Kendinizi başkalarıyla değil ‘kendinizle’ kıyaslayın

‘Kıyaslama sevincin ölümüdür.’ Mark Twain

Günümüzde gündelik alışkanlıkların arasında en yaygın ve en yıkıcı olanlarından biri insanların kendi hayatlarıyla başkalarının hayatlarını kıyaslamasıdır. İnsanlar artık, arabaları, evleri, ayakkabıları, parayı, ilişkileri, sosyal popülariteyi yani kısaca her şeyi kıyaslıyor. Günün sonunda insanlar, öz saygılarına zarar vererek negatif duygularla doluyorlar.

Peki bunun için ne yapmalısınız? Bu kötü alışkanlıkla nasıl baş edebilirsiniz?

Karşılaştırma yapmaktan kurtulmak için hayatınızda uygulamanız gereken 3 öneriyi sizler için belirledik; yalnız bu öneriler biraz zaman alacağı için sabırlı olmalısınız. Sabır gösterdiğiniz takdirde sağlıklı hayat görüşüne sahip olacaksınız. İşte kıyaslama alışkanlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak 3 öneri:

1. İnsanlarla kendinizi kıyasladığınız takdirde asla kazanamayacağınızın farkına varın

elma kıyaslama
Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak hiç kazanamayacağınız bir oyunu oynamaktır

Bilinçli bir şekilde bu durumun farkına varmak her zaman yardımcı olacaktır. Ne yaparsanız yapın, dünyada her zaman bir konuda sizden daha iyi birini bulacaksınız.

Evet , komşunuzdan daha iyi bir arabaya sahip olmak size bir süreliğine kendinizi iyi hissettirecektir; ancak 1 veya 2 hafta sonra karşı komşularınızdan birinde sizden daha iyi bir arabası olan birini görüceksiniz. Bu yüzden bunun sizin asla galip gelemeyeceğiniz bir oyun olduğunun farkına varmalısınız.

2. Kendinizi kendinizle kıyaslayın

Kendinizi başkalarıyla kıyaslama alışkanlığınız yerine kendinizle kıyaslama alışkanlığı edinin. Ne kadar geliştiğinizi, neler kazandığınızı ve amaçlarınıza ulaşma konusunda ne kadar aşama kaydettiğinize bakın.

Bu alışkanlık size kendinize minnettar olmanızı, kendinizi takdir etmenizi, ne kadar aşama kaydettiğinize ve ne zorlukların üstesinden geldiğinize bağlı olarak kendinize iyi davranmanızı sağlayacaktır. Kendinizi düşünmeniz başka insanları daha az düşünmenize neden olacaktır.

Bu alışkanlığınızı geliştirmek için her gün veya her pazar birkaç dakikanızı ayırarak küçük bir egzersiz yapabilirsiniz. Elinize kalem kağıt alarak kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi, amaçlarınıza ulaşmaya ne kadar yaklaştığınızı ve ne gibi zorlukların üstesinden geldiğinizi yazabilirsiniz. Bu egzersiz sayesinde zaman geçtikte düşünme tarzınız otomatik olarak kendinizi düşünmeye odaklanacak ve başka insanlarla kendinizi kıyaslamaktan vazgeçeceksiniz.

3. Etrafınızdaki insanlara karşı nazik ve iyi olun

insanlara iyi davranmak
Çevrenizdeki insanlara iyi davranmanız kendinize de iyi davranmanızı sağlar

İnsanların başkalarına davranma şekilleri, kendilerine ve kendi düşüncelerine karşı davranışlarını da büyük oranda etkilemektedir.

İnsanları eleştiren ve yargılayan kişiler, kendilerini de eleştirmeye ve yargılamaya eğilimlidirler. İnsanlara nazik davranmak ve onlara yardım etmek, kendinize de iyi davranmanıza yardımcı olacaktır. O yüzden kendinizi ve zihninizi insanlara yardım etmeye ve iyi davranmaya odaklayın. Kendinizin ve çevrenizdeki insanların olumlu yönlerine odaklanarak kendinizdeki ve başka insanlardaki olumlu yönleri takdir edin.

Bu, insanları kendinizle karşılaştırmak yerine kendinize ve başka insanlara karşı daha iyi olmanıza yardımcı olacaktır ve ‘Siz iyisiniz ve onlar da iyi insanlar’ şeklinde düşüneceksiniz.

Kaynak:

www.positivityblog

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Başkalarının ‘mükemmel’ görünen hayatlarını kıskanmayı bırakın

Kendinize karşı acımasız olmayı bırakmanın 7 yolu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!