Tatil dönüşü haftanın ilk iş gününü rahatça geçirmenize yardımcı olacak ipuçları

Nasıl geçti habersiz, o güzelim tatil günleri… Değil mi? Hafta sonuydu, bayramdı, yine bir hafta sonuydu derken 9 günlük tatilin sonunda yine bir iş gününde daha yazılarımızla karşınızdayız 🙂 Belki çok değil birkaç gün önce tek düşüncemiz ‘akşam nereye gitsek’ ya da ‘yarın kiminle görüşsek’ iken şimdi haftanın toplantılarını planlıyor ve biriken e-maillere cevaplar yazıyor olabiliriz. Olsun, varsın yazalım, ne uzun tatillerden sonra işlere bomba gibi dönüşler yapmışızdır kim bilir bugüne kadar, bu pazartesinin de üstesinden gelebiliriz!

Uzun tatiller sonrasında işe dönüşler, özellikle ilk günlerde, karmaşık duygularla boğuşmamıza neden olabilir. Dinlenmiş olmanın verdiği huzur bir yanda, iş ve günlük koşturmaların sorumluluklarına dönmenin getirdiği stres diğer yanda… Dolayısıyla, bir yanımız mutlu bir yanımız hüzünlü olabilir. Ama hüzünlü yanımızı hızlıca kontrol altına alabilir, günlük rutinlerimize kolayca adapte olabiliriz. İşte tatil dönüşü haftanın ilk iş gününü rahatça geçirmenize yardımcı olacak ipuçları:

Günün ilk kahvesine/çayına ekstra özen gösterin

Eğer kahvesiz ya da çaysız güne başlayamıyorsanız bugün sabah içeceğinize biraz daha özen göstererek küçük ama etkili bir başlangıçla güne merhaba diyebilirsiniz. Belki içeceğinize ekstra bir aroma ekleyebilir, belki de normalde çok sevdiğiniz için başına bir şey gelir korkusuyla kullanmadığınız fincanınızı seçebilirsiniz. Ya da işe giderken en sevdiğiniz kafeden favori içeceğinizi sipariş edebilir, güne kendinizi biraz şımartarak başlayabilirsiniz. Bu küçük ritüel, gününüze neşe katacak ve motivasyonunuzu artıracaktır.

İş arkadaşlarınızla neşeli bir sabah sohbeti yapın

Evet, sizi bekleyen işler var ve evet belki de hepsinin gün sonuna yetişmesi lazım. Ama stresle, endişeyle başlayarak o işlerin üstesinden gelmeniz zor, ayrıca acele etmenin de pek bir faydası dokunmayacağı gibi olumsuz etkisi de olabilir. O yüzden sakin olun ve işe gittiğinizde hemen işlere dalmak yerine iş arkadaşlarınızla tatilinizin nasıl geçtiğine dair keyifli bir sohbet edin.

Kimler neredeydi, tatilin en güzel günü ne zamandı, en yeni keşifler neler gibi sorularla eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Ama dikkat edin bu sohbet, ‘ah keşke tatil hiç bitmeseydi’ noktasına gelmesin, o yüzden tatlı tatlı konuştuktan sonra çok da uzatmadan sohbetinizi bitirin ve güzelce işlerinize koyulun.

Evde bekleyen işleri ‘birazcık’ görmezden gelin

Tatil dönüşü, evde sizi bekleyen birtakım işler olabilir, pek çoğumuz için de benzer bir durum geçerli. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Özellikle ailecek bir seyahate çıkıp döndüyseniz muhtemelen evde açılmamış valizler, yıkanmayı bekleyen kıyafetler olabilir. Ama iş stresinin ve pazartesi sendromunun üzerine bir de evdeki işlerin yükünü eklemenize hiç gerek yok. Bu, motivasyonunuzu kırmaktan ve adapte olmanızı zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Kendinize birkaç gün toparlanmak ve işleri yoluna koymak için müsaade edin, çamaşırların birkaç gün geç yıkanmasının kimseye bir zararı olmayacaktır

Görev ve sorumlulukları paylaşın

Evdeki işlerinizi kolayca yoluna koyabilmek için partnerinizden, aile üyelerinden destek alın, tek başınıza her şeyin üstesinden gelmeye çalışmayın. Özellikle tatil dönüşü ilk günlerde temizlik, yemek, çocukların okul hazırlıkları gibi konularda mümkün olduğunca iş dağılımı yaparak kendinizi çok fazla yormamaya gayret edin. İlk iş gününün akşamında yemek telaşı ile uğraşmamak için pratik öğünler hazırlamayı deneyin ve bu durum sizde ekstra bir stres yaratıyorsa dışarıdan sipariş verebileceğiniz sağlıklı alternatifleri değerlendirin.

Yavaş başlayın

İlk gününüzü aşırı yoğun bir şekilde planlamaktan kaçının. Mümkünse, öğleden sonraya kadar önemli toplantıları veya stresli görevleri erteleyin. Bu süreç, tatil modundan çıkıp iş moduna geçiş yapmanızı kolaylaştırabilir. İşiniz dışında ilgilenmeniz gereken konuları da eğer olabiliyorsa ilerleyen günlere aktarın. Örneğin, banka işleri, alışveriş, kuaför ve benzeri çeşitli işlerinizi pazartesi gününe planlamamaya çalışın, haftanın geri kalan günlerine yayın.

Sık sık mola verin

Hem evdeki işlerinizi hallederken hem de işinizde çalışırken sık sık mola verebileceğiniz aralıklarla dolu bir pazartesi planlayın. Aksi halde, tatil dönüşü stresiniz giderek artabilir. Gün içinde kısa ve sık molalar vermek, odaklanmanızı kolaylaştırır, daha verimli kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca, bu molalarda rahatlatıcı pratikler uygulayarak da ilk günün stresini azaltabilirsiniz. Açık havada kısa bir yürüyüş yapmak, birkaç dakikalık nefes egzersizi veya kısa bir meditasyon, zihninizin yenilenmesi için fırsat sunar.

Bonus: Kendinizi kutlayın

İlk iş gününüzü başarıyla tamamladığınızda, kendinizi küçük bir ödülle kutlayın. Bu, bir fincan kahve, kısa bir dizi bölümü izlemek veya sevdiğiniz bir kitaptan birkaç sayfa okumak olabilir. Ayrıca, merak etmeyin daha çoook tatil günü var önünüzde sizi bekleyen 🙂 Hemen en yakın tatil için bir plan yapabilir, motivasyonunuzu taze ve canlı tutmaya devam edebilirsiniz…

İlginizi çekebilir: Tatil sonrası depresyonunu atlatmanıza ve şehir hayatına adapte olmanıza yardımcı ipuçları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!