Hayatta iç dengeyi sağlamanın formülü: İş, sevgi ve hareket

TED konuşmacılarından Doris Kearns Goodwin, bir konuşmasında mentor Erik Erikson‘ın şu satırlarından alıntı yapmıştı:

“Zengin ve dopdolu hayat şu üç şey arasındaki iç dengeyi kurabilen hayattır: İş, sevgi ve hareket.

Goodwin’in TED konuşması, Erik Erickson’ın öğretilerinden oluşuyor. O muhteşem anlatıcılığını, çocukluğundan yetişkinliğine kadar edindiği tecrübeleri dinleyicilerine aktarmak için kullanıyor. Böylelikle her birimizin kendi yaşamlarımızda iç dengeyi nasıl sağlayacağımıza ve nasıl tatmin olacağımıza dair evrensel doğruları dile getiriyor. Goodwin’in konuşması bu anlamda gerçekten dikkate değer.

Erik Erikson ise gelişim psikolojisi üzerine çalışan bir uzman ve psikanalist, aynı zamanda Türkçesi “kimlik krizi” ve “üretkenlik” diye çevrilen “identity crisis” ve “generativity” kelimelerini türeten isim. Erikson’a göre üretkenlik, bir sonraki nesile rehberlik etmek için taşınan bir endişeyi anlatıyor. Erikson, “Hayatımı değerli yapabilir miyim” gibi tüm varoluşsal sorgulamaların ve “üretkenliğe karşılık durağanlık” gibi tüm psiko-sosyal krizlerin insanların 40 ile 65 yaş arasındaki dönemlerinde karşılaştıkları sorunlar olduklarını söylüyor. Bunu, birçok ebeveynin “orta yaş krizi” denilen ruh haliyle açıklamak da mümkün.

ABD’li triatlet ve Psychology Today‘de blog yazarı olan Christopher Bergland de Erikson’ın tarif ettiği şekilde bir dönemden geçtiğini ve bu dönemde karşısına çıkan Goodwin’in TED konuşmasının adeta ilahi bir mesaj olduğunu söylüyor. Blog yazarı, Baz Luhrman’ın “Korku içinde geçmiş bir hayat, yarım yaşanmış bir hayattır” sözlerine yer veriyor ve şöyle devam ediyor:

Haftaya kaç saat çalışıyorsun? Yaptığın işi seviyor musun? Ben ve benim gibi birçok kişi için en büyük başarı, sevdiği şeyi yapabilmek. Son zamanda kalbimi ve ruhumu yaptığım işe vermenin önemini kavradım ve bu beni daha uzun ömürlü bir insan haline getiriyor.

Hayatta iç dengeyi sağlamanın formülü: İş, sevgi ve hareket
İş, sevgi ve hareket üçgeninde, tek bir unsura diğerlerinden daha fazla zaman ve enerji harcıyor olabilir misiniz?

Tabii ki hayat sadece işten ibaret değil. Mutlu ve tatminkar bir hayat yaşamanın ikinci koşulu sevgi… Bu aileye, arkadaşlara, iş arkadaşlarına veya sevgiliye duyulan sevgi olabilir. Önemli olan bu sevginin sosyal bağları ve samimi ilişkileri besleyecek cinsten olması. Sevgi konusunda kendinizi değerlendirecek olsanız kaç puan verirdiniz?

Sevgili ve işin dışında Erikson’ın bahsettiği üçüncü unsur ise hareket. Bunu sadece yüksek performans gerektiren aktiviteler olarak algılamamak gerekiyor. Kurduğunuz sosyal ilişkiler sırasında gülümsemek bile bir harekettir. Maalesef birçok kişi günlük hayatını bu hareket unsurundan yoksun geçiriyor.

Hayatta iç dengeyi nasıl sağlayabilirim” sorusunu soran herkesin öncelikle bu üç unsuru belirleyip bu yönde adımlar atması gerekiyor. Ancak bu da yeterli olmayabilir. Bu adımları atarken de bir denge tutturmalısınız. İş-yaşam ikilisinin hangi noktasında dengenin bozulduğunu hissediyorsunuz? İş, sevgi ve hareket üçgeninde, tek bir unsura diğerlerinden daha fazla zaman ve enerji harcıyor olabilir misiniz?

Dikkat etmeniz gereken üç unsuru belirledikten sonra bu soruları kendinize sorarak istediğiniz dengeyi yakalayabilirsiniz.

Kaynak:
Psychology Today

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

İçsel dengenizi bulmak için izlemeniz gereken 5 adım

İş ve özel hayatlarını dengeleyebilmiş insanların 7 alışkanlığı

İlişkilerde duygusal dengeyi kurabilmek

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!