2022’nin en çok konuşulan ve uygulanan güzellik-bakım trendleri

Yılın son günlerini yaşarken, yeni yılda bizi neler beklediğini merak etmenin ve araştırmanın yanı sıra bu yılı nasıl geçirdiğimizi de değerlendiriyoruz. Kişisel deneyimlerimizin ve tercihlerimizin yanında özellikle TikTok, Instagram gibi sosyal medya mecraları sayesinde yayılan ve popüler hale gelen trendleri de gözden kaçırmıyoruz. Biz de güzellik uzmanlarının, kişisel bakım platformlarının ve sosyal medyanın nabzını tutan isimlerin paylaşımlarından yola çıkarak bu yılın en çok konuşulan güzellik ve bakım trendlerini sizler için derledik. Simli göz makyajlarından gür kaşlara işte 2022 yılının ‘en’leri:

Kurt kesimi (wolf cut)

Kaynak: glamour

Güzellik uzmanlarının ve stilistlerin 2022’nin ‘en sürpriz saç trendi’ olarak değerlendirdikleri ‘wolf cut’, aslında 70’li 80’li yılların gözdesiymiş. Ama bu yıl en çok tercih edilen saç kesimi olarak kayıtlara geçmeyi başarmış. Birçok ünlü ismin bu tarz saç kesimi ile yılı kapatması da elbette ki etkili olmuş. Billie Eilish, Miley Cyrus, Bretman Rock, Doja Cat ise trendin öncü isimlerinden…

Deniz kızı (mermaid) saç rengi

Saç demişken kesimden sonraki trend ise renklerle ilgili. Birçok güzellik uzmanına göre bu yılın en çok konuşulan ve tercih edilen saç rengi: Deniz kızı. Deneysel saç renklerinin sosyal medyada çokça ilgi görmesinden dolayı giderek yaygınlaştığını söyleyen stilistler, gelecek yılda da bu trendin devam edeceği kanısında.

Isısız bukleler

https://www.tiktok.com/@mathildemidtbo/video/7166945215138254086?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1&q=heatless%20curl&t=1671116549526

Son günlerde oldukça revaçta olan bir güzellik trendi: Isısız bukleler. Bornoz kuşağı, uzun çoraplar ya da kemer gibi saçların üzerine dolanabileceği ince uzun bir eşya ile veya bu iş tasarlanmış kıvrak, kumaş bir boruyu andıran ekipman ile yapılan ısısız buklelerde amaç saç tellerine zarar vermeden doğal dalgalar yaratabilmek.

‘Euphoria’ eyes

Çok sevilen Euphoria dizisiyle birlikte her yerde gördüğümüz göz makyajı trendi ‘Euphoria eyes’, 2022’nin enleri arasında. Parlak, pullu, simli, göz kamaştırıcı göz makyajıyla büyüleyici bir görünüm elde etmek isteyen herkesin denediği bir makyaj akımı olduğunu söylemek mümkün.

‘Clean girl’ makyajı

Türkçe’ye ‘temiz kız makyajı’ olarak çevrilse de aslında bu makyaj trendi için ‘yok gibi makyaj’ demek daha doğru olabilir. Koyu renklerin yerine açık renklerin tercih edildiği, doğala yakın, parlak ve minimal bir makyajı anlatan bu trend, özellikle TikTok’un en favori videolarının da konusu…

Grafic eyeliner

Kaynak: thezoereport

Son yılların göz makyajı denildiğinde akla ilk gelen olmazsa olmazı şüphesiz ki ‘eyeliner’. Ancak güzellik uzmanlarına göre bu eyeliner tutkusu 2022 yılında biraz evrilmiş ve grafik halini almış. Yine başta ünlü isimler olmak üzere toplumda da çok sevildiği belirtilen grafik eyeliner, klasik eyelinerdan farklı olarak daha cesur bir yoruma sahip. Çoklu, uzun çizgiler, parlak dokunuşlar, gölgeli vuruşlar ve dahası bu trendle hayat bulmuş.

Miyavlama (Mewing)

https://www.tiktok.com/@carolinehannibal/video/7117505033658174725?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1&q=meewing&t=1671116487399

Eğer sosyal medyanın sıkı bir takipçisiyseniz bu tekniği mutlaka duymuşsunuzdur: Mewing ya da Türkçesi ile miyavlama, çeneyi daha büyük ve daha kare hale getirmek için dilin damağa yerleştirildiği bir teknik. Özellikle influencarların sıkça kullandığı ve paylaştığı bu tekniğin 2022’de çok popüler olmasının nedeni ise tahmin edeceğimiz üzere TikTok videoları. Hatta alanında uzman birçok estetisyen ve ortodonti doktoru da bu tekniğin savunucularından… Öyle ki, ‘Mewing varken dolguya kimin ihtiyacı olur ki’ söylemleri bile yaygın. Bakalım gelecek yılda da popülerliğini koruyacak mı…

Çok adımlı rutinler

Yine sosyal medya sayesinde 2022’nin en’lerine yükselen bir trend: Çok adımlı bakım rutinleri. Temizleyici, tonik, krem, serum ve dahası derken çok sayıda cilt bakım ürünü kullanmayı hedef alan bu trend, yaygın olarak tercih edilmiş ve ediliyor olsa da uzmanlar endişeli. Bu kadar çok sayıda ürünün aynı anda kullanılması uzmanlara göre cilt bariyerine zarar veriyor; bu nedenle cilt bariyerini soymak yerine nasıl güçlendireceğimizi öğrenmemiz gerek. Belki de yeni yılla beraber bu trend gerilerde kalabilir…

Kaş laminasyonu

Kaynak: marieclaire

Son yılların makyaj trendlerine bakıldığında kaşların fazlasıyla ön planda olduğu aşikar, hele ki kalın kaşların… Ancak, doğuştan yeterince dolgun kaş sahiplerinin sayısı da oldukça az. Bu nedenle büyük bir çoğunluk için çare kaş müdahalelerinde. Haliyle, kaş laminasyonu da 2022’nin enleri arasında. Bu uygulama sayesinde kaşlar yukarı doğru sabit ve taranmış kalırken uzun süre boyunca şeklini de koruyor. Uzmanlara göre kaşlara müdahaleler yeni yılda da devam edecek gibi.

Kirpik serumları

Hiç kaşlar ön planda olur da kirpikler olmaz mı… Bu yılın bakım trendleri arasında kirpik bakımı da oldukça popüler. Birçok ünlü ismin TikTok’tan yaptıkları paylaşımlarla kirpiklerindeki uzamayı ve dolgunlaşmayı gösterdikleri videolarla kirpik serumlarının kullanımı oldukça yaygınlanmış. Hatta birçok güzellik uzmanına göre bu trend, çeşitli güzellik ve bakım markalarına da kirpik serumları üretme konusunda ilham olmuş. Çeşitliliğe bakacak olursak yanıldıklarını söylemek pek mümkün değil.

‘Slugging’

Tıpkı ‘mewing’in kedilerle hiçbir ilgisi olmadığı gibi ‘slugging’in de sümüklü böceklerle bir ilgisi yok ama akımın ismi böyle 😊. Yine, sosyal medyanın etkisiyle adeta ‘alıp başını giden’ ve milyonlara yayılan bir güzellik trendi olan ‘slugging’, gece boyunca yüzü maskelemek amacıyla kullanılıyor. Şöyle ki, birçok insan bu trende uyum sağlamak için bu sene videolarında gece yatmadan önce yüzlerine vazelin gibi yoğun ve tıkayıcı bir tür nemlendirici sürdüklerini paylaştı. Amaç ise nemi hapsetmek ve cildin su kaybetmesini önlemek. Ancak, uzmanlara göre yağlı ve akneye meyilli ciltler için bu cilt bakım uygulaması riskli olabilir. O nedenle uygulamadan önce iki kez düşünmekte fayda var.

2022’nin kısa bir bakım ve güzellik özeti niteliğinde olan bu yazımızdan sonra 2023’te neler göreceğimizi merak ediyorsanız 2023 wellness trendlerini derlediğimiz yazımıza da göz atabilirsiniz:

İlginizi çekebilir: 2023 wellness trendleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!