Soğuk günlerde kat kat giyinme sanatının incelikleriyle hem sıcak hem şık kalın

Havalar soğumaya başlar başlamaz elleri ayakları buz kesen, içi bir türlü ısınmayan, kemiklerine kadar soğuğu hissedenlerdenseniz, muhtemelen kış bitene kadar kat kat giyinerek soğuk günleri atlatmaya çalışıyorsunuzdur. Öte yandan kat kat giyinirken şıklığınızdan ödün vermek zorunda olduğunuz fikrini de benimsemiş olabilirsiniz; çünkü kat kat giyinerek soğuk günlerde sıcak kalmayı önceliklendirenlerimizin en büyük sorunlarından biri lahana gibi katman katman kıyafetleri üstümüze geçirince tarzımızı bir kenara bırakmak… Ama birkaç stil ipucu ile sonbahar ve kış günlerini en şık şekilde geçirmek ve hem sıcaklığımızdan hem de şıklığımızdan ödün vermemek mümkün.

Görsel bir şölene hazır olun; yazımızın devamında kat kat kıyafetlerden kombin yaratmanın inceliklerini ve en şık hallerini bulabilirsiniz.

İlk adım

Soğuk günlerde kıyafetleri rastgele üst üste giymek pratik ve en kolay yöntemmiş gibi gelebilir; ancak mesele tişörtleri, kazakları kat kat üstümüze geçirmek değil. Önemli olan; doğru katmanları doğru sırayla giyinmek. Kat kat giyinmenin en önemli ilk adımı; en temel katmanı atlamamak.

İlk katman, sizi üşütebilecek teri, nemi alırken vücut ısınızı hapsetmeye yardımcı olan, vücudunuza tam oturan ince bir parça. Son yıllarda sık sık trendlerde yer verilen bodysuitler, ince içlikler, termal külotlu çoraplar ilk katmanın temel parçaları arasında.

Dilerseniz çıtçıtlı, belinizi, karnınızı tutacak ve hareket ettikçe açılmayacak askılı veya uzun kollu ince parça seçebilir; etek veya elbise tercih edecekseniz termal külotlu çorap giyebilir ya da pantolonlarınızın içine ince külotlu çorap giyebilirsiniz.

İkinci adım

İç giyim katmanını geçtikten sonra sıra ikincide. Bu adımın en favori parçası; boğazlı veya uzun kollu tişörtler. Önemli bir detay; kazak değil. Kazaklar, bir sonraki aşamada. İkinci katmanda kazaklardan daha ince, terletmeyen, pamuklu, yumuşak dokulu uzun kollular var. Boğazlı tercih edip etmemekse bir üst katmanda ne tercih edeceğinize bağlı.

Örneğin elbise giyecekseniz, bir sonraki katmanda elbisenizin üzerine boğazlı kazak ekleyebilirsiniz ama gömlek, hırka veya ceket tarzı bir üst giyecekseniz içine bu aşamada boğazlı tişört seçebilirsiniz.

Siyah-beyaz-krem gibi kapsül gardıropların temel renklerinden ikinci katmanınızı sıcak tutarken daha rahat kombinler yaratabilirsiniz. Ama daha renkli bir tarzınız varsa kırmızı-yeşil-turuncu gibi boğazlıları da ekleyebilirsiniz. 2. ve 3. katmana aynı anda karar vermenizde fayda var.

Üçüncü adım

Geldik, kat kat giyinmenin en önemli aşamasına. Bu adım, asıl kombinizin ortaya çıkacağı zaman. Etek mi şort mu elbise mi pantolon mu tulum mu giymek istiyorsunuz önce alt giyime veya elbise, bahçıvan kot gibi bütün giyim bir parçaya karar verin; daha sonra bu kararınıza göre üst parçanızı seçin.

Örneğin etek, şort veya pantolon giymek istiyorsanız üst giyim için kazak veya gömlek tercih edebilirsiniz.

Bu tercihinize göre dilerseniz bir ara giyim katmanı daha ekleyebilirsiniz. Gömlek seçtiyseniz üzerine süveter veya hırka giyebilir ya da bir ceketle kombinleyebilirsiniz.

Diğer yandan elbise, tulum gibi tek parça bir kıyafet tercihiniz varsa aynı şekilde üzerine yelek, kazak, hırka, ceket gibi bir parça daha ekleyebilirsiniz.

Eğer eşofman tercih edecekseniz de kapüşonlu sweatshirtlerinizi devreye sokabilirsiniz. Böylece hem spor hem sıcak bir tarz yaratabilirsiniz.

Dilerseniz takılarınızı bu aşamada seçebilirsiniz. Hırkalarınızın üzerine kısa kolyeler, boğazlı kazaklarınızı tamamlayacak büyük küpeler veya elbiselerinizle uzun zincirleri kombinleyebilirsiniz.

Dördüncü adım

Geldik, dış giyime. Montlar, kabanlar, trençkotlar ve daha nicesi bu aşamada. Tarzınıza ve soğuk havanın şiddetine göre ister içinizdeki parçalarla aynı tonda isterseniz tamamen kontrast renklerde bir dış giyim parçası seçebilirsiniz.

Son yılların modası oversize montlar tercih edebileceğiniz gibi ince çizgili ve bedeninize tam oturan kaşe kabanlarla da kombinlerinize şıklık katabilirsiniz.

Dilerseniz ekstra bir katmanın zararı olmaz diyerek montunuzun üzerine şık detaylı bir panço da ekleyebilirsiniz.

Aksesuarları da unutmayın! Şallar, şapkalar, eldivenler sizi hem sıcacık tutacak hem de tarzınızı daha da ortaya koymanıza yardımcı olacaktır.

Ayakkabıları da unutmadık! Spor ya da casual, şık veya vintage tarzınız ne olursa olsun sıcacık tutan ayakkabı ve çoraplarla ayaklarınızın ısısını koruyabilirsiniz.

Modası geçmeyen içi yünlü veya dışı tüylü ayakkabılar veya külotlu çorabınızın üzerine ekleyeceğiniz ekstra dize kadar çoraplarla sıcacık kombininize son noktayı koyabilirsiniz.

Dilerseniz kat kat giyimin en temel parçalarını Kat Kat Giyinme Koleksiyonumuzda bulabilir, soğuk günleri sıcacık atlatabilirsiniz.

Son olarak renkleri kullanmaktan ve sizi yansıtan parçaları kombinlerinize eklemekten çekinmeyin. Ve en önemlisi içinde kendinizi iyi hissettiğiniz parçaları seçmeye özen gösterin. Moda, trendlerle şekilleniyor olsa da en iyisinin her zaman kendinize yakıştırdığınızı giymek olduğunu unutmayın. Daha fazla stil ipucu için aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Trend alarmı: Dopamin yükseltici giyim (dopamine dressing) nedir?
Kapsül gardırop oluşturma rehberi: En az kıyafetle en şık kombinleri yaratmanın yolları
2022/2023 Sonbahar-Kış trendleri ve öne çıkan parçalar
Yazlık kıyafetleri sonbahara uyarlamanıza yardımcı olacak anahtar parçalar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!