Hayallerinize ulaşmak için 3 önemli adım

Çocukken ne güzel hayallerimiz vardı değil mi? Olabilir mi, olamaz mı, nasıl yaparım diye düşünmeden kafamızda birçok şey kurgular, oyun oynarken hayal dünyamızdakileri oynadığımız karakterlere yansıtırdık. Sonra büyüdük… Okula gitmeye başladık. Bir şeyleri yapmak için hep belirli zamanlar vardı, belirli kalıplar ve sınırlar vardı. Okula belirli saatlerde gidiyorduk, sınavdaki soruları çözmek için yöntemler öğreniyorduk. Bazı hocalarımız sağ olsun, sınırları bir nebze de olsa rahatlatıyordu mesela. Soruya verdiğimiz yanıt doğru olmasa da “gidiş yolu”ndan puan alabiliyorduk.

Tüm bunların sonunda mezun olduk, bizden beklenen şekilde güzel bir işe girdik, aile kurduk, çocuk sahibi olduk, belki ev ve araba aldık… Yine belirli zamanlarda, belirli kalıplarda ve sınırlarda yaşamımızı sürdürdük. Hala sürdürüyoruz.
Peki içimizdeki o hayal kuran çocuğa ne oldu? Etrafına tuğlalardan duvarlar örüldükçe sesini duyuramaz oldu. Sen tüm bu kalıpların içindeyken yaşadığın o huzursuzluk hissi var ya, o aslında içindeki hayal kuran çocuğun rahatsızlığı. Onu bir duysan, onunla el ele de başarılı bir hayat sürebilirsin. Hem de hayallerinin peşini bırakmadan.

Hepimizin geleceğe dair hayalleri var; belki yakın zaman için, belki emeklilik dönemi için, kim bilir… Ama bu hayallerin çoğunda “… olduğu zaman” şeklinde koşullarımız bulunmaya devam ediyor. Ki bunlar bizi yine sınırlandırıyor. Hayallerini gerçekleştirmen mümkün, hem de “… olmasını” beklemeden. Peki nasıl mı?

Sizler için kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmenize yönelik 3 önemli adımı derledim…

1. Hayalinin ne olduğunu tanımlamakla işe başla.

Kafanızda ara ara fikirler beliriyor olabilir. Bunları derlemek, resmin bütününü görmeniz açısından ilk yapılması gereken. Neleri yapmaktan hoşlanıyorsun, sağlıklı ve mutlu haline ulaşmak için nelere ihtiyacın var, neler yaparken tamamen kendini ona kaptırıyorsun, yani akışta oluyorsun. Öncelikle bunları ve hayalim dediğin daha birçok şeyi alt alta yazarak listele. Belki basit bir şekilde çizerek görselleşmiş halini de listene ekleyebilirsin.

2. Seni daha üretken ve mutlu kılabilecek ideal gün planını düşün.

Günün nasıl geçse hayal ettiğin gibi yaşıyor olurdun? Bunun detaylarını belirlemek için kendine bu soruları sorarak cevaplarını not alabilirsin: Hangi saatlerde çalıştığında daha verimli olduğunu gözlemliyorsun? Sağlıklı olmak için yeme, öz bakım, spor vb. hangi rutinlere ihtiyacın var? Bunları hangi saatlerde daha kolaylıkla yapabilirsin? Hobilerin neler ve bunlara ne kadar zaman ayırırsan mutlu olursun? Tek başına kalarak dinlenmek adına ne kadar zamana ihtiyacın var?

3. Mevcut durumun ve hayalin arasındaki farkları belirleyerek bu farkları kapamak için adım atmaya başla.

Farkların az ya da çok oluşu kişiye özel olacaktır. Öncelikle bunu hatırla ve her neredeysen olduğun yer için şükret. Durum ne olursa olsun bu farkları tespit ettikten sonra küçük adımlar atarak ve her gün adım atmaya devam ederek hayaline yaklaşacaksın. Unutma, süreklilik seni hayaline götürecek en önemli unsur.

Başta küçük değişiklikler gibi görünebilir ama inan yapabildiğin için öncelikle kendine teşekkür edeceksin. Küçük alışkanlıklar hayatına ve değiştirme gücüne olan inancını artıracak. Ve bir süre sonra geriye dönüp baktığında ne kadar mesafe katettiğini fark edince sen bile şaşıracaksın!

Bu adımları atacak cesareti gösterebilen herkesi şimdiden tebrik ederim. Soru ve yorumlarınız için Instagram hesabımdan bana ulaşabilir, daha fazlası için hesabımı takip edebilirsiniz. Sevgilerimle.

İlginizi çekebilir: İyiliğe uzanan değişim için: Konfor alanından çıkmaya cesaretin var mı?

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam