Trend alarmı: Dopamin yükseltici giyim (dopamine dressing) nedir?

İnsanların kıyafet seçimleri, genellikle duygusal ve psikolojik durumlarına, özgüven seviyelerine, enerji düzeylerine ve genel ruh hallerine bağlı olarak değişebilir. “Dopamine dressing” terimi, kişinin giyim tarzını değiştirerek, canlı renkler ve desenler kullanarak kendi ruh halini artırma ve olumlu duyguları tetikleme çabasını ifade eder.

Dopamine dressing (dopamin yükseltici giyim) nedir?

Sabahları giyinirken tercih ettiğiniz renkler üzerine çok düşünmeseniz bile, muhtemelen belirli renk tonlarındaki kıyafetlerin kültürel anlamlarını biliyorsunuzdur. Örneğin, çoğu Batı kültüründe siyah giymek kişinin yas tuttuğunun bir işaretidir. Benzer şekilde kırmızı bir “güç rengi” olarak kabul edilir ve kırmızı giymenin hem kendinize hem de başkalarına “ciddiye alınacak biri” olduğunuz mesajını vermesi beklenir. İşte dopamin yükseltici giyim trendi de renklerin psikolojisi kavramının yeni bir örneği.

Dopamin yükseltici giyim trendi, ruh halini geliştirmek için giyinmeyi içeriyor. Belirli bir renk, doku veya tarzda giyinerek, vücudumuz tarafından üretilen ve bizi iyi hissettirmekle görevli olan “dopamin” salınımını aktive edebiliriz. Bu terim ilk kez, The New York Times’ta “The Dress Doctor” olarak adlandırılan moda psikoloğu Dawnn Karen’ın “Dress Your Best Life” adlı kitabında kullanıldı. Pandeminin başlangıcında Karen, dopamini doğal olarak artırmanın yollarını aramaya başladı.

Karen; “Dopamin başka şeyler yaparak da salgılanabilir. Birbiriyle uyuşmayan, puantiyeli veya leopar desenli; parlak renklerde çılgın, tuhaf şeyler giymeye ne dersiniz?” diyor. Ardından “ruh halini iyileştiren giysileri”, “dopamine dressing” olarak adlandırdı ve bu terim kullanıldığı andan itibaren hızla dikkat çekerek neredeyse bir trend haline geldi.

Ruh halinizi iyileştirecek şekilde giyinmek ne anlama geliyor?

Dopamine dressing‘i moda hesapları çok çabuk benimsedi; dolayısıyla bu kavram TikTok ve Instagram’da da hızla trend oldu. Ruh halini iyileştirecek şekilde giyinmenin etkilerini güncel moda trendlerinde şimdiden görebiliyoruz: Neşeli ve canlı renklerde mini etekler, gömlekler; eldivenler, tüyler gibi aksesuarlar; 2000’lerden nostalji unsurları etkisini artırmaya tam gaz devam ediyor. Aslında artık özel durumlar için değil, arzu edilen bir ruh hali elde etmek için giyiniyoruz.

Salgın bize hayatta hiçbir şeyin kesin ve değişmez olmadığını gösterdi, bu yüzden size iyi hissettiren her şeyi giyebilirsiniz. Öyle ki stil uzmanları şimdiden payetli, cesur baskılar ve parlak doygun renklere sahip giysilere yönelik taleplerde bir artış olduğunu söylüyor. Başka bir ifadeyle, gardırobumuz aracılığıyla kendimizi ifade ettiğimiz günlere özlem duyuyoruz, bu yüzden de bunu doyasıya yaşamak için harekete geçtik.

Dopamin yükseltici giyim trendi, kendinizi iyi hissettiren şeyleri giymenizle ilgili. Bu bazılarımız için belirli bir uyum veya siluet, bazılarımız için ise belirli bir renk, baskı veya doku olabilir. Hepimiz için ise içerisinde kendimizi en iyi hissettiğimiz halimizi yaratmak anlamına gelmeli.

Bu yeni trendin ayrıca insanların benzersiz tarzlarını özgürce benimsemelerine izin verdiğini söylemek mümkün. Belki yıllarca tarzınızın diğerleri için biraz “abartılı” olduğunu hissettiniz, ancak artık bir ofiste çalışmadığınız için zevkinize göre daha rahat giyiniyorsunuz.

Sonuçta moda eğlenceli ve neşeli olmalı; bu yüzden giydiğiniz şeyi sevmelisiniz. Son birkaç yıl, hepimiz için çok kaotikti. Bu yüzden şimdilerde, kıyafetlerimizde neşe veya pozitif hisler aramamız son derece doğal görünüyor.

Dopamin yükseltici giyim trendi nasıl uygulanır?

Dopamin yükseltici giyim trendine ayak uydurmanın pek çok yolu var. Öncelikle yapmanız gereken şey hangi renklerin, dokuların ve kıyafetlerin size iyi gelmediğini bulmak. Peki ya sonra? İşte bu trendi denemeye yönelik bazı ipuçları.

1. Nasıl hissettiğinizi belirleyin

Dopamine dressing trendinin, yaratmak istediğiniz ruh hali için giyinmekle ilgili olduğunu söylemiştik, bu nedenle ilk adım, ulaşmak istediğiniz ruh halini düşünmek. Dr. Karen, günün ilk anlarını nasıl hissettiğinizi ve sizi mutlu eden renkleri, dokuları ve baskıları düşünerek geçirmenizi öneriyor. Ardından giyinin. “Pandemi öncesi, otomatik pilottaydık. Gerçekten üzülene veya gerçekten mutlu olana kadar kimse nasıl hissettiğini bilmiyordu. Pandemi ile birlikte kendimizle sürekli temas halinde olmayı öğrendik” diyor Karen.

2. Dolabınızdan başlayın

Bu trendin en popüler yönlerinden biri, yeni bir şey satın almak zorunda olmamanız. İhtiyacınız olan her şey büyük olasılıkla dolabınızda. Mutlu hissetmek için yepyeni bir gardırop yaratmanıza gerek yok. Sürekli olarak yöneldiğiniz parçalara bakın, ortak noktalarının ne olduğunu kendinize sorun ve ardından bu nitelikleri ikiye katlayın. Örneğin, kendinizi kırmızı elbiselere veya topuklu ayakkabılara çekilirken buluyorsanız onları daha sık giyin.

3. ‘Feed’inizden ilham alın

Instagram ve TikTok’un moda tarafında sürekli geziniyorsanız, gördüğünüz gönderileri ve izlediğiniz videoları kaydedin. Hangi estetik sizi “beğen” düğmesine basmaya itiyor? Dopamin yükseltici giyim trendi videoları izlemek bile size ilham verebilir. Bir moda ruh hali panosu oluşturmak, hayal ettiğiniz tarzı keşfetmenize yardımcı olabilir.

4. Renk terapisini kullanın

Renk terapisi veya renk psikolojisi, vücudun enerjisini dengelemeye ve hatta fiziksel/zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olmak için yüzyıllardır kullanılıyor. Belirli renklerin belirli duyguları ortaya çıkardığı görülmüş olsa da, renge karşı kişisel duygularımız oldukça öznel. Birisi için pembe nötr bir renkken diğeri leopar baskıyı sevebilir; bu nedenle trendler ne olursa olsun sizi mutlu eden renklerde giyinmeniz oldukça önemli.

5. Farklı dokuları deneyin

Dopamin yükseltici giyim için renkler kadar doku da önemli. Son dönemde tül, kadife ve tığ işi gibi kumaşlar giderek daha popüler hale geliyor. Özellikle daha önce denemediğiniz bir dokuyu denemek size daha iyi hissettirebilir. Bu yüzden eğlenceli bir stil yaratmak için parçaları karıştırmayı ve eşleştirmeyi deneyin.

6. Her seferde tek parça alın

Herhangi bir trend gibi, nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, her seferinde tek parça almak en iyisi. Bu bir elbise, bir çift ayakkabı, hatta bir aksesuar olabilir; ardından bunun etrafında bir görünüm oluşturmayı deneyebilirsiniz. Örneğin çok sevdiğiniz bir kolyeniz varsa ama bunun “özel gün” parçası olduğunu düşünüyorsanız, onu kullanmak için fırsat yaratın.

Gördüğünüz gibi dopamine dressing veya dopamin yükseltici giyim trendi, özünde, tarzımız hakkında iyi hissetmemizi teşvik ediyor. Bir Instagram gönderisinde gördüğünüz için düşüncesizce bir şey satın almak yerine, gerçekten sevdiğiniz şeyleri giymekten zevk almayı deneyin. Giydiğiniz şeylerde neşe ve eğlence arayın.

Kaynak: lifehacker

İlginizi çekebilir: Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!