Yetişkinler için yaşam becerileri: Potansiyelinizi gerçekleştirmek için becerilerinizi geliştirin

Sizin de zaman zaman ‘Bunu keşke daha önce bilseydim.’ dediğiniz, hayatınızı değiştirecek kadar etkili ama yıllarca öğrenme fırsatı bulamadığınız şeyler oluyor mu? Çoğu zaman zorlayıcı deneyimlerle öğrenmek zorunda kaldığımız bazı temel yaşam becerileri, gelecekle ilgili hayallerimize ulaşmamızı; hedeflerimizi ve potansiyelimizi gerçekleştirmemizi kolaylaştırabilecek bir güce sahip.

Basit gibi görünen, çoğu zaman gözden kaçırdığımız ya da basit gibi göründükleri için o kadar da önemsemediğimiz yaşam becerilerini öğrenmek, geliştirmek ve uygulayabilmek için zihnimizi sürekli olarak eğitmemiz gerekiyor. Yaşamınızda yolunda gitmeyen şeylerin olduğunu, zamanınızı yeterince verimli kullanamadığınızı, yeterince motive olamadığınızı ve potansiyelinizi tam anlamıyla gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsanız şimdi harekete geçme zamanı!

Günümüzün hızla değişen koşullarına daha hızlı adapte olmak, hedeflerinizi gerçekleştirmek için doğru adımları doğru zamanlarda atmak, karşınıza çıkan fırsatları fark ederek en etkili şekilde değerlendirmek ve her gün bir önceki günden daha yeterli, daha özgüvenli ve daha gelişime açık olmak için kazanmanız gereken yaşam becerilerini sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Günlük olarak hedef ve niyet belirlemek

Bir gün içinde gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinizi ve tamamlamak istediğiniz sorumlulukları belirlemediğinizde, kısıtlı olan zamanınızı potansiyelinizi tam anlamıyla gerçekleştirmek için kullanabilmeniz mümkün olmayacaktır. Odağınızın net olmaması, hayatın hızlı akışı ve son dakika çıkabilen aksaklıklar içinde yavaş yavaş, farkında olmadan sürüklenmenize ve kişisel gelişiminize engel olacak işlevsiz rutinler ve alışkanlıklar geliştirmenize neden olabilir.

Günlük olarak kendiniz için bir niyet belirlemeniz, hedefleriniz ve gerçekleştirmek istedikleriniz konusunda netlik kazanmanıza yardımcı olur. Günlük hedefler belirlemek, kendi yaşamınızın sorumluluğunu almanıza ve istediğiniz hayatı yaşamanıza alan açar. Her gün edindiğiniz küçük kazanımlar ve gerçekleştirdiğiniz hedefler, zaman zaman zorlayıcı ve stresli olsalar da, kendinize olan inancınızı ve güveninizi kazanmanızı sağlar.

Belki konfor alanınızdan çıkmak istemediğiniz için, belki yeterli hissetmediğiniz için, belki de planlama yapmaya üşendiğiniz için kendinize hedef belirlemektense hayatın ve başkalarının size sunduğu hedeflerle yetinmeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak zamanınızın ne kadar değerli olduğunu hatırladığınızda onu sadece kendi istekleriniz ve hedefleriniz doğrultusunda kullanmak için harekete geçebilir, bu yolla benlik saygınızı geliştirebilir, sizin için önemli olan konuları önceliklendirebilir ve hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak fırsatlara daha açık olabilirsiniz.

Özgür irade, insan olarak doğuştan sahip olduğunuz, hayatın size verdiği en değerli hediye. İradenizin gücünü özgün kişiliğinizin farkında olmak, hayatınızın yönünü belirlemek ve eşsiz yeteneklerinizi ön plana çıkarmak için kullanmayı alışkanlık haline getirin.

İlginizi çekebilir: Hedeflerimizi gerçekleştirmeye çalışırken başarısız olmamızın 10 nedeni

Enerjinizi yükseltmek

Hayatın tadını çıkarabilen ve hedeflerini gerçekleştirebilen insanları gözlemlediğinizde, en önemli ortak özelliklerinin bitmek tükenmek bilmez enerjileri olduğunu görebilirsiniz. Hepimizin hem bedensel hem de zihinsel enerjisi sınırlı. Ancak bununla paralel olarak, enerjimizi yükseltmek ve doğru şekilde kanalize etmek de sadece bizim elimizde. Hayatı dolu dolu yaşayabilmek için ihtiyacınız olan niteliklerinizi ve becerilerinizi geliştirmenin yolu, motivasyonunuzun eksik olduğu zamanlarda, yapmak istemediğiniz şeyler konusunda da sizi harekete geçirecek enerjiyi ‘üretebilmekten’ geçiyor. Örneğin, ailenizle mutlu zaman geçirmek ve iyi bir eş ya da ebeveyn olmak istiyorsanız iş yerinde çok kötü bir gün geçirmiş olsanız da onlara olan bağlılığınızı göstermek için gerekli enerjiyi üretebilmeniz gerekiyor. Benzer şekilde partnerinizle yaşadığınız bir tartışma tüm enerjinizi tüketmiş olsa da, kendi hedefleriniz ve yapmak istedikleriniz için gerekli olan enerjiyi bir şekilde tekrar toplamanız şart.

Hayatta kazanmanızı ve daima bir adım önde olmanızı sağlayacak o enerji, sabah sıcacık yatağınızda uyumaya devam etmek yerine spora gittiğiniz, ertesi gün önemli bir toplantınız varken arkadaşlarınızla buluşmak yerine sunumunuza hazırlanmayı tercih ettiğiniz ya da stresli olduğunuz zamanlarda abur cuburlara gömülmek yerine yürüyüşe gitmeyi seçtiğiniz anlarda gizli. Bu yüzden, hayattaki önceliklerinizi iyi belirlemeyi ve bu öncelikler için her koşulda enerjinizi harekete geçirmeyi alışkanlık haline getirin. Yeterince motive olamadığınız ya da ne yaparsanız yapın yeterli enerjiyi bulamadığınız zamanlarda, yapmanız gereken şeyleri neden yapmak istediğinizi, yani sebeplerinizi gözden geçirin. Bunu yaptığınızda ne kadar geçerli ve heyecan verici nedenlere sahip olduğunuzu görebilir ve ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi zihin gücünüzle üretebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Zihninizi canlandırmanıza ve zihinsel enerjinizi yükseltmenize yardımcı olacak öneriler

Hızlı aksiyon alabilmek

Hedeflerinizi belirlediniz, enerjinizi topladınız ve şimdi aksiyona geçme zamanı! O ilk adımı atmanın çoğu zaman ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak tıpkı bir dağcının tırmanışı sırasında karşısına çıkabilecek zorlukları ön göremeyeceği ve başladıktan sonra, engellerle karşılaştığında uygun şekilde aksiyon aldığı gibi; bizim de hayatta zorluklarla karşılaşacağımızı bile bile ilk adımı atmamız ve bir şekilde başlamayı öğrenmemiz gerekiyor.

Harekete geçmenin en önemli ayrıntısı ise hızlı aksiyon alabilmek. Hayatta hangi fırsatın ne zaman önünüze geleceği belli olmadığı için, her fırsatı iyi değerlendirmeyi ve mümkün olabildiğince hızlı karar alarak ortaya çıktıkları anda hazır, istekli ve atılgan olmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

İlginizi çekebilir: İlk adımı atma cesareti: Yenilsem de yeniden denemeye hazırım!

Zamanınıza değer biçmek

Yetişkin bir bireyin geliştirmesi gereken en önemli yaşam becerilerinden biri de, kendi zamanının değerini ve bedelini çok iyi bilmek olmalı. Bazılarımız işsiz kalma korkusuyla, bazılarımız çok da önemsemediğimiz için, bazılarımızsa ne istediğimizi bilmediği için amaçlarımıza, hayallerimize ve yaşamdaki vizyonumuza uygun olmayan işler yapıyoruz. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu, saatlik ücretinizin altında kalan görevleri ve sorumlulukları almayı reddetmek ya da dışarıdan yardım alarak çözümlemek olmalı.

Her dakikanız çok değerli; peki siz bu dakikaları kimsenin yeterince dikkatli okumayacağı uzun mailler hazırlamaya çalışarak, gereksiz detaylara çok fazla takılarak ya da çözüm bulamadığınız halde yardım almadan elinizdeki sorumlulukla inatlaşarak mı harcamak istiyorsunuz? Şu an aldığınız maaşı baz alarak, her bir saatinizin finansal değerini hesaplayın. Ardından, hangi sorumluluklarınız ve yapmanız gereken işler için kendi zamanınız yerine dışsal kaynakları kullanabileceğinizi planlayın. Örneğin, işe daha erken vararak mesainiz başlamadan bir sürü işinizi tamamlamanızı sağlayacaksa, sırf daha fazla para vermemek için yapacağınız 1 saatlik otobüs yolculuğundansa 15 dakikada taksiyle işe gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Zamanınıza daha fazla değer verdiğinizde, bu ve benzeri fiyat-performans değerlendirmelerini çok daha iyi yapabilir ve tatmin olduğunuz bir yaşam sürdürebilirsiniz. Sosyal medya, yemek, temizlik, fatura ödeme, doğum günü organizasyonu… Yaptığınız her şeyi saatlik ücretinizin altında sorgulayın ve mümkünse dış kaynakları kullanarak, kendi zamanınızı sadece gerçekten yapmak istediğiniz ve hayatınıza değer katacağını düşündüğünüz şeylere harcayın.

İlginizi çekebilir: Uruguay’ın efsane lideri ‘El Pepe’den 47 saniyelik hayat dersi: Para harcarken aslında neyi harcıyoruz

İkna etmek

İkna becerisi, çoğumuzun en zor kazandığı ama en çok getirisi olan yaşam becerilerinden biri. Hayatta hepimizin istediği şeyi elde edebilmesi için karşısındaki kişinin karakterini okuyabilmeye, bu karaktere uygun yollarla hayalini satabilmeye ve bunu yaparken de sürecin tadını çıkarabilmeye ihtiyacı var.

İkna becerimiz, insanları nasıl etkileyeceğimizi bilmemizle doğru orantılı ve karşımızdaki insanları etkilemenin yolu, onları herhangi bir şeyin doğru olduğuna inandırmakla değil, kendimizin o şeye olan inancının ne kadar güçlü olduğunu gösterebilmekle ilgili.

İş yaşamından kariyer değişimine, ev kiralamadan ailenizle olan iletişiminize kadar hayatın her alanında karşılaştığınız tüm problemleri ikna becerinizle kolaylıkla çözebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İkna yeteneğinizi geliştirmenin bilimsel olarak kanıtlanmış 50 yolu

Hayallerinizi yaşamınıza dahil etmek

Sahip olduğunuz kaynaklar doğrultusunda yaşamanız, yani ayağınızı yorganınıza göre uzatmanız önemli olsa da, en az bunun kadar önemli olan başka bir şey daha var: Hayallerinizi yaşamak!

Hepimizin yaşamda gerçekleştirmek istediği hedefler, kazanmak istediği alışkanlıklar, sahip olmak istediği eşyalar, görmek istediği ülkeler var. Bir yandan ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için çaba gösterirken, bir yandan da bu hayalleri deneyimlemek ve motive olabilmek için de belirli bir kaynak ayırmamız gerekiyor. Hayattaki vizyonunuzu gerçekleştirmek için çok paranız olmasını ya da belirli bir birikime sahip olmayı beklemeyin. Her akşam dışarıda yemek yiyemeyebilirsiniz ancak hayatınızda en az bir kez şık bir restoranda, menüdeki fiyatlara bakmadan sipariş verin. Her yıl yurtdışı tatili yapamıyor olabilirsiniz ancak bu, para biriktirip gelecek yaz lüks bir yatta mavi tur yapmanıza engel olmasın. Çok beğendiğiniz, üzerinizde nasıl duracağını hayal ettiğiniz ancak sürekli almayı ertelediğiniz o çizme için para harcamaktan çekinmeyin. Pahalı olduğu için girmekten çekindiğiniz o otelin lobisinde oturup bir bardak kahve için. Her durumda ve koşulda hayallerinize ucundan da olsa dokunan şeyler yapmak için kaynaklarınızı ve enerjinizi harcamaktan çekinmeyin. Hayatınızı hayallerinizle çevrelediğinizde, zamanla çoğunun ne kadar hızlı gerçekleştiğine inanamayacaksınız.

Hayat mücadelesinin ortasında bolluk zihniyetine sahip olma becerinizi geliştirin. Kendiniz için belirlediğiniz bir vizyonunuz, bir hayaliniz varsa bunu nasıl deneyimleyebileceğinizin yollarını arayın ve en küçük kazanımda bile başarınızı kutlayın.

İlginizi çekebilir: Hayallerinize ulaşmak için 3 önemli adım

Aldığınız kadar verebilmek

Hayatı değerli kılan şeyin büyük bir kısmı sanıldığının aksine almaktan değil, vermekten geçiyor. Şüphe, korku, olumsuzluk ya da endişe duyduğunuz anlarda, hayatla başa çıkamadığınızı hissettiğinizde neye ihtiyacınız olduğu kadar, ne verebileceğinize de odaklanın. Hiç tanımadığınız bir insana vereceğiniz küçük bir gülümseme ya da zor zamanlardan geçen bir dostunuza ayırabileceğiniz kısacık bir zaman dilimi; kendinizi geliştirmenize ve ilerlemenize katkıda bulunabilecek becerilerinizi geliştirmenin en muhteşem yoludur.

Kişilik özelliklerinizi tanımak

Kim olduğunuzu, neleri sevip nelerden hoşlanmadığınızı, tahammülünüzün hangi noktada tükendiğini, neleri tolere edebileceğinizi, taviz veremeyeceğiniz değerlerinizi ve nelerden fedakarlık edebileceğinizi bilmek, yukarıda bahsettiğimiz tüm becerilerinin belki de en önemlisi. Kişilik özelliklerinizi bilmeniz, kendinizi tanımanız, eksik ve güçlü yanlarınızı net şekilde bilmeniz kendiniz için belirlediğiniz hedeflerde, alışkanlıklarda ve ritüellerdeki standartlarınızı belirleyecektir. Hayatınızın çıtasını yükseltmek için, kişiliğinizi ve olduğunuz kişiyi dönüştürmeyi de göze alabilmeli ve bunun için çaba göstermelisiniz.

İlginizi çekebilir: Kişilik tipleri ve özellikleri: Hangi kişilik tipine sahipsiniz ve bu ne anlama geliyor?

Yetişkin bir insanın mutlaka kazanması gereken tüm bu yaşam becerilerinin yanı sıra, kendiniz için yapabileceğiniz en önemli şey hepsini geliştirmek için istekli olup harekete geçmek olacaktır. Kendinize verdiğiniz sözleri tutmanız, kendinize olan güveninizi artırmanın en önemli ön koşulu. Bu yüzden kendinizi hazır hissettiğiniz an iç sesinize güvenin ve tüm bu becerileri geliştirmek için atmanız gereken o zor adımı atma cesareti gösterin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!