Sürekli başkalarını memnun etmeye çalışmaktan vazgeçmenin yolları

Sürekli başkalarını memnun etme çabasında olduğunuz zaman, bu negatif ve rahatsız edici bir alışkanlığa dönüşebilir. Birilerini memnun etmeye çalıştığınızda, yüzünüze bir maske takıp sürekli başkalarının neden gergin ve memnuniyetsiz olduğunu tahmin etmeye çalışırsınız. Hatta başkalarını memnun etmeye çalışmanız yüzünden suistimale uğrayabilirsiniz, insanlar sizin bu özelliğinizden faydalanabilir. Dahası, bazı insanlar yüzünüze taktığınız bu maskenin farkına varabilir ve aslında başkalarını memnun etmeye çalışırken kendi içinizde ne kadar mutsuz ve rahatsız olduğunuzu fark edebilir. Sonuç olarak aslında bir şekilde aslında bu yaptığınızın hiç dürüstçe olmadığını düşünebilir.

“Başkalarının sizi ne kadar az düşündüğünü bilseydiniz, ‘onlar benim hakkımda ne düşünüyor’ diye bu kadar endişelenmezdiniz.” –Eleanor Roosevelt

“Başkalarına evet dediğiniz zaman, kendinize hayır demediğinizden emin olun.” –Paulo Coelho

Bazı insanları memnun etmek neredeyse imkansız olabiliyor, bu durum sizinle değil, o kişilerin kendiyle ilgili bir durum.

Sürekli başkalarını memnun etmeye çalışmaktan nasıl vazgeçilir?

Öyleyse, sürekli başkalarını memnun etmeye çalışmak aslında pek de iyi bir tercih sayılmaz. Peki bu özelliği nasıl değiştirebilirsiniz? İşte size sürekli başkalarını memnun etme kaygınızdan kurtulmak için birkaç tüyo:

1. Bazı insanların memnun olmamasının sizinle ilgisi olmadığını fark edin

Bazı insanlar ne yaparsanız yapın hiçbir zaman memnun olmazlar. Aslında bu durum sizin veya bir başkasının ne yaptığıyla ilgili değil, o kişinin doğrudan kendisiyle ilgilidir. Kötü bir dönem geçiriyor olabilir, bir sağlık sorunu olabilir, sizden çok fazla hoşlanmıyor olabilir, mutsuz bir birlikteliği olabilir. Bunu fark ettiğiniz zaman, aslında o kişiyi memnun etme çabanızın ne kadar nafile ve size zarar veren bir davranış olduğunu anlayabilir ve kolayca vazgeçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Başkalarının hayatlarını kontrol etmeyi bırakmanıza yardımcı olacak 5 öneri

2. Hayır demeyi öğrenin

Önceliğiniz başkalarını memnun etmek olduğunda, hayır demek zor bir hale gelebiliyor. Oysa başkalarına hayır diyebilmek, sizin kendi mutluluğunuz, stres seviyeniz ve nasıl bir hayat yaşamak istediğinizle ilgili. Başkalarına hayır diyebilmek için öncelikle ihtiyaçlarınızı belirleyin ve başkalarına hayır derken bu ihtiyaçlarınızı vurgulayın. Eğer karşınızdaki kişi çok ısrarcıysa, bu durumun size kendinizi nasıl hissettirdiğini söyleyin. Bazen başkalarına hayır dediğiniz zaman biraz olsun suçluluk duyabilirsiniz. Ancak bunu bir sorun olarak görmeyin. Unutmayın; başkalarına hayır diyerek aslında çevrenizdekilere nasıl bir davranış modeline, karaktere sahip olduğunuzu göstermiş olursunuz. 

İlginizi çekebilir: Hayatınızda yepyeni bir sayfa için HAYIR demeyi öğrenin

3. İnsanların aslında sizin söylediklerinizi veya yaptıklarınızı çok da umursamadığını kendinize hatırlatın

Aslında başkalarını memnun etme çabası, sürekli başkalarının sizin söylediklerinize veya yaptıklarınıza çok fazla önem verdiğini düşündüğünüzden kaynaklanıyor olabilir. Oysa şunu bilmekte fayda var; başkaları sizi o kadar da umursamıyor, çünkü herkesin hayatında kendisine ait düşünceleri, endişeleri ve sevinçleri var. Herkesin kafasının içi aileleri, çocukları, kariyerleri, evcil hayvanları, hobileri, endişeleriyle dolu. Bunu fark ettiğiniz zaman başkaları için önemsiz olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bu aynı zamanda kendinizi daha özgür hissetmenizi de sağlar.

İlginizi çekebilir: İlk aşkın bir başkası, son aşkın ise kendin olacaksın

4. Eleştiriyle nasıl baş edeceğinizi öğrenin

Başkalarını memnun etme çabanızın altında yatan aslında eleştiriyle nasıl baş edeceğinizi bilmeme durumu da olabilir. Hayatta kendinize bunu öğretmeniz lazım. Bir eleştiri karşısında hemen yanıt vermek yerine biraz bekleyin, birkaç derin nefes alın. Daha sonra, aslında her eleştiriye cevap vermek zorunda olmadığınızı düşünün. Bazı şeyleri boşverebilirsiniz. Üstelik, bazen insanlarla aynı fikirde olmayabilirsiniz ve bu bir sorun değil.

Kendi değerinizin farkına varın ve zamanınızı, enerjinizi daha fazla kendiniz için kullanın.

5. Kendinize sınırlar koyun

Eğer kendinize hayır demeyi ve sınırlar koymayı başarırsanız, başkalarına karşı bunu yapmak çok daha kolay hale gelir. Üstelik bu sınırlar, hayatta sizin için neyin daha önemli olduğunu fark etmenize de yardımcı olur. Örneğin bunun için birkaç günlük alışkanlık edinebilirsiniz. Bunlardan biri işe başlama ve bitirme zamanı belirlemek olabilir. Çalışırken dikkatinizi dağıtacak diğer şeyleri uzaklaştırabilirsiniz. Maillerinizi veya sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek için gün içinde belli süreler belirleyebilirsiniz.

6. Özgüveninizi güçlendirin

Kendi değerinizin farkına varın ve zamanınızı, enerjinizi daha fazla kendiniz için kullanın. Böylelikle başkalarına hayır demek daha kolay hale gelecek, eleştiri veya kötü sözler karşısında daha sağlam bir duruş sergileyebileceksiniz. Dahası, kendinizi sevdikçe ve kendinize daha fazla saygı duydukça, başkalarının sizi sevip sevmemesi konusunda da daha az endişeli olursunuz.

Kaynaklar:
Positivity blog
PsychCentral

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!