır, son zamanların en gözde destinasyonlarından biri! Antik bir seyahat arıyorsanız, tüm dünyanın hala gizemini merak ettiği Piramitleri yakından görmek istiyorsanız ve Kızıldeniz’de unutulmaz bir dalış yapmak istiyorsanız, hemen Kahire veya Sharm el Sheik’e uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz! Nil Nehri üzerinde tekne turuna katılabilir, çölde safari gezisine çıkabilir ya da enfes plajlarda denize girebilirsiniz. Ayrıca dünya üzerindeki en lezzetli deniz ürünlerinin de tadına bakabilirsiniz. Dilerseniz Mısır Gezi Rehberi yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!