Dopamin yükseltici giyim, bukkal masajı, pratik güzellik ipuçları: 2022 yılının en çok okunan Style Up yazıları

Moda dünyasından sürdürülebilir kişisel bakıma, pratik bakım ipuçlarından güzellik trendlerine birbirinden ilgi çekici ve ilham verici farklı konuları ele aldığımız Style Up kategorimizin 2022 yılında en çok okunan yazılarını bir araya getirdik. İşte Style Up kategorimizde yıl boyunca sizlerin en çok severek okuduğu yazılar:

10. Evde takı temizliği için pratik ve etkili yöntemler

Birçoğumuzun aksesuar kullanmayı, birbirinden şık takılarla kıyafetlerimizi kombinlemeyi sevsek de takılarımızın bakımını göz ardı edebiliyoruz. Oysa ki o en sevdiğimiz takılar zamanla toz, kirli hava, nem, parfüm, ter gibi dış etkenlerden dolayı matlaşarak ışıltılarını kaybedebiliyor. Kararan gümüş yüzükler ya da matlaşan altın kolyeler canınızı sıkmasın, çünkü hepsini temizlemenin çok pratik yolları var; hem de bir kuyumcuya gitmek zorunda olmadan…

Yazıyı inceleyin: Evde takı temizliği için pratik ve etkili yöntemler

9. Anında daha genç bir görünüm için doğal face lift etkili ‘bukkal masajı’

Cilt bakımına ilişkin trendleri takip etmeyi seviyorsanız ‘bukkal masajı’nı daha önce duymuş olabilirsiniz. Latince yanak anlamına gelen ‘bucca’ kelimesinden türetilen bir çeşit yüz masajı tekniği olan bukkal masajı, cerrahi bir müdahale olmadan, kısacası bıçak altına yatmadan gençleşmenin, cildi sıkılaştırmanın ve gerdirmenin etkili bir yolu. Bukkal masajının lenfatik sistemi harekete geçirme özelliği cilt yapısını desteklemeyi amaçlıyor. Birçok ünlünün de favori cilt bakım rutini olan bu masaj tekniğini yakından keşfetmek için yazımıza göz atmayı unutmayın.

Yazıyı inceleyin: Anında daha genç bir görünüm için doğal face lift etkili ‘bukkal masajı’

8. Kendinizi daha çekici hissetmenizi sağlayacak pratik güzellik ipuçları

Pırıl pırıl sağlıklı bir cilde sahip olmak ve her zaman bakımlı görünmek herkesin hayali. Biz de Uplifers olarak en tembel anlarınızda bile kolayca uygulayabileceğiniz bazı önerileri derledik. İşte kendinizi daha çekici hissetmenizi sağlayacak pratik güzellik ipuçları…

Yazıyı inceleyin: Kendinizi daha çekici hissetmenizi sağlayacak pratik güzellik ipuçları

7. Trend alarmı: Dopamin yükseltici giyim (dopamine dressing) nedir?

Sabahları giyinirken tercih ettiğiniz renkler üzerine çok düşünmeseniz bile, muhtemelen belirli renk tonlarındaki kıyafetlerin kültürel anlamlarını biliyorsunuzdur. Örneğin, çoğu Batı kültüründe siyah giymek kişinin yas tuttuğunun bir işaretidir. Benzer şekilde kırmızı bir “güç rengi” olarak kabul edilir ve kırmızı giymenin hem kendinize hem de başkalarına “ciddiye alınacak biri” olduğunuz mesajını vermesi beklenir. İşte dopamin yükseltici giyim trendi de renklerin psikolojisi kavramının yeni bir örneği. Tüm bu örnekler, dopamine dressing yani dopamin yükseltici giyimi gündeme getiriyor. Dopamin yükseltici giyim trendi, ruh halini geliştirmek için giyinmeyi içeriyor. Belirli bir renk, doku veya tarzda giyinerek, vücudumuz tarafından üretilen ve bizi iyi hissettirmekle görevli olan “dopamin” salınımını aktive edebiliriz. Detaylı bir okuma için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Trend alarmı: Dopamin yükseltici giyim (dopamine dressing) nedir?

6. 2022’nin en çok konuşulan ve uygulanan güzellik-bakım trendleri

Yılın son günlerini yaşarken, yeni yılda bizi neler beklediğini merak etmenin ve araştırmanın yanı sıra bu yılı nasıl geçirdiğimizi de değerlendirdik. Kişisel deneyimlerimizin ve tercihlerimizin yanında özellikle TikTok, Instagram gibi sosyal medya mecraları sayesinde yayılan ve popüler hale gelen trendleri de gözden kaçırmıyoruz. Biz de güzellik uzmanlarının, kişisel bakım platformlarının ve sosyal medyanın nabzını tutan isimlerin paylaşımlarından yola çıkarak bu yılın en çok konuşulan güzellik ve bakım trendlerini sizler için derledik. Simli göz makyajlarından gür kaşlara işte 2022 yılının ‘en’leri…

Yazıyı inceleyin: 2022’nin en çok konuşulan ve uygulanan güzellik-bakım trendleri

5. Cildinize olduğu kadar zihninize de iyi gelecek yüz masajı teknikleri

Öz bakımımıza özen gösterirken zihinsel bakımımızı da aksatmamak şart. Özellikle gündemin yoğun, çalkantılı ve endişe verici olduğu şu zamanlarda… Her gün maruz kaldığımız olumsuz haberler, iş yoğunluğu, meşguliyet kültürü, dünya gündemindeki can sıkıcı gelişmeler ve çok daha fazlası bedenimizde ve zihnimizde fazlasıyla stres ve endişenin birikmesine; gergin hissetmemize neden olabiliyor. Haliyle, bu zaman dilimlerinde biriken stresi bedenimizden ve zihnimizden atarak kendimizi daha rahat, sakin ve gevşemiş hissettirecek pratikler arayabiliyoruz ve imdadımıza farklı masaj teknikleri yetişiyor. Tüm vücudu gevşeten, tepeden tırnağa dakikalarca yapılan masaj tartışmasız hepimizin favorisi, ancak her zaman masaj yaptıracak uygun zaman ve mekanı bulmak kolay olmayabiliyor. Bu nedenle kendi kendimize uygulayabileceğimiz masajlar daha da önem kazanıyor. Biz de bu yazımızda oldukça pratik, uygulaması kolay ve etkisi güçlü yüz masajları konusunu ele aldık ve zihinsel olarak rahatlamayı sağlayan; stresi, endişeyi azaltan farklı yüz masajlarını bir araya getirdik.

Yazıyı inceleyin: Cildinize olduğu kadar zihninize de iyi gelecek yüz masajı teknikleri

4. Giysilerinizin ömrünü uzatmak için dikkat etmeniz gerekenler

Moda endüstrisi çevreyi en çok kirleten, doğal kaynakları en fazla tüketen sektörlerden biri. Her ne kadar çevre dostu, sürdürülebilir moda markalarının sayısı giderek artsa da en çevreci hareket her zaman daha az tüketmek. Enerji kaynaklarında ya da gıdalarda nasıl ki israfı önlemek için çaba harcıyorsak gardırobumuzda da bir şeyler yapabiliriz. Nasıl mı? Sahip olduğumuz kıyafetleri daha uzun süre kullanarak ve bu sayede yenilerini satın almaya ihtiyaç duymayarak. Öyleyse kıyafetlerimizin ömrünü uzatacak ipuçları ile hem çevreye verdiğimiz zararı azaltabilir hem de bütçemizi koruyabiliriz.

Yazıyı inceleyin: Giysilerinizin ömrünü uzatmak için dikkat etmeniz gerekenler

3. Saçlarınız, genel sağlığınız hakkında ne söylüyor?

Tıpkı dalgalanan ruh halimiz gibi, saçlarımızın da hem iyi hem kötü günleri olduğu bir gerçek… yoksa neden ‘bad hair day’ şapkalarına ihtiyacımız olurdu 😊? Zaman zaman yalnızca istediğimiz gibi şekil almadığı için yakındığımız saçlarımız, bazen sağlığımızla ilgili ipuçlarını da taşıyabiliyor. Canlı, parlak, güçlü ve yumuşak saçlar, sağlıklı saç derisinin ve saç tellerinin habercisiyken kurumuş, kırılmış ya da beyazlamış saç telleri bazı olumsuz durumların sinyalini verebiliyor. Beslenmemizle yakından ilgili olmasının yanı sıra özellikle yüksek sıcaklıkla ilgili çevresel faktörlerden de etkilenen saçlarımızın sağlığımızla nasıl bir ilişkisi olduğuna gelin daha yakından bakalım.

Yazıyı inceleyin: Saçlarınız, genel sağlığınız hakkında ne söylüyor?

2. Soğuk günlerde kat kat giyinme sanatının incelikleriyle hem sıcak hem şık kalın

Havalar soğumaya başlar başlamaz elleri ayakları buz kesen, içi bir türlü ısınmayan, kemiklerine kadar soğuğu hissedenlerdenseniz, muhtemelen kış bitene kadar kat kat giyinerek soğuk günleri atlatmaya çalışıyorsunuzdur. Öte yandan kat kat giyinirken şıklığınızdan ödün vermek zorunda olduğunuz fikrini de benimsemiş olabilirsiniz; çünkü kat kat giyinerek soğuk günlerde sıcak kalmayı önceliklendirenlerimizin en büyük sorunlarından biri lahana gibi katman katman kıyafetleri üstümüze geçirince tarzımızı bir kenara bırakmak… Ama birkaç stil ipucu ile sonbahar ve kış günlerini en şık şekilde geçirmek ve hem sıcaklığımızdan hem de şıklığımızdan ödün vermemek mümkün. Görsel bir şölene hazır olun; yazımızda kat kat kıyafetlerden kombin yaratmanın inceliklerini ve en şık hallerini bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Soğuk günlerde kat kat giyinme sanatının incelikleriyle hem sıcak hem şık kalın

1. Her zaman parlak ve genç görünen bir cilt için dikkat etmeniz gerekenler

Sağlıklı, ışıl ışıl, parlak bir cilt şüphesiz ki hepimizin arzusu. Ancak, güneşin zararlı ışınları, toz, kir, çevresel etkenler, yanlış cilt bakım ürünleri derken zaman zaman cildimiz o doğal ışığını, canlılığını yitirebiliyor. Üstüne bir de yaşlılık belirtileri eklenince tüm bunlara karşı önlem almak ve cilt sağlığını hem dıştan hem içten desteklemek için birtakım yaşam tarzı değişikliklerine dikkat etmek şart. Her zaman parlak ve genç bir cilde sahip olmak için dikkat etmeniz gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Her zaman parlak ve genç görünen bir cilt için dikkat etmeniz gerekenler

İlginizi çekebilir: İzlenmesi gereken diziler, en iyi kitaplar, seyahat rotaları: 2022 yılının en çok okunan Explore Up yazıları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!