İç huzuru ve mutluluğu yakalamanın 10 basit yolu

Hemen her kişisel gelişim kitabında ya da söyleşisinde işittiğimiz iç huzuru kavramı üzerinde neden bu kadar çok duruluyor? Siz sormadan biz söyleyelim: Çünkü iç huzuru yakalamak ve kalbinizi tüm evrene açmak sizi bambaşka bir insana dönüştürebilir. Doğuştan gelen yeteneklerinizi, ifade gücünüzü ve iç huzurunuzu güçlendiren bu ruhsal hareketi hayata geçirmenizi kolaylaştıracak 10 basit tüyoyu sizler için derledik:

1. Nefes almanın gücüne inanın

Nefes, hayatın kaynağıdır. Ancak günlük hayatın koşturmacası içinde pek çoğumuz nefese gereken önemi vermeyiz. Derin ve telaşsız nefesler almak size evren ve doğayla bütünleştiğinizi hissettirecek ve gün içinde daha paylaşımcı bir ruh halinde kalmanızı sağlayacaktır.

2. Oyun oynayın

Oyunlar sadece çocuklar için değildir
Oyunlar sadece çocuklar için değildir

Bir çocuğa baktığınızda; mutluluk, kahkaha, doğallık, iç huzuru ve samimiyet görürsünüz. Siz de fiziksel ve ruhsal bütünlüğünüzü en az bir çocuğunki kadar güçlü kılmak istiyorsanız, yaşınız kaç olursa olsun oyun oynamayı hayatınızdan eksik etmemelisiniz. Ayrıca oyun oynarken vücudunuzda gerçekleşen kimyasal tepkimeler, bağışıklık sisteminizi ve hafızanızı korur.

3. Meditasyon yapın

Meditasyon iç huzuru sağlar
Meditasyon iç huzuru sağlar

Meditasyon yapmak size, hayattaki tüm olasılıklara eşit mesafede durduğunuz bilincini kazandırır. Bu yönüyle meditasyon, biraz durup sakinleşmek ve yaşamı tüm unsurlarıyla kabul etmek açısından son derece faydalıdır.

4. Hayvanlarla haşır neşir olun

Hayvan sevgisi huzur verir
Hayvan sevgisi huzur verir

Bir hayvanı sevmek ya da onunla hayatı paylaşmanın insana kazandıracağı sayısız güzellik varıdr. Sabır, emek ve şefkat duygularınızı geliştirecek bu minikler, aynı zamanda bakteri ve alerjilere karşı direncinizi de yükseltirler.

5. Pozitif düşünün

Çünkü pozitif düşünmek diğer insanlarla ilişkilerinizi ve doğru karar verme yeteneğinizi korumanıza yardımcı olur.

6. Fiziksel aktivitenizi artırın

Hayatın temeli devinime dayalı olduğu için, doğayla daha uyumlu bir yaşam formu haline gelmek için hareketsizliğe savaş açın. Spor yapmak, gün içinde daha çok yürümek ya da dansa gitmek, tüm hormonlarınızı sizin lehinize çalıştırır ve melankolik ruh hallerinin önüne geçer.

7. Nezaketi elden bırakmayın

Yıldızınızın pek barışmadığı insanlara bile kibar davranın. Çevrenizdeki insanlara nezaket ve iyilikle yaklaşmak, uzun vadede bu duyguların dönüp size yansımasına neden olur.

8. Şarkı söyleyin

Duşta bile şarkı söyleyin
Duşta bile şarkı söyleyin

Duş alırken bile şarkı söyleyin! Çünkü şarkı söylemek hem neşenizi yerine getirir hem de vücudunuzda bulunan çeşitli enerji merkezlerine pozitif titreşimler göndermenize yardımcı olur.

9. İç huzuru için şükredin

İstediğiniz her şeye sahip olamasanız da sahip olduklarınız için şükretmeyi unutmayın. Çünkü şükretmek sizi daha mütevazı ve bilge kılar. Şükretmek aynı zamanda, hayatın kötü yanlarına yoğunlaşmaktansa, iyilik ve iç huzuru odaklı yaşamanın en iyi yoludur.

10. Kendinizi sevin

Kendini sevmek her şeyin başı
Kendini sevmek her şeyin başı

Kalbinizi açmanın en kestirme yolu, hiç kuşkusuz kendinizle barışık olmaktır. Kendinize karşı geliştirdiğiniz suçlama, pişmanlık ve güvensizlik gibi duygular zaman içinde başka insanlara ve hayatınızın akışına da yansır. Bu yüzden diyebiliriz ki, dünyaya güzel bir enerji yollamanın en temel adımı kendini olduğu gibi kabullenip sevebilmektir.

Kaynak:

theselfimprovementblog.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Mutluluk neden toplumsal bir çaba gerektiriyor?

Hayatta iç dengeyi sağlamanın formülü: İş, sevgi ve hareket

Mutlu olmak için vazgeçmeniz gereken 7 alışkanlık

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!