İş ve özel hayatlarını dengeleyebilmiş insanların 7 alışkanlığı

American Sociological Review‘da paylaşılan bir makaleye göre, Amerikan vatandaşlarının %70’i iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi kuramıyor. Teknolojinin bu kadar geliştiği ve herkesin her saatte ulaşılabildiği bir çağda, iş-yaşam dengesini kurmak ne kadar zor görünse de, başarabilenler mevcut.

İş hayatı dışında kalan saatlerini tatmin edici ve anlamlı geçiren insanların kullandığı bazı yöntemler, bu dengeyi tutturmakta size de yardımcı olabilir.

İş ve özel hayatlarını dengeleyebilmiş insanların 7 alışkanlığı
Eşleri, akrabaları ve hayatlarındaki diğer önemli insanlarla konuşarak, kendileri için önemli olan şeyi belirler ve o yolu takip ederler.

1. Hayatta ne yapmak istedikleriyle ilgili düşünülmüş kararlar verirler

Bu insanlar hayatın getirdiklerini kabullenmek yerine, hayattan ne istedikleriyle ilgili detaylı çıkarımlarda bulunarak, nasıl yaşamaları gerektiğine kendileri karar verir. Eşleri, akrabaları ve hayatlarındaki diğer önemli insanlarla konuşarak, kendileri için önemli olan şeyi belirler ve o yolu takip ederler.

2. Neyin işe yaradığı ve neyin yaramadığı hakkında iletişime geçerler

Hayatın gidişatına kendinizi kaptırdığınızda, gitmek istemediğiniz noktalara sürüklenebilirsiniz. İş ve özel hayat dengesini kurabilmiş olanlar ise, sevdikleri insanlarla hayatlarında neyin işe yarayıp neyin yaramadığı hakkında sürekli iletişime geçerler. Fikir alışverişinde bulunarak, nasıl bir değişiklik yapabileceklerini, hedefe nasıl yeniden kitlenebileceklerini bulmaya çalışırlar.

3. Aileleri, arkadaşları ve sevdikleri şeyler için vakit ayırırlar

İş ve özel hayat dengesini kurabilen insanlar, aileleriyle ve sevdikleriyle görüşebilmek için işten vakit kalmasını beklemezler. Bir program belirler ve bu programa olabildiğince sadık kalırlar. Acil durumlarda bile işlerinin bu anlara müdahale etmesine izin vermezler.

İş ve özel hayatlarını dengeleyebilmiş insanların 7 alışkanlığı
İş ve özel hayat dengesini kurabilen insanlar, aileleriyle ve sevdikleriyle görüşebilmek için işten vakit kalmasını beklemezler.

4. Başarı kriterlerini kendileri koyarlar

Kim olduklarını, değerlerini ve kendileri için neyin önemli olduğunu bilen bu insanlar, kendi başarı kriterlerini de kendileri belirler. Yapmaktan mutlu oldukları şeyleri düşünerek, hedeflerini bu doğrultuda belirlemeyi tercih ederler.

5. Dikkat dağıtacak şeyleri ortadan kaldırırlar

İş ve özel yaşam dengesini tutturabilen insanlar, elektronik cihazlarını kapatarak boş zamanlarını rahatsız edilmeden geçirmeyi büyük ölçüde başarır. Tek bir işe odaklanmanın, birçok işi aynı anda yapmaktan çok daha iyi bir seçenek olduğunu bilir ve buna göre hareket ederler. Genellikle anın tadını çıkarabilecekleri ve yaşamın güzelliğini fark edebilecekleri aktiviteleri yapmayı tercih ederler.

İş ve özel hayatlarını dengeleyebilmiş insanların 7 alışkanlığı
Genellikle anın tadını çıkarabilecekleri ve yaşamın güzelliğini fark edebilecekleri aktiviteleri yapmayı tercih ederler.

6. Tutkularını takip ederler

Bazı insanlar kendilerini yaşamın gidişatına kaptırarak, hayatlarının kontrolünü kaybettikleri bir noktaya gelebilir. Hayatında dengeyi yakalamış insanlar ise, bunun olmasını engellemek için bazı fedakarlıklar yapmaları gerektiğinin farkındadır. Örneğin bir girişimci, işinin başarılı olması için ilk yıllarda çok çalışması gerektiğini bilir. Ancak bu fedakarlıklar, sonradan güzel bir iş ve bolca boş zaman edinmesine yardımcı olur.

7. Etraflarını destekleyici insanlarla çevrelerler

Çevrelerini güvendikleri ve kendilerini destekleyen insanlarla çevrelen denge sahibi kişiler, bu gruplar sayesinde öğrenmeye ve gelişmeye daha açık hale gelir. Sevdikleri insanlara yardım etmekten hiçbir zaman çekinmezler ve bu sayede içinden kopamayacakları güçlü bir sosyal ağ yaratırlar.

Kaynak:

Fastcompany

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!