Doğal yöntemlerle gençleşin: Yüz yogası nasıl yapılır?

Günümüzde yaşlanma belirtilerinin azaltılması, deformitelerin düzeltilmesi, daha estetik görünüm oluşturulabilmesi amacıyla yapılan cerrahi ve kozmetik uygulamaların yanında yüz yogası; doğal yöntemlerle, kendi kendinize yüz egzersizleri yaparak, yüzünüzü genç ve güzel hale getirebileceğiniz bir yöntem.

Yüz yogasında en önemli noktalardan bir tanesi yüz kaslarınızı bilmek ve yapacağınız yüz egzersizlerinde sadece belli grup kasları çalıştırmak. Örneğin gözünüzün etrafındaki kırışıklıkları azaltmak veya kırışıklıkların olmamasını sağlamak için, göz kaslarınıza odaklanıp, yüzünüzdeki diğer alanlardaki kasları kırıştırmadan esnetme ve gevşetme egzersizleri yapmalısınız.


Yüz kasları

Kaşları kaldıran kaslar (Frontalis kası)

Kaşların yukarı kaldırılmasını sağlar, yatay alın çizgilerinden sorumludur.

Kaşları indiren/çatan kaslar (Korrugatör ve Proserus kasları)

Kaş ortasındaki dik çizgiden ve burun kökündeki yatay çizgiden sorumludur.

Gözü kapatan kas (Orbikülaris okuli kası)

Kaz ayağı çizgilerine neden olan kastır.

Burun üzerindeki kas (Nazalis kası)

Burun üzerinde tavşan çizgilerine neden olur.

Dudak kası (Orbikülaris oris kası)

Dudakları büzer, konuşmada, ıslık çalmada ve ağız hareketlerinde çok fonksiyonel bir kastır. Yaş ilerledikçe barkod çizgilerine neden olur.


Doğal yoldan genç ve güzel görünmek için yüz yogası konusunda en başarılı YouTuber’lardan “Face Yoga Method” dan her gün yapabileceğiniz yüz yoga egzersizleri:

페이스 요가 10분 루틴

Referanslar:
1.Koçyiğit P, Güner MA. Facial Anatomy for Cosmetic and Surgical Procedures. Turk J Dermatol 2015; 3: 115-22 • DOI: 10.4274/tdd.090301
2.Kartal SP. Facial anatomy and its importance in cosmetic applications. J Cosm dermatol-Special Topics 2017; 10(3):158-64.
3.Bingöl N. Kas anatomisi. https://acikders.ankara.edu.tr

İlginizi çekebilir: Sırtınızı güçlendirin: Sırt ağrıları için eskrim başlangıç egzersizleri

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam