Zihninizi canlandırmanıza ve zihinsel enerjinizi yükseltmenize yardımcı olacak öneriler

Yorgunluk hissi denildiğinde akla ilk gelen şey ‘elden ayaktan kesilmek’ gibi fiziksel yorgunluk semptomları olsa da, enerji düşüklüğünün fiziksel olduğu kadar zihinsel bir boyutu da var. Fiziksel olarak neredeyse hiç aktif olmadığınız ancak aklınızda bin bir düşünceyle, problemle ve olasılıkla yoğun şekilde çalıştığınız zamanlarda ne kadar halsiz, bitkin ve yorgun hissettiğinizi hatırladığınızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Zihinsel olarak daha enerjik hissetmek mutluluk ve güven gibi pozitif hislerle; odaklanma, irade, motivasyon ve üretkenlik gibi becerilerle doğrudan bağlantılı olduğu için zihinsel enerji olumlu alışkanlıklar edinmek ve erteleme gibi istenmeyen alışkanlıkları hayatımızdan çıkarmak için son derece önemli bir ihtiyaç, itici bir güç. Zihinsel dayanıklılığımızı ve mutluluk hissini artırmanın yanı sıra fiziksel enerji seviyemiz üzerinde de önemli bir etkisi bulunan zihinsel enerji, düşünme şeklimiz, başkalarının bizimle ilgili algısı ve performansımız üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahip. Zihinsel enerjimiz yüksek olduğunda kendimizi daha fazla güvende hissettiğimiz için, özgüvenimiz çok daha yüksek oluyor ve daha etkili performans sergileyerek yaptığımız her işte başarılı olma şansımızı yükseltmiş oluyoruz.

Zihinsel enerjinizi artırmak ve canlı tutmak için yaşam tarzınıza dahil edebileceğiniz bazı alışkanlıklar, yorgunluk hissinden kurtulmanızın yanı sıra zihinsel ve bedensel olarak çok daha enerjik hissetmenize yardımcı olacak…

Şükretmeyi alışkanlık haline getirin

İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde şükretmek bir kısmımıza ‘Pollyanacılık’ gibi gelse de, hayatın bize teşekkür etmek için de yeterince sebep sunduğu bir gerçek. Zihinsel enerjiyi artırmanın en iyi yollarından biri, hayatta sahip olduğumuz güzel şeyleri sürekli hatırlayarak şükretmek. Şükretmek, olumlu olana odaklanmayı ve hayattaki pozitif şeyleri istemli olarak görme çabamızı gerektirdiği için zihinsel olarak bizi aşağı çeken, enerjimizi düşüren şeylerden uzaklaşmamızı sağlıyor. İşyerinde yaşadığımız olumsuz bir duruma karşın yaşamımızı keyifle sürdürebilmek için gerekli olan maaşı kazanıyor olduğumuzu düşünmek ya da  zorlayıcı yaşam deneyimlerinin ve karşımıza çıkan engellerin baş etme becerilerimizi ve psikolojik dayanıklılığımızı güçlendirdiğine odaklanmak kendimizi çok daha güvende ve güçlü hissetmemize yardımcı oluyor. Şükretmek, yaşamımızda bizim için gerçek öneme sahip şeyleri daha iyi görebilmemiz için muhteşem bir araç.

İlginizi çekebilir: Her gün şükretmek için bir neden var: Görmek için bakın

Çevrenizde enerjisiyle ışık saçan insanlar bulundurun

İnsan, doğası gereği sosyal bir canlı olduğu için ilişkilenmek ve bağ kurmak başlı başına zihinsel enerjiyi artıran bir aktivite. Enerjinizi yükseltmek için çevrenizde pozitif düşünen, enerjik, konuşmaktan zevk aldığınız, sizi beslediğini düşündüğünüz insanlara yer açın. Hayata olumlu bir pencereden bakan ve enerjisiyle ışık saçan insanlar sizin de daha pozitif bir bakış açısı geliştirmenize ve kendinizi daha canlı hissetmenize yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Besleyici ilişkiler, zehirli ilişkilere karşı: “Toksik” insanların tam karşıtı “nütrik” kişileri hayatımıza nasıl çekeriz?

Pozitif düşünün

Pozitif düşünmek pozitif duygular deneyimlemenize ve daha pozitif hissetmenize, daha pozitif ve iyimser olmaksa zihinsel enerjinizin yükselmesine katkıda bulunur. Kendinizi depresif hissettiğiniz zamanlarda pozitif düşüncelere odaklanmak ve olumlu düşünmek için çaba sarf etmek, zamanla daha enerjik ve canlı hissetmenize yardımcı olacaktır. Düşünceleri negatiften pozitife çevirmek zihinsel enerjinin katlanarak çoğalmasını sağlar. Düşünceleriniz pozitife doğru evrildikçe, zihinsel enerji seviyenizin yükselmesi gittikçe kolaylaşır.

İlginizi çekebilir: Planlarınız umduğunuz gibi işlemediğinde pozitif kalmanıza yardımcı olabilecek 10 olumlu düşünme tekniği

Zihninizi sadeleştirin

Dağınık bir zihin, zihinsel enerjimizin düşmesinin en önemli sebeplerinden biri. Meşgul, yoğun ve koşuşturmacayla geçen yaşamlarımızda hepimizin zihninde milyonlarca farklı düşünce geziniyor. Saniyeler içinde bilgiye ulaşabilmek ya da aynı anda onlarca kişiyle konuşabilmek gibi teknolojinin hayatımıza getirdiği hız, eskiye göre daha kısa sürede daha fazla düşünceyle meşgul olmamıza neden oluyor. Zihinsel kaynaklarımızı tüketen tüm bu düşüncelerin zihnimizi daha az meşgul etmesinin en kolay ve etkili yoluysa önceliklendirme, hatırlatmalar koyma, not alma, takvim kullanma gibi zihnin meşguliyetini bir nebze de olsa azaltabilecek araçlar kullanmak.

Zihninizi daha düzenli tutmak ve hata yapmaktan mümkün olabildiğince kaçınmak için zihninizde tutmanız gerekmeyen her şeyi kafanızın dışında bırakmaya çalışın. Örneğin, toplantı tarihlerinizi zihninizde tutmak yerine ajandanıza not edin ya da dijital takviminize hatırlatmalar kurun. Yapmanız gereken işlerinizi zihninizde tutmak yerine günlük, haftalık, aylık hatta yıllık yapılacaklar listeleri hazırlayın ve yapmanız gereken işleri önceliklendirin. Özellikle sizin yapmanızı gerektirmeyen, başka birinin desteğiyle bitirilebilecek sorumluluklarınız varsa yardım istemekten çekinmeyin.

İlginizi çekebilir: Zihninizi boşaltmak için 20 ipucu

Açık havada zaman geçirin

Güneş ışığı ve temiz hava bedensel enerjimiz kadar zihinsel enerjimizin artırılmasında da önemli bir role sahip. Güneşte sentezlenen D vitamini, taze hava ve doğayla baş başa zaman geçirmek zihinsel enerjimizi artırmanın en pratik yollarından. Sirkadiyen ritim olarak adlandırılan biyolojik ritmimizde, gündüz saatleri bedenimizin olduğu kadar zihnimizin de uyanık ve enerjik olduğu saatler. Bu nedenle ne kadar aydınlıkta, doğal ışık altında ve açık havada olursanız zihniniz de bir o kadar enerjik hissedecektir.

İlginizi çekebilir: Sirkadiyen yaşam tarzı: Biyolojik döngüler ve sirkadiyen ritimle uyumlu iyi yaşam uygulamaları

Eğlenmek için kendinize zaman ayırın

Dışarı çıkmanın ve arkadaşlarımızla gönül rahatlığıyla, uzun uzun zaman geçirmenin riskli olduğu şu dönemde eğlenmeyi ve hayatın tadını çıkarmayı çoğu zaman ihmal edebiliyoruz. Ancak kişinin kendi kendine, arkadaşlarıyla, ailesiyle zaman geçirmesi; hobileriyle ilgilenmesi gibi aktiviteler zihinsel enerjinin yenilenmesi için son derece önemli. Merak, heyecan, mutluluk, tutku gibi pek çok olumlu duyguyu harekete geçiren, eğlenceli aktiviteler daha motive ve enerjik hissetmenize yardımcı olur. Eğlenceli aktiviteler beyni uyararak daha enerjik olmamıza katkıda bulunur.

İlginizi çekebilir: Eğlenirken zihni geliştirmenin sırrı: Hobiler

Zihninizi uyarın

Zihnin fazla meşgul olması kadar hiç meşgul olmaması da zihinsel enerjinizin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle de hayatın her alanında olduğu gibi zihin yükünde ve meşguliyetinde de dengeyi bulmak şart. Bazı engeller, zorluklar ve problemler zihne enerji ve hareketlilik kazandıracağı gibi, bu engellerin miktarının ve yoğunluğunun fazla olması bunalmış, tükenmiş ve yorgun hissetmenize sebep olabilir. Ne çok az , ne çok fazla; olması gerektiği kadar zorluk ve engelle sıkılmadan, eğlenerek zihninizi canlandırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Beyin gücünüzü artırmak için 10 öneri

Meditasyon yapın

Meditasyon zihne doğrudan enerji pompalamasa da, zihnimizde uçuşup duran düşüncelerimizi ve düşüncelerimizle aramızdaki ilişkiyi düzenlediği için zihinsel bir enerji artırıcı sayılabilir. Zihnin ve nefesin farkında olmak, geçmişten gelen olumsuz düşünceleri ve gelecekle ilgili endişeleri bir kenara kaldırıp şimdi anda kalabilmek zihnimizin enerjisini düşüren tüm düşüncelerden özgürleşmesine yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Senin meditasyonun hangisi: Bilmeniz gereken 8 farklı meditasyon yöntemi

Yeni şeyler deneyin

Her gün aynı şeyi yapmak, aynı rutinleri sürdürmek, konfor alanından çıkamamak da zihinsel enerjiyi önemli ölçüde düşüren faktörlerin başında geliyor. Aynı rutine sıkı sıkıya bağlı kaldığımızda ve esneklik gösteremeyecek düzeyde alışkanlıklar geliştirdiğimizde beynimiz otomatik pilot modunda çalışma eğilimi gösterir. Yeni uyarıcılara kapalı olan bir zihin gelişemez, düşünemez ve hiç uyarılmadığı için enerjisini yükseltmesi mümkün olamaz.

Bu nedenle zihninsel enerjiyi yükseltmek için konfor alanınızın dışına çıkmayı, yeni şeyler öğrenmeyi, macera dolu deneyimler edinmeyi, spontane ve plansız olmayı deneyin. Her gün gittiğiniz işinize, her seferinde farklı yollardan gidin. Evinize en yakın kitapçıya gidip raflardan rastgele bir kitap seçin ve okumaya başlayın.

İlginizi çekebilir: Neden konfor alanınızın dışına çıkmalısınız?

Zihinsel enerjinizi canlandırmak için yaşam tarzınızda yapabileceğiniz tüm bu uzun vadeli değişikliklerin yanı sıra, çok daha hızlı, pratik ve enerjinizi çok daha kısa sürede artıracak önerilerimizi de şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!