Zor zamanlarda sakinliğinizi ve huzurunuzu korumanın yolları

Hayat, türlü şekillerde hepimizin sabrını ve sükunetini deniyor. Bazen kötü biten bir ilişki, bazen aile içinde yaşanan bir kriz, bazen de iş yerindeki koşullar hepimizi zorlayabiliyor. Ancak böyle zamanlarda huzuru ve sükuneti korumak, pek de kolay olmayabiliyor. Oysa hepimizin huzura ve sükunete en çok da böyle zor zamanlarda ihtiyaç duymuyor muyuz?

İşte hayatın zor ve stresli anlarında huzurunuzu korumanın püf noktaları:

1. Düşüncelerinizin gerçek olmadığını, sadece düşünce olduğunu hatırlayın

Gün içinde kendimizi nasıl hissettiğimizi belirlerken düşüncelerin etkisi büyüktür. Ancak bazen düşüncelerimizi gerçekmiş gibi kabul edebiliyoruz. Oysa bunlar sadece düşünce, değişebilir, geliştirilebilir şeyler.

huzur 02

2. Kendinizle baş başa kalın

Klinik psikoloji alanında çalışmalar yürüten Prof. L. Kevin Chapman, yalnız başına vakit geçirmenin yalnızlık hissiyle karıştırıldığını ve genellikle insanların yalnız başına vakit geçirmenin önemini kavrayamadığını hatırlatıyor. Oysa yalnız başınıza yaptığınız birçok etkinlik, sizi sakinleştirir ve kendinizle sağlıklı bir ilişki geliştirmenizi sağlar. Egzersiz yapmak, kitap okumak, müzik dinlemek, dua etmek tek başınıza yapabileceğiniz ve size huzur verecek şeylerden birkaçı.

İlgili yazı: Hayatınıza huzur getiren şükretme biçimleri

3. Nefesinize odaklanın

Gergin ve stresli olduğunuz zamanlarda huzur bulmak ve sakinleşmek için nefesinize sığınabilirsiniz. Hiçbir şeyi değiştirmeyin veya hiçbir şey yapmayın, sadece nefes alış verişlerinize odaklanın. Karnınızın nasıl inip kalktığını düşünün. Burnunuzdan giren havanın izlediği yolculuğu düşünün.

4. Bedeninize odaklanın

Birçoğumuz her şeyi kafamızın içinde yaşıyoruz. Geçmişte yaşananların hesabını tutuyoruz, gelecekte yapmamız gerekenleri düşünüyoruz. Tüm bunlar bize huzur vermediği gibi bir de bedenimizi düşünmemeye neden oluyor. Oysa bedeniniz gerginken ruhunuzu nasıl sakinleştirebilirsiniz ki? Öncelikle bedeninizi dinleyin ve onun isteklerine kulak verin.

İlgili yazı: İç huzuru ve mutluluğu yakalamanın 10 basit yolu

5. Güne sakin başlayın

Sabah saatleri, günün geri kalanı açısından da belirleyici olabilir. Her sabah birkaç dakikalığına da olsa kendinize odaklanmak, günün geri kalanındaki huzurunuzu ve sakinliğinizi çok değiştirebilir. Örneğin sabahları kısa bir meditasyon yapabilir, günlük tutabilirsiniz. Haberlerden, maillerden, mesajlardan, sosyal medyadan ne kadar süre uzak kalıp kendinizi dinlerseniz o kadar iyi.

huzur 01

6. Sosyal medyayı bilinçli olarak kullanın

Sosyal medyayı kullanış biçiminiz sizi strese mi sokuyor, sakinleştiriyor mu? Sosyal medya kullanımınızın hayatınız üzerindeki etkilerini fark ederek, sosyal medyayı daha akıllıca kullanabilirsiniz. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın, kendiniz olun.

İlgili yazı: Hayatınızı daha güzel ve daha huzurlu kılacak 40 öneri

7. STOP tekniğini uygulayın

İngilizce “stop, take a breath, observe, proceed” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu teknik şunu öngörüyor: Durun, nefes alın, gözlemleyin ve ilerleyin. Bu tekniği uyguladıkça, aradığınız sakin bakış açısı sizi bulacaktır.

Kaynak:
PsychCentral

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!