Kahve molasında zihninizi dinlendirecek, ruhunuza iyi gelecek yazılar

Siz de günün en güzel saatlerinden birinin mis gibi kokan kahvenizi yudumlarken geçirdiğiniz dakikalar olduğunu düşünenlerden misiniz? Şüphesiz ki pek çoğumuz böyle olduğunu düşünüyoruz. Peki, bu kıymetli dakikaların keyfini daha da katlamak ister misiniz? Öyleyse, zihninizde yeni pencereler açarken bir yandan ruhunuzu dinlendirecek ve kendinize ayırdığınız zamanı zenginleştirecek içeriklerimize mutlaka göz atmalısınız.

Kendinizi rahatlatmak, yenilenmek ve ilham almak için mükemmel birer eşlikçi olacak bu yazılar, iyi yaşam ipuçlarından zihninizi derinlemesine besleyecek anekdotlarla dolu. Her yudumda yeni bir bilgi, yeni bir ilham kaynağı bulmak için hemen ilgili yazılarımızın linkine tıklayabilirsiniz. İşte kahve molalarınızda ruhunuza iyi gelecek ve size keyifle eşlik edecek Uplifers yazılarından sizin için seçtiklerimiz:

Hayatı kendi yolumuzda, ‘kendimizce’ yaşamak için atmamız gereken adımlar

Yaşam, her birimizin kendi yol haritasını çizmesi gerektiği bir yolculuk olsa da çoğu zaman toplumsal baskı, aile fertlerinin beklentileri, gelecek kaygısı, içsel korkular gibi pek çok nedenden bu yolculuğu kendi isteklerimiz doğrultusunda tam anlamıyla şekillendiremiyoruz. Peki, gerçekten de kendi hayatımızı “kendi istediğimiz” gibi yaşamanın bir yolu var mı? Tabii ki…

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Hayatı kendi yolumuzda, ‘kendimizce’ yaşamak için atmamız gereken adımlar

Olumsuz düşünceleri olumluya çevirmek için etkili 5 adım

Bir günde aklınızdan kaç tane olumsuz düşünce geçiyor? Ya da soruyu şöyle düzeltelim; olumlu düşüncelerinizin sayısı kaç? Muhtemelen olumluları saymak daha kolay olacaktır çünkü olumsuz düşüncelerimizin sayısı çok daha fazla… Her birimiz, iç dünyamızın o çok derinliklerinde yankılanan olumsuz düşüncelerle mücadele ediyoruz. Ancak, kara bulutların arasından sıyrılıp o olumsuz düşünceleri değiştirebilir, zihnimizi yeniden şekillendirebiliriz.

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Olumsuz düşünceleri olumluya çevirmek için etkili 5 adım

Anın büyüsü ile bütünleşmek: Flow state (akış hali) nedir?

Hiç kendinizi zamanın nasıl geçtiğini fark etmediğiniz, uğraştığınız iş ne ise ona kendinizi her zerrenize kadar kaptırdığınız ve çevrenizdeki her şeyi adeta unuttuğunuz bir anın içerisinde buldunuz mu? Kabul edelim, bizim ‘dolaşmayı’ seven zihnimiz, çoğunlukla ya gelecekte ya da geçmişte vakit geçiriyor… Ancak öyle anlar vardır ki zihin ne geçmişi ne de geleceği düşünür, sadece şimdiki zamana odaklanmıştır ve başka hiçbir şeyi umursamaz. İşte bu anları açıklayan kavram: Flow state veya Türkçe’si ile ‘akış hali’.

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Anın büyüsü ile bütünleşmek: Flow state (akış hali) nedir?

Kendimizle yeniden bağlantı kurmanın yolları

Hepimizin zaman zaman kendimizden kopuk hissettiğimiz zamanlar olmuş olabilir hayat yolculuğunda. Bu gibi anlarda kim olduğumuzu, nerede, ne yapmak istediğimizi, hayata dair, kendi geleceğimize dair bakış açımızı kaybediveririz… Ve bu kopukluk hissi de yaşamın zorluklarıyla mücadele etmemize engel olmaya başlar ve doyumlu bir yaşam sürmemizin önündeki en büyük engellerden biri haline dönüşür. Bu nedenle yola umutla, gülen gözlerle devam etmek için kendimizle kopan o bağı iyileştirmemiz, güçlendirmemiz şart. Peki, bunu nasıl yapacağız?

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Kendimizle yeniden bağlantı kurmanın yolları

İçinizi ısıtacak hygge sıcaklığını yansıtan filmler

Hayatın karmaşası içinde sık sık unuttuğumuz küçük mutlulukları, samimi anları ve derin bağları hatırlatan filmler, bize Danimarka’da ortaya çıkan ve sıcaklık, rahatlık, konfor anlamlarına gelen hygge yaşam tarzının enerjisini hissettirebilir. Aşkın, dostluğun, aile bağlarının, hayatın içinden minik ve değerli anların, hayallerin peşinden gitmenin ve anda kalmanın önemini bize hatırlatan hygge temalı filmler, yaşamın basit ama çok kıymetlerini anlarını kutlamamıza yardımcı olabilir.

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: İçinizi ısıtacak hygge sıcaklığını yansıtan filmler

‘Sıradan’ hayatınızı ‘olduğu gibi’ sevebilmek için öneriler

Modern çağ, iyi bir yaşamı farklı olmak, ilginç şeyler yapmak, seçkin zevkleri benimsemek, herkesin imreneceği göz kamaştırıcı bir şeylerle uğraşmakla eş değer tutuyor. Bu yüzden de günlük hayatın güzel, basit, sıradan uğraşları yeterli gelmiyor. Oysa ki, bugün sahip olduğumuz her şeyin ve sıradan diye hayıflandığımız hayatın her anının kıymetini bilmek gerekiyor. Peki, nasıl?

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: ‘Sıradan’ hayatınızı ‘olduğu gibi’ sevebilmek için öneriler

Buz küpüyle endişeleri dindirmek mümkün mü?

Hem yazar hem de klinik psikolog olan Julie Smith, profesyonel hayatından sosyal medyaya uzanarak insan psikolojisiyle ilgili bilgilendirici videolar çekiyor. Bu videolar arasından da buz küpüyle ilgili olan bir yıldız gibi parlıyor… Smith, TikTok’ta paylaştığı bir videoda bir buz küpünün avucun içinde tutulmasının ve bu buzun soğukluğunun hissedilmesinin anksiyete problemine yardımcı olduğunu belirtiyor.

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Buz küpüyle endişeleri dindirmek mümkün mü?

Hayatınızı değiştirecek ‘5 büyük soru’

Ünlü düşünür Sokrates’in “Sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez.” sözünü hiç duymuş muydunuz? Hayatımızda birçok şey oluyor; kimi gelip geçiyor, kimi kalıyor… Fikirlerimiz, inançlarımız değişiyor, biz değişiyoruz; dönüşüyoruz. Uzun ve karmaşık hayat yolculuğumuzda bazen farkındalığımızı yitirebiliyoruz. Oysa ki yaşadığımız her şeye ve kim olduğumuza dair her zaman sorgulayıcı tarafımızı canlı tutmalıyız.

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Hayatınızı değiştirecek ‘5 büyük soru’

Gündelik hayatta mindfulness: Sıradan eylemlerinize farkındalık katın

Daha farkında bir yaşam, daha iyi kararlar, daha iyi ilişkiler ve daha doyumlu bir hayatla yakından ilişkilidir. Doyasıya yaşamak ve her anın tadını çıkarmak mı istiyorsunuz -ki kim istemez- öyleyse yapmanız gereken farkındalık becerilerinizi güçlendirmek.

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Gündelik hayatta mindfulness: Sıradan eylemlerinize farkındalık katın

Zor zamanlardan geçerken uygulayabileceğiniz 8 iyileşme pratiği

Hayat, çoğu zaman beklenmeyen sürprizlerle dolu, kimi zaman güzel, kimi zamansa kötü… Her birimiz hayatın akışı içerisinde çeşitli fırtınalara göğüs germek zorunda kalabiliyoruz. Sağlığımızla, ekonomik sıkıntılarla, ilişkilerimizle sınanabiliyoruz. Tüm bu zorluklar, sıkıntılı zamanlar geçirmemize neden olsa da aynı zamanda içsel bir yenilenme dönüşüm fırsatı da sunuyor, tabii görmesini ve ne yapacağımızı bilirsek.

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Zor zamanlardan geçerken uygulayabileceğiniz 8 iyileşme pratiği

“Time pockets” tekniği ile zamanınızı daha verimli yönetebilirsiniz

Bugüne kadar pek çok zaman yönetimi tekniği denemiş ve bazen başarılı, bazen başarısız olmuş olabilirsiniz. Ya da bir türlü size hitap edecek o doğru tekniği henüz keşfetmemiş de olabilirsiniz. Öyleyse, “time pockets” yöntemiyle tanışmanızın şimdi tam zamanı.

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: “Time pockets” tekniği ile zamanınızı daha verimli yönetebilirsiniz

Kendimize söylemeyi bırakmamız gereken yalanlar

Hayatın akışı içinde, kendimizi zaman zaman zorlu düşüncelerin ve duyguların içinde bulabiliriz. Bu içsel mücadelelerle yaşarken, çoğu zaman kendimizi koruyabilmek adına birtakım ‘yalanlar’ı kendimize söyler dururuz. Peki bu yalanlar gerçekten de bizi yardımcı olur mu yoksa hayatımızı daha karmaşık hale getirerek başarabileceklerimizin önünde engel mi oluşturur? Aslında cevabı hepimiz içten içe biliyoruz…

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Kendimize söylemeyi bırakmamız gereken yalanlar

Zaman, yıllar geçtikçe hızlanıyor mu yoksa hep aynı mı akıyor?

Size de çocukken yaz tatilleri çok uzun gelir miydi? Her gün yeni bir macera, her an keşfedilecek yeni bir şeyler vardı, öyle değil mi… Ancak, yaş aldıkça yaşamımızdaki ‘ilk’lerin de sıklığı azalmaya başlıyor ve rutinlerimiz, çoğu zaman tekrar eden olay ve durumlara dönüşüyor. Durum böyle olunca da zaman algımız değişiyor, daha doğrusu o monoton düzenin arasında gizleniyor ve biz sanki anlamadan akıp gidiyor.

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Zaman, yıllar geçtikçe hızlanıyor mu yoksa hep aynı mı akıyor?

Hayatın her anı kutlamaya değer: Kendisi küçük etkisi büyük mutluluk anları

Yaşamın kendisi mutluluk veren yüzlerce güzel mutluluk anları ile dolu. Üstelik bu mutluluk anlarını deneyimlemenin neredeyse hiçbir maddi karşılığı yok. Uzun vadede daha mutlu bir yaşam için ihtiyacınız olan tek şey, bu mutluluk anlarını farkındalıkla kucaklamak ve her birini kutlamayı, kıymetini bilmeyi, ‘hakkını vermeyi’ alışkanlık haline getirmek.

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Hayatın her anı kutlamaya değer: Kendisi küçük etkisi büyük mutluluk anları

Başkalarından beklemeyi bırakmanız gereken şeyler

Ömrümüz sürekli bir şeyleri beklemekle geçiyor. Bazen gelmeyen bir otobüsü, bazen mesai bitişini, bazen hafta sonunu, mezuniyetimizi, düğünümüzü, hayalini kurduğumuz tatili… Kısacası, pek çok şeyi beklemekle geçiyor zaman. Ama en önemlisi de başkalarından bir şeyler beklemekle… Hayatın birçok alanında başkalarından bir şeyler bekliyoruz; bizi sevmelerini, anlamalarını, onaylamalarını, takdir etmelerini, kabullenmelerini, kısacası bize karşı iyi bir şeyler yapmalarını. Peki, bunu neden yapıyoruz?

Yazıyı okumak için hemen tıklayın: Başkalarından beklemeyi bırakmanız gereken şeyler

Elbette ki kahve keyfinize eşlik edecek yazılarımız sadece bu kadarla sınırlı değil. Hepsi ve çok daha fazlası için Taze Çıkanlar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!