İçsel dengenizi bulmak için izlemeniz gereken 5 adım

dege
İçsel denge

Her bireyin yaşamında başarılı olduğu ve geliştirmesi gereken bazı noktalar bulunur. Hiç kimse her konuda yetenekli değildir. Genelde güçlü yanlarına odaklanarak güvenli ilişkiler geliştirmek isteyen ve risk almaktan kaçınan bireyler, zayıf yanlarını gizleyerek bu ilişkilerin devamını sağlamaya ve güç dengesini korumaya çalışırlar.

Genel bir çerçeveden, büyük resme bakıldığında; herkesin amacı mutlu, sağlıklı ve başarılı bir yaşama kavuşmak ve ulaştığı noktanın bir adım daha ötesine geçebilmektir. Dalgalanmaların olmadığı, dümdüz bir çizgide yürüyebilmek büyük bir denge ve koordinasyon meselesidir. Hayatındaki her aşamayı net olarak, dümdüz bir çizgi üzerinde görmek isteyen bireyler, iç dengelerini yakalamak ve yürüdükleri yolda bu dengeyi daima sabit tutmak zorundadırlar.

Uplifers olarak iç dengenizi bulabilmeniz ve yaşamın getireceği olumsuzluklardan en az şekilde etkilenerek yolunuza devam etmeniz için rehber olabileceğini düşündüğümüz önerileri sizler için derledik;

1. Kendinize zaman ayırın

Meşgul olmanızın sebebi yapılacaklar listenizin kabarık olmasıyla değil, sizin bakış açınızla ilgilidir. Eğer meşgul olmak istiyorsanız, sevdiğiniz, hatta rahatlamak için yaptığınız aktiviteler bile tamamlamanız gereken görevler haline gelir ve hayatınızı olumsuz yönde etkiler.

Meşguliyet, arkasına saklanılan bir maske gibidir. Meşgul bireyler tamamlamaları gereken işleri bitirmekten çok, çevrelerindeki insanlara sürekli bir şeylerle uğraşmak zorunda olduklarını göstermek isterler. Bu nedenle çok meşgul olduğunuzu düşünüyorsanız, bu konu üstüne detaylı olarak düşünerek, arkasında yatan sebeplere odaklanmalısınız. Bireysel işlere daha fazla zaman ayırmak ve gün içinde küçük boşluklar yaratmak, kişisel gelişiminizi olumlu yönde etkileyecek ve daha dengeli bir yaşama kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

2. Her fırsatı değerlendirmeye çalışmayın

Yaşamımızın her alanında fırsatlar ayağımıza kadar gelebilir, ancak bu durum her fırsatın bizim için uygun olduğu ve değerlendirilmesi gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle ne istediğinizin farkında olmanız ve karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirmek zorunda olduğunuz düşüncesini bir kenara bırakmanız gerekiyor.

Yaşamınızda size sunulan tüm fırsatları değerlendirmeye çalışmak, hayatınızın dengesini bozmaktan başka hiç bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle iç güdülerinizle hareket etmek ve yalnızca gerçekten istediğiniz konulara odaklanmak, daha başarılı işler ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

3. Baskının farkında olun

Yaşamınızda karşılaştığınız her problem, kendi başınıza çözmeniz gereken ya da sizden kaynaklanan sorunlardan ortaya çıkmaz. Arkadaşlar, aile üyeleri ya da çalışma arkadaşlarınız zaman zaman kendi problemlerini sizin omzunuza yüklemeye ve sahip oldukları ağırlıktan bu şekilde kurtulmaya çalışırlar. Dışarıdan gelen baskı, sizi istemediğiniz kararlar almaya zorlayabilir ve kendinizle çelişmenize neden olarak iç dengenize zarar verebilir.

Öncelikle kendinizi dinleyin; yetkinliklerinizi ve isteklerinizi fark edin ve kişiliğinizden ödün verebileceğiniz kararlardan uzak durun.

4.  Acele etmeyin

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler, hayatlarının büyük kısmını koşturarak ve bir yerlere yetişmeye çalışarak geçirirler. Ancak yetişme çabası, her zaman başka bir engele takılır ve sürekli bir yerlere geç kalmış olduğunu  düşünmek, bireylerde stres yaratır. Toplantıya yetişmek için kahvaltı zamanınızı feda edersiniz ama trafikte, kahvaltıda harcayacağınız zamandan çok daha fazla zaman harcarsınız. İş görüşmesine yetişmek için gömleğinizi ütülemeden evden fırlarsınız ancak görüşmeye gittiğinizde diğer adayların görüşmelerinin henüz tamamlanmadığını ve uzun bir süre orada beklemek zorunda olacağınızı fark edersiniz. Yani, aslında beklemek için acele edersiniz.

Hiç kimse, karşısındaki insanın zamanını nasıl değerlendirmek istediğine karışabilme hakkına sahip değildir. Herkesin ulaşmak istediği bir hedefi vardır ve bu hedefe ulaşmak için geçecek olan süre, yalnızca o bireyi ilgilendirir. Bu nedenle  başkalarının isteklerini kendi amaçlarınızın önüne koymayın ve acele etmeden, istediğiniz hızda ilerlemeye gayret edin.

5. Anı yaşayın

Geçmiş, yapmak istediğiniz ancak yapamadığınız, sizi düşündükçe strese sokan şeylerle dolu olabilir. Gelecek de bilinmeyene yapılan bir yolculuk, ve yapılması gerekenleri düşünerek bireyde stres yaratan bir unsur. Sürekli geçmişte ya da gelecekte yaşamak, geçmiş ve gelecek üstüne düşünmek hayatınızda dengesizlik yaratacaktır.

İçinde bulunduğunuz an, tüm yaşamınızın orta noktasında yer alır. Hayatınızda dengeyi yakalayabilmek için bugüne odaklanmalı, geçmiş ve gelecekle ilgili tüm düşüncelerinizi kafanızdan çıkarmalısınız.

Hayatınızda zaman zaman sizi mutluluktan havaya uçuracak, zaman zaman da dengenizi kaybetmenize neden olarak sizi yerlerde süründürecek şeylerin olması çok normaldir. İç dengeyi yakalayabilmek, sizi daima iki ayağınızın üstünde tutar, istekleriniz ve mantığınız arasındaki dengeyi tek başınıza bulabilmenizi sağlar.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!