Cildinize olduğu kadar zihninize de iyi gelecek yüz masajı teknikleri

Öz bakımımıza özen gösterirken zihinsel bakımımızı da aksatmamak şart. Özellikle gündemin yoğun, çalkantılı ve endişe verici olduğu şu zamanlarda… Her gün maruz kaldığımız olumsuz haberler, iş yoğunluğu, meşguliyet kültürü, dünya gündemindeki can sıkıcı gelişmeler ve çok daha fazlası bedenimizde ve zihnimizde fazlasıyla stres ve endişenin birikmesine; gergin hissetmemize neden olabiliyor. Haliyle, bu zaman dilimlerinde biriken stresi bedenimizden ve zihnimizden atarak kendimizi daha rahat, sakin ve gevşemiş hissettirecek pratikler arayabiliyoruz ve imdadımıza farklı masaj teknikleri yetişiyor. Tüm vücudu gevşeten, tepeden tırnağa dakikalarca yapılan masaj tartışmasız hepimizin favorisi, ancak her zaman masaj yaptıracak uygun zaman ve mekanı bulmak kolay olmayabiliyor. Bu nedenle kendi kendimize uygulayabileceğimiz masajlar daha da önem kazanıyor.

Biz de bu yazımızda oldukça pratik, uygulaması kolay ve etkisi güçlü yüz masajları konusunu ele aldık ve zihinsel olarak rahatlamayı sağlayan; stresi, endişeyi azaltan farklı yüz masajlarını bir araya getirdik. Çeşitli yağları veya yüz masajı ekipmanları kullanmadan, yalnızca parmaklarınızdan faydalanarak, yüzünüze uygulayacağınız basit hareketler ile kendinizi gevşetebilirsiniz.

Kaşlara odaklanan yüz masajı

Kaşlarınızda biriken gerginlikten arınmak için kaşları hedef alan bu yüz masajı tekniğini öz bakım rutinlerinize ekleyebilirsiniz:

 • İşaret parmağınızı ve baş parmağınızı kullanarak kaşlarınızı tam ortadan şakaklarınıza doğru hafif bir baskı uygulayarak çekin.
 • Bu esnada kaşlarınızı iki üç kez kaldırın ve sıkın.
 • Daha gergin hissettiğiniz noktalarda daha uzun süre sıkın.
 • İhtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın.
 • Masajınızı bitirmeden önce birikmiş negatif enerjiden arınmak için kaşlarınızı üç kez süpürürcesine yanlara doğru kaydırın.

Akupunktur etkili yüz masajı

Sakinlik hissi yaratmak ve üçüncü göz yeteneklerinizi uyandırmak için yüzünüzdeki akupunktur noktasını kullanabilirsiniz:

 • İşaret parmağınızı kaşlarınızın ve burnunuzun birleştiği noktaya yerleştirin.
 • Bu akupunktur noktası, baş ağrılarını, stresi ve sinüs basıncını gidermekte etkilidir.
 • Parmağınızla üç kez saat yönünde, ardından üç kez saat yönünün tersine daire çizer gibi hareket ettirin.
 • Daha sonra üç kez aynı noktaya yavaşça bastırın.
 • Dilediğiniz kadar 3’lü setler halinde tekrarlayabilirsiniz.

Ritmik vuruşlu yüz masajı

Merkezi sinir sistemini dengelemek ve halsiz hissettiğinizde enerjinizi yükseltmek için bu masajı deneyebilirsiniz:

 • Başparmaklarınız hariç kalan parmaklarınızı elmacık kemiklerinizin üzerine yerleştirin.
 • Hafifçe parmaklarınızda yüzünüze dokunmaya başlayın ve dışa doğru (kulaklarınıza doğru) parmaklarınızı hareket ettirin. (Sanki göz çevresi kremini yaymaya çalışıyormuşsunuz gibi.)
 • Gerçek anlamda rahatlamak için üç ile altı kez arasında tekrarlayın.

Isınmış ellerle yüz masajı

Sıcağın iyi hissettiren halini mutlaka keşfetmişsinizdir. Sıcak çay, kahve, battaniye, şömine… Şimdi ise sıcağın rahatlatıcı etkisini masajda kullanma zamanı:

 • Ellerinizi ısıtmak için yaklaşık 10 saniye birbirine sürtün.
 • Elleriniz ısındıktan sonra gözlerinize, alnınıza, ensenize, çenenize veya yüz-boyun bölgenizde gerginlik hissettiğiniz herhangi bir yere koyarak nazikçe bastırın.
 • Bu sayede kan dolaşımını hızlandırarak iyi hissetme duygusunu uyarabilir ve özellikle kaotik zamanlarda enerjinizi topraklayarak, sakinleyebilirsiniz.

Kıstır-kaldır yüz masajı

Kan dolaşımını hızlandırarak yüzünüzde birikmiş gerginliği azaltmak için yalnızca iki parmağınızdan destek alarak etkili bir yüz masajı uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken cildinizi kıstırıp kaldırmak.

 • Baş ve işaret parmaklarınızı kullanarak çenenizden başlayarak cildinizi nazikçe kıstırıp kaldırın.
 • Yanaklarınızdan yukarıya doğru aynı şekilde ilerleyin.
 • Yüzünüzün üzerinde kolayca ilerleyebilmek için cildinizi işaret parmağı tutuşuyla yönlendirirken başparmaklarınızla kaldırın.
 • Yanaklarınızda dalga efekti yaratarak ilerleyin ve ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın.

Dilerseniz farklı yüz masaj tekniklerini bir araya getirerek gerginlik ve stresi azaltmanın yanı sıra doğal yüz kaldırma, cildi daha genç gösterme ve dayanıklılığını artırma gibi farklı konulara da odaklanarak 10 dakikalık bir yüz masaj rutini oluşturan ünlü yüz masajı uzmanı Ksenija Selivanova’nın YouTube kanalında paylaştığı 10 dakikalık videoya da göz atabilirsiniz:

Easy 10 Minute Everyday Full Face Massage

 

Bu yazımızda ele aldığımız yüz masaj teknikleri cildinize olduğu kadar zihninize de bakım yapmanıza yardımcı oluyor olsa da cildinizi sıkılaştıracak, daha genç bir görünüm kazanmasını sağlayacak ‘Anında daha genç bir görünüm için doğal face lift etkili ‘bukkal masajı‘ yazımıza ve yazarlarımızın hazırladığı, yüz yogası konusunu ele alan ‘Gençlik iksiri: Yüz yogası‘ ve ‘Doğal yöntemlerle gençleşin: Yüz yogası nasıl yapılır?‘ başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Kaynak: wellandgood

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!