Sırtınızı güçlendirin: Sırt ağrıları için eskrim başlangıç egzersizleri

“Türkiye Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı: 2015-2020” isimli Sağlık Bakanlığı yazısında sırt, boyun, bel ağrılarının ne kadar sık rastlanan, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen durumlar olduğu belirtilmektedir. Diğer bir deyişle, Türkiye dahil tüm dünyada nonspesifik (altta yatan bilinen bir hastalık olmadan) sırt, bel, boyun, omuz ağrısı, oldukça sık görülen, doğrudan (tanı ve tedavi giderleri) ve dolaylı (iş gücü kaybı) ekonomik kayıplar nedeni ile topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunu olduğu vurgulanmaktadır.

Günümüzde toplum bireylerinin %70-90’ının yaşamının herhangi bir döneminde en az bir kez bel, sırt, boyun ağrısı çektikleri saptanmıştır. Kısacası hemen hemen herkes hayatının bir döneminde bu ağrıları çekmektedir. Ülkemizde gerçekleştirilen önemli bir çalışmada; 1120 bel ağrılı hastada kadınların %37,4’ünde ve erkeklerin %44,4’ünde bel ağrısının disk patolojilerinden kaynaklandığı gösterilmiştir.

Bu ağrıların büyük çoğunluğunda kesin etiyolojiyi tam olarak belirlemek, ağrının kaynağını ortaya çıkarmak mümkün olmadığından, tanıda, kaynağın mekanik olup olmadığına, tedavide ise ağrı ve fonksiyonel yetersizliğin iyileştirilmesine yönelik yaklaşım hedeflenmektedir.

Sırt, bel, boyun ağrılarını gidermek için genellikle tek bir tedavi yönteminin etkin olmadığı belirtilmekte ve tek bir tedavi yönteminden ziyade multidisipliner tedavi yaklaşımları ve hastanın aktif katılımının sağlandığı, yoğun egzersiz programları ve omurga koruma eğitiminden oluşan aktif yöntemler önerilmektedir.

Egzersiz olarak sırtın aktif olarak çalıştığı eskrim başlangıç egzersizleri, bu ağrılarınızı gidermede ilk adım olabilir. Belki de ilerde eskrim sporunu hayatınızın bir parçası haline bile getirebilirsiniz, kim bilir?

Aşağıda belirttiğim yaklaşık 10 dakikalık eskrim başlangıç egzersizleri ile tüm sırt ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Egzersizin başlangıcında 5 dakika sevdiğiniz ısınma hareketleri ve eskrim başlangıç egzersizlerini yaptıktan sonra da sevdiğiniz esneme hareketlerini yapmayı unutmayın. Öneri olarak her gün yapıp bir gün sağ tarafa doğru bir sonraki gün sol tarafa doğru hareketleri yapabilirsiniz.

Fencing Footwork You Can Practice at Home – Beginer Workout (Revised Version)

 

Referanslar:

TC Sağlık Bakanlığı. Türkiye kas ve iskelet sistemi hastalıkları önleme ve kontrol programı. 2015-2020. https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/kitaplar/kas%20ve%20iskelet%20.pdf Erişim tarihi: 01.09.2019.

Youtube: Fencer’s Edge

 

İlginizi çekebilir: Ayağınıza sağlık: Ayak ve bacaklarınızı güçlendirecek 2 egzersiz

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam