Akıllı insanların asla 2 kere tekrarlamayacağı 10 hata

“Bir hatayı sürekli tekrarlıyorsanız, artık o bir hata değil tercihtir” Paulo Coelho

Hayat karşısında bilge bir duruş sergilemek, adeta ilmek ilmek dokunması gereken bir halı kadar emek ve özveri isteyen bir şey. Demek istediğimiz, verdiği rasyonel kararlar sayesinde başarıdan başarıya koşan birinin bile geçmişi hatalarla ve yanlış tercihlerle dolu olabilir. Ancak burada önemsenmesi gereken kritik nokta, yapılan yanlışları pahalı bir hayat dersi olarak algılayıp aynılarını tekrarlamamak gerektiğidir. İşte hayattaki sağlam duruşları ile gıpta ettiğimiz insanların asla 2. Defa tekrarlamayacağı 10 hata:

Başarılı bir insanın geçmişte hatalar yapmaması mümkün değildir
Başarılı bir insanın geçmişte hatalar yapmaması mümkün değildir

Gerçek olamayacak kadar iyi görünen bir insana / şeye inanmak

Bazı insanlar sözel yetenekleri, karizmatik duruşları ve ikna kabiliyetleri ile sizi hemen etkisi altına alabilirler. Bu insanlar, karşılarındaki kişileri son derece güvenilir ve başarılı olduklarına kolayca ikna ederler ve onlara pek çok fayda sağlayacaklarından söz ederler. Siz siz olun, bu tip kişiler / olaylar konusunda şüpheciliği elden bırakmayın ve karşınızdaki kişiye rasyonel sorular yöneltin.

Farklı sonuçlar umarak aynı şeyi tekrarlamak

Albert Einstein’e göre “Deliliğin tanımı aynı şeyi aynı yoldan yapmaya çalışıp, farklı sonuçlar ummaktır” Bu yüzden ulaşmak istediğiniz hedefe giderken yöntem ve yaklaşım değiştirmemek zaman ve enerji kaybından başka bir şey değildir.

Hazzı ertelemek

Çok çalışmak kadar kendinizi çok çalışmaya motive etmek de bir o kadar önemlidir. Bu yüzden kendinizi daha verimli kılacak zevkleri ertelememelisiniz. Yani yoğun bir çalışma döneminin ardından planladığınız seyahati ya da sürekli okumak istediğiniz bir kitabı ertelemek size fayda değil zarar verir.

Hayattaki zevklerin farkına varamamak telafisi olmayan bir hatadır
Hayattaki zevklerin farkına varamamak telafisi olmayan bir hatadır

Bütçe yapmadan hareket etmek

Net bir bütçe planı oluşturmadan hareket etmek sadece bir kere düşülecek bir hatadır. Çünkü siz ne kadar tutumlu olduğunuzu düşünürseniz düşünün, önceden sıkı sıkıya planlanmış bir bütçe olmadan beklenmedik harcamaların ve kaydı tutulmamış giderlerin kurbanı olabilirsiniz.

Büyük resmi görememek

Gün içindeki yoğunluğunuz sizi fazlasıyla yoruyor ve kafanızı meşgul ediyor olabilir. Ancak hayatın ve mesleğinizin tüm gün oturduğunuz masadan ibaret olduğunu düşünmek ve büyük resmi görememek başarılı bir insan için tekrarlanmaması gereken bir hatadır. Çünkü bu hataya düşmek insanı hızla köreltir ve bıkkın bir ruh haline sürükler.

Ev ödevlerini yapmamak

Çünkü ev ödevleri çoğu zaman öğrencilere bir angarya gibi gelse de aslında bu ödevler öğrendiklerinizi pekiştirmenin ve kendi özgün yaklaşımınızı oluşturmak için bulunmaz bir fırsattır.

Olmadığınız biri gibi olmaya çalışmak

Bir insanın yapabileceği en telafisiz hatalardan biri de bir başkası gibi olmaya çalışmaktır. Özgüvensizliğin bir yansıması olan bu davranış sizi sahte göstermekten ve insanların size olan güvenlerini kırmaktan başka bir işe yaramaz. Akıllı bir insanın takınması gereken tavır, kendisini tüm olumlu ve olumsuz özellikleriyle bütün olarak kabul etmektir.

Olmadığınız biri gibi davranmamamız başkaları tarafından hemen hissedilir
Olmadığınız biri gibi davranmamamız başkaları tarafından hemen hissedilir

Herkesi memnun etmeye çalışmak

İşte bu davranışın tam manası imkansızı gerçekleştirmeye çalışmaktır. Çünkü herkesi memnun etmeniz söz konusu değildir. Bu yüzden insanların farklı değer yargılarına göre hareket etmek yerine kendi değerlerinizi inşa edip, hayatınızı bu değerlere sıkı sıkıya bağlı kalarak sürdürmelisiniz.

Kurbanı oynamak

İzlediğimiz tüm haberler ve sosyal medya akışları olayları manipüle ederek kurbanı oynayan insanlarla dolu. Bunu yapmak yerine başarısız denemelerinizi kabullenin ve iyice analiz edin. Gerekirse yeniden deneyin ve kendinizle alay etmeyi bilin!

Birini değiştirmeye çalışmak

Elinizde sihirli bir değnek olsaydı belki bunu başarabilirdiniz ancak şu şartlarda birini “bir başkası” haline getirmeye çalışmak beyhude bir çabadan başka bir şey değil. İnsanları değiştirmeye çalışmak yerine hayatınıza aldığınız insanlara karar verirken iyi düşünün ve bol bol gözlem yapın.

 

Kaynak:

inc.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Mutlu olmanın yolu kendinize zor sorular sormaktan geçiyor

80 yaşındaki büyüklerinizden öğrenebileceğiniz hayat dersleri

Kendinizi başkalarıyla değil ‘kendinizle’ kıyaslayın

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!