Huzurlu bir insan olmanızı engelleyen düşünceler

Huzur, hepimizin hayatında en başta gelen önceliklerden biri. Ancak zaman zaman hayattaki seçimlerimiz veya düşünme biçimlerimiz bu amacı desteklemiyor. Eğer siz de zaman zaman kendinizi nedensizce stresli, bıkkın, huzursuz, gergin hissediyorsanız ve sebebini bulamıyorsanız, işte huzurlu bir insan olmanızı engelleyen düşünce biçimleri:

1. Para mutluluk getirir

Para ve maddi unsurların mutluluğun anahtarı olduğunu düşünmeye başladığınızda, hayatınızın amacı kazanmak ve daha fazlasına sahip olmak haline gelir. Profesyonel hayatınız; kişisel hayatınızdan, sevdiklerinizle geçirmek istediğiniz zamandan çalmaya başlar. Bu durum hayattaki rollerinizi istediğiniz şekilde yerine getirememenize ve hayattan keyif almamanıza neden olmaya başlar.

Huzurlu bir insan olmanızı engelleyen düşünceler

Programınızın sizi mutsuz ettiğini anladığınızda, paranın size eğlenceli ve lüks şeyler almak için yardımcı olabildiğini ancak sizi mutlu edemediğini fark edersiniz. Huzurlu bir zihin olmadan, mutlu olmak mümkün değildir. Materyalist şeyler de bu huzurlu zihni size sağlamaz. Maddi zevklerinizi şımartmak size bir ölçüde iyi gelebilir ancak mutluluk huzurlu bir zihinle mümkün olur. Zamanınızı akıllıca kullanmak, iş hayatı ve materyalist şeylere olduğu kadar anlamlı ve kalıcı sosyal etkileşimlere zaman ayırmak sizi mutlu eder.

2. Hataya yer yoktur

Hata yaptığınızda kendinizi cezalandırıyorsanız, sizin için huzuru bulmak pek kolay olmayabilir. Bu yüzden risk almaktan kaçınabilir, yeni deneyimlerden uzak durabilirsiniz. Oysa yeni şeyler sizi sadece yeni maceralara götürmekle kalmaz, hayattan aldığınız tatmin duygusunu artırır.

Hayatta asıl önemli olan hataları, başarısızlık yerine ders alınması gereken şeyler olarak algılamaktır. Hata yaptığınızda kendinizi cezalandırma yolunu da seçebilirsiniz, hatadan ders çıkarıp iyileşmem sürecini hızlandırma yolunu da seçebilirsiniz.

3. Negatif duygulardan kaçmak huzur getirir

Zihniniz karıştığında öfke, gerginlik, huzursuzluk ve benzeri başka negatif duygular hissedebilir ve bu duygularla savaşmak için çok çaba harcayabilirsiniz. Bu duyguları yalancı gülümsemelerin altına gizlemek isteyebilirsiniz. Oysa direndiğiniz şey, daha kalıcı hal alabilir. Siz sakladınız diye duygularınızdan kurtulamazsınız. Dahası, siz sakladıkça duygularınız sizi daha fazla kontrol etmeye başlar. Negatif duygulardan kaçmak size kendinizi bir hapishanedeymiş gibi hissettirebilir. Negatif duygularınızı kabul etmediğiniz sürece onlarla mücadele edemezsiniz. Oysa meditasyon, farkındalık veya bu duygularınızı yazarak negatif duygularla mücadele edebilirsiniz.

4. Hayatta en önemli şey ilerlemek

Hayatı sürekli ilerlemeniz gereken bir yarış olarak gördüğünüzde, ne kadar ilerlemenin yeterli olduğu algısını yitirebilirsiniz. Dahası, hayatın bir bölümünde ilerlediğinizde, diğer bölümlerinde geri kalmak mümkün. Bazen hayatta dengenin ne kadar önemli olduğunu unutabilirsiniz. Oysa dengeyi sağlamadan huzuru bulmak mümkün değil. Hayattaki maddi kazanımlara da sosyal etkileşimlere de dengeyi gözetecek şekilde önem vermelisiniz.

Huzurlu bir insan olmanızı engelleyen düşünceler

5. Geçmişe tutunup, geleceği düşünmek gerekir

Huzuru bulmak istiyorsanız, bunu sadece o anda ve o mekanda olarak yapabilirsiniz. Şimdiki anda kalarak huzura ulaşabilirsiniz. Eğer geçmişteki seçimlerinize geri dönmeyi sürdürürseniz, ilerlemeniz mümkün olmaz. Geçmişe tutunmak, sadece bugünü kontrol etmenizi sağlar. Herkesin hayatında mutlu ve zor zamanlar olur. Bunlara tutunarak geleceği şekillendiremezsiniz. Öte yandan geleceğe odaklanmak da sizi hayal dünyasına götürebilir ve potansiyelinizi gözden kaçırmanıza neden olabilir. Oysa hayat her zaman şimdiki zamanda, içinde bulunduğunuz anda yaşanır.

 

Kaynaklar:
TinyBuddha
PsychCentral

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!