Ayağınıza sağlık: Ayak ve bacaklarınızı güçlendirecek 2 egzersiz

Ayaklarımız, insan iskeletinin önemli ve karmaşık bölümüdür: 28 adet kemik ve 33 adet eklem, tendon, fasya, ligamentler, yağ yastıkları ve kompartmanlardan oluşur. Vücut ağırlığınızı taşıyabilecek kadar güçlü olan ayaklarımız, yaralanmaya ve ağrıya yatkın olabilir. Onları güçlendirmek için aşağıdaki egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Bacaklarını ve ayaklarını hareketlendir 

  1. Duvara bakar pozisyonda, el ayaları duvarı iter şekilde, bir bacak duvardan yarın adım geride ve dizden bükük, diğer bacak 2 adım geride ve uzunlamasına gerilmiş olacak biçimde dur, bekle ve içinden 8’e kadar say ve ardından bacak değiştir ve aynı duruşu tekrarla.
  2. Sandalyenin arkasına geç, ellerinle sandalyenin gövde kısmının uçlarını tut, tek ayağının üzerinde parmak uçlarında yukarı doğru esne ve tekrar ilk pozisyona geç, 8 tekrar, ardından yapmadığın ayağının üzerinde aynı hareketi tekrarla.


İlginizi çekebilir: Boyuna çalışıyoruz: Boyun ağrılarına egzersiz ve doğru duruşlarla son verebilirsiniz

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam