Huzurlu bir insan olmanızı engelleyen düşünce kalıpları

Huzur, hepimizin hayatında en başta gelen önceliklerden biri. Ancak zaman zaman hayattaki seçimlerimiz veya düşünme biçimlerimiz huzuru bulmamıza engel olabiliyor. Eğer siz de zaman zaman kendinizi nedensizce stresli, bıkkın, huzursuz, gergin hissediyorsanız ve sebebini bulamıyorsanız, işte huzurlu bir insan olmanızı engelleyen düşünce kalıpları…

1. “Para mutluluk getirir.”

Para ve maddi unsurların mutluluğun anahtarı olduğunu düşünmeye başladığınızda, hayatınızın amacı kazanmak ve daha fazlasına sahip olmak haline gelir. Profesyonel hayatınız, kişisel hayatınızdan, sevdiklerinizle geçirmek istediğiniz zamandan çalmaya başlar. Bu durum hayattaki rollerinizi istediğiniz şekilde yerine getirememenize ve hayattan keyif almamanıza neden olmaya başlar.

Huzurlu bir insan olmanızı engelleyen düşünceler

Programınızın sizi mutsuz ettiğini anladığınızda, paranın size eğlenceli ve lüks şeyler almak için yardımcı olabildiğini ancak sizi mutlu edemediğini fark edersiniz. Huzurlu bir zihin olmadan mutlu olmak mümkün değildir. Materyalist şeyler de bu huzurlu zihni size sağlamaz. Maddi zevklerinizi şımartmak size bir ölçüde iyi gelebilir, ancak mutluluk huzurlu bir zihinle mümkün olur. Zamanınızı akıllıca kullanmak, iş hayatı ve materyalist şeylere olduğu kadar anlamlı ve kalıcı sosyal etkileşimlere zaman ayırmak sizi mutlu eder.

2. “Hatalarım yüzünden risk almaktan kaçınmalıyım.”

Hata yaptığınızda kendinizi cezalandırıyorsanız, sizin için huzuru bulmak pek kolay olmayabilir. Bu yüzden risk almaktan kaçınabilir, yeni deneyimlerden uzak durabilirsiniz. Oysa yeni şeyler sizi sadece yeni maceralara götürmekle kalmaz, hayattan aldığınız tatmin duygusunu da artırır.

Hayatta asıl önemli olan hataları, başarısızlık yerine ders alınması gereken şeyler olarak algılamaktır. Hata yaptığınızda kendinizi cezalandırma yolunu da seçebilirsiniz, hatadan ders çıkarıp iyileşme sürecini hızlandırma yolunu da seçebilirsiniz.

3. “Negatif duygularımdan kurtulmalıyım.”

Zihniniz karıştığında öfke, gerginlik, huzursuzluk ve benzeri başka negatif duygular hissedebilir ve bu duygularla savaşmak için çok çaba harcayabilirsiniz. Bu duyguları yalancı gülümsemelerin altına gizlemek isteyebilirsiniz. Oysa direndiğiniz şey, daha kalıcı bir hal alabilir. Siz sakladınız diye duygularınızdan kurtulamazsınız. Dahası, siz sakladıkça duygularınız sizi daha fazla kontrol etmeye başlar. Negatif duygulardan kaçmak size kendinizi bir hapishanede gibi hissettirebilir. Negatif duygularınızı kabul etmediğiniz sürece onlarla mücadele edemezsiniz. Oysa meditasyon, farkındalık veya bu duygularınızı yazarak negatif duygularla mücadele edebilirsiniz.

4. “Hayatta en önemli şey ilerlemek.”

Hayatı sürekli ilerlemeniz gereken bir yarış olarak gördüğünüzde, ne kadar ilerlemenin yeterli olduğu algısını yitirebilirsiniz. Dahası, hayatın bir bölümünde ilerlediğinizde, diğer bölümlerinde geri kalmak mümkün. Bazen hayatta dengenin ne kadar önemli olduğunu unutabilirsiniz. Oysa dengeyi sağlamadan huzuru bulmak mümkün değil. Hayattaki maddi kazanımlara da sosyal etkileşimlere de dengeyi gözetecek şekilde önem vermelisiniz.

Huzurlu bir insan olmanızı engelleyen düşünceler

5. “Geçmişteki seçimlerimi düşünüp odağıma geleceği koymalıyım.”

Huzuru bulmak istiyorsanız, bunu sadece o anda ve o mekanda olarak yapabilirsiniz. Şimdiki anda kalarak huzura ulaşabilirsiniz. Eğer geçmişteki seçimlerinize geri dönmeyi sürdürürseniz, ilerlemeniz mümkün olmaz. Bunlara tutunarak geleceği de şekillendiremezsiniz. Öte yandan geleceğe odaklanmak da sizi hayal dünyasına götürebilir ve potansiyelinizi gözden kaçırmanıza neden olabilir. Oysa hayat her zaman şimdiki zamanda, içinde bulunduğunuz anda yaşanır.

Kaynak
TinyBuddha
PsychCentral

İlginizi çekebilir: Huzurlu bir yaşam için hayatına dahil etmen gereken 7 mindful tutum

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!