Başkalarının hayatını kontrol etmeyi bırakmanız için 5 neden

Ebeveynlerimiz genellikle hayatlarımızı kontrol etmeye çalışır. Bu yetkiyi de kendi ailelerinden alırlar çünkü onlar da bu şekilde büyümüştür. Peki, bu yetki kendi ebeveynlerimizde son mu bulur, yoksa bize mi devrolur? Çoğu zaman biz de bu kontrolcülüğü olduğu gibi devralarak hayatımıza devam ederiz. Çevrenizdeki insanlara akıl verdiğiniz tüm o anları bir düşünün… Onlara verdiğiniz öğütleri dinlemesini istiyorsunuz çünkü bunun, onun için doğru olduğuna yürekten inanıyorsunuz. Gerçekçi olalım lütfen! Hangimiz başka bir insanın hayatı için neyin doğru olduğunu bilebiliriz ki? Böyle düşününce, başkalarının hayatını kontrol etme arzumuzu dizginlememiz gerektiğini düşünüyor musunuz siz de?

Heather Plett, ‘holding space’ yani sevdiğimiz kişilere ‘alan bırakma’ olayını arkadaşlarımızla hayat yolculuğunda ne olursa olsun onları yargılamadan ve sonuca etki edecek şekilde davranmadan beraber yürüme olarak tanımlıyor ve ekliyor: “Her zaman onların yanında oldum; ama onların kendi yollarında yürümelerine izin verdim.”

İnsanları karar almaları konusunda rahat bırakmak yalnızca onlara değil, size de birçok avantaj sağlıyor. İşte başkalarını kontrol etme arzunuzu dizginlemenin bazı faydaları…

1.Kendinize odaklanmanız için daha çok enerjiniz olur

Başkalarının hayatı hakkında endişelenmeyi ve her bir arkadaşının problemini kafanıza takıp çözmeye çalışmayı bıraktığınızda hayatınızdaki değişimi hemen fark edeceksiniz.

Olayın içindeyken başka insanların problemleriyle uğraşmanın yarattığı bunaltıcı havayı anlayamayabilirsiniz, ancak insanları kendi problemlerinin çözümü konusunda rahat bırakırsanız, kendinize odaklanmak için çok daha fazla enerjiniz olacaktır.

arkadaşlar sohbet

2. Bir şeyleri düzeltmek yerine kendinize dinleme yetkisi verin

İnsanlar her zaman problemlerini çözmenizi istemezler. Bazen de ihtiyaçları olan sadece sizinle konuşmak ve dertlerini paylaşmaktır. Kimse ne yapılması gerektiğini tekrar tekrar duymaktan hoşlanmaz. İnsanlar üzerinde kontrol kurmaktan vazgeçmek ve onların problemlerini çözmeye daha az vakit  harcamak sizi daha iyi bir dinleyici yapacaktır.

3. Güveninizi geliştirin

Neyle çevrili olursanız olun, her deneyimin iyi bir amaca hizmet ettiğine inanın ve çevremizdeki insanların başına gelen olayların iyi bir amaca hizmet ettiğine karşı güçlü bir güven duyun.

kukla oynatma

4.  Başkalarını kontrol altına almaktan vazgeçmeniz çevrenizle ilişkinizi güçlendirecektir

Etrafınızdakilere sürekli ne yapması gerektiğini söylemeseniz bile, onlara “Senin en iyi kararı vereceğine inanıyorum” demelisiniz. Bunu söylemek ilişkinizi sağlamlaştıracaktır.

5. İnsanları gözlemleyerek yeni şeyler öğrenebiliriz

Başka insanların hayatlarını ve yaptıklarını gözlemleyerek dersler çıkarabiliriz. Bir gün kendimiz aynı durumda kalırsak, arkadaşımızın yaptığını doğru bulduysak eğer, bu davranışı kendi hayatımıza da uygulayabiliriz.

Eğer başkalarının hayatını kontrol etmeyi bırakmanın nedenleri üzerine derinlemesine düşünürsek, insanları kendi yollarını seçmekte özgür bırakmak için birçok neden bulacağız…

Kaynak
tinybuddha.com

İlginizi çekebilir: Kontrolcü insanlarla baş etmenin 4 yolu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!