Gençlik iksiri: Yüz yogası

Kişisel gelişim uzmanı Dale Cargenie’ nin belirttiği gibi ‘Bir insanın yüzünde taşıdığı ifade, sırtında taşıdığı elbiseden mühimdir’ yani insan yüzü, duyguların dışa vurduğu yerdir. Canlı, dinç ve sağlıklı bir yüz yapısı hepimizin tercihidir. Ancak yerçekimi, zaman, serbest radikaller (iklim etkileri, hava kirliliği, güneşin UVB, UVA ışınları) gibi olumsuz şartlar zamanla yorgun, aşağı doğru sarkmış ve sağlıksız bir yüz şekline sebep oluyor. Cilt elastikiyetini kaybediyor ve cilt altındaki doku hasarı cilt yüzeyine yansıyor.

Yüzün eski canlılığını ve genç görüntüsünü geri kazanmak için dışarıdan uygulanan botox, dolgu gibi işlemler çoğu kişi tarafından tercih edilmiyor. Bazen de bu işlemleri yaptıran kişiler işlemin etkisinin kısa sürede geçmesinden memnuniyetsiz oluyor. Yüz yogası her iki durumda da bize yardımcı olur.

sebnem surucu - yuz yogasi

Tıpkı vücudumuz gibi yüzümüzde kemik, kaslar, kıkırdak doku ve bağ dokulardan oluşur. Yerçekimine meydan okumak için yüz kaslarını doğru yönlerde çalıştırıp kuvvetlendirerek güçlenmesini sağlamalıyız.

Her gün sadece bir kaç dakikanızı ayırarak daha genç ve canlı görünmek mümkün. Ancak sadece bu çalışma değil doğru beslenme, yeterli sıvı alımı, sigara ve alkolden uzak durmak, uyku saatlerine dikkat etmek gibi kaliteli bir yaşama da yönelmeliyiz.

30’ lu yaşlar içinde cilt altında bulunan kılcal damarların kan akışı bilimsel adıyla cilt altı mikrosirkülasyonumuz yavaşlar. Bu da yüzümüzde ilk önceleri ufak çizgiler ile başlayıp daha sonra yıllar içinde yaşlanma çizgilerine dönüşecek bir süreç başlatır. Kaş ortası çizgisi, göz çevresinde oluşan kaz ayakları, yanakların aşağı doğru sarkması ve dudak çevresindeki çizgilerin oluşması gibi…

İlk olarak yüz kaslarımızı esneterek ve rahatlatarak kasları hareketlere hazırlamalıyız.

Yüz yogasına hazırlık hareketleri

Oturarak ya da ayakta dik bir duruşa gelin. Bir kaç kez burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan nefes vererek rahatlayın. Burundan nefes alıp, nefes verirken harekete başlayın. Dudaklarınızı içeri doğru büzerek yüzünüzü gerin ve ses çıkartarak önce ‘O’ sonra yüzünüzü gergin tutmaya devam ederek ‘A’ sesi çıkartın. Beş ila on kez tekrarlayın.

sebnem surucu - yuz yogasi 1

Yüzünüzü rahatlatın, hareket boyunca burnunuzdan nefes alıp verin. El parmak uçlarınız ile nazikçe kaş ortasından saç diplerine doğru masaj yapın.

sebnem surucu - yuz yogasi 2

Kaz Ayağı

Hareket boyunca burnunuzdan nefes alıp verin. Ellerinizin dış köşesi ile iki şakağınıza kuvvetlice bastırarak geriye doğru çekin ve orada gözlerinizi kuvvetlice kapatıp açın. En az yirmi tekrar yapın.

sebnem surucu - yuz yogasi 3 sebnem surucu - yuz yogasi 4
Kaş ortası

Hareket boyunca burnunuzdan nefes alıp verin. İki avuç ile kaşlarınızın birbirine yakın kenarlarına bastırın ve iki yana doğru açarak kaşlarınızı birbirinden uzaklaştırın. Bu şekilde kaşlarınızı kuvvetlice çatmaya çalışın. Beş ila on tekrar yapabilirsiniz.

sebnem surucu - yuz yogasi 5 sebnem surucu - yuz yogasi 6
Dudaklar ve çevresi

Hareket boyunca nefes alıp verin. Dudakları karşıdan görülmeyecek şekilde iyice içeri saklayın. Dudakları orada tutarak önce ‘U’ sonra ‘O’ demeye çalışın. Birkaç tekrar yaptıktan sonra ‘O’ da kalın ve dudakları o şekilde tutarak gülmeye çalışın. On saniye kadar bekleyin ve üç tekrar yapın.

sebnem surucu - yuz yogasi 7 sebnem surucu - yuz yogasi 8
Yanaklar ve dudaklar

Hareket boyunca nefes alıp verin. Bir önceki hareketteki gibi dudaklarınızı içeri doğru saklayın. Dudaklar o şekilde iken kalemi dudaklarınızın arasında tutun. Çenenizi öne geri hareket ettirerek kalemi iki yöne çevirin.

sebnem surucu - yuz yogasi 9 sebnem surucu - yuz yogasi 10
Balon şişirme

Burnunuzdan nefes alın balonu şişirin. Balonun içindeki havanın ağzınıza kaçmasına izin vermeden balondaki havayı dışarı boşaltın. Beş ila on tekrar yapabilirsiniz.

sebnem surucu - yuz yogasi 11 sebnem surucu - yuz yogasi 12
Son olarak

Nefes alın ve avuç içlerini yüzünüzün ortasına yerleştirin. Nefes verirken yüzünüzü yıkar gibi avuç içlerinizi yukarı saç diplerine doğru sıvazlayarak yumuşak masajlar yapın. Beş ila on tekrar yapabilirsiniz.

sebnem surucu - yuz yogasi 13 sebnem surucu - yuz yogasi 14

Bu uygulamayı sabah uyandığınızda yaparsanız gün boyu sağlıklı ve canlı görünüme sahip olursunuz. Gece uyumadan önce uygularsanız gece boyunca yenilenme sürecine destek olur ve sabah sağlıklı, dinlenmiş bir yüz ile güne başlarsınız.

Şebnem Sürücü Pilates Eğitmeni
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına ... Devam