Enerjinizi yükseltmek için gün içinde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler

Hayatta bir şeyi yaparken en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Buna sağlığımızla ilgilenmek, gün içindeki enerji seviyemizi gözden geçirmek de dahil.

Yaşadığımız yoğun hayat, gün içinde enerjimizi sömürüp bitirebiliyor. Ancak enerjinizi doğal bir şekilde artırmanın yolları da var. İşte enerjinizi artırmanın 10 yolu:

1. Stresi azaltın

Enerjiniz azaldıysa, kendinizi bitkin hissediyorsanız bunun en önemli nedenlerinden biri stres. Eğer kronik olarak stres altındaysanız, bunun kümülatif etkisiyle fiziksel ve zihinsel koşullarda kötüleşme görülebilir. Stres genelikle anksiyete, endişe, kontrol kaybı, yanlış kararlar verme gibi sonuçlara neden olur. Stresinizi azaltmanın yollarını bulmalısınız. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Sizi rahatlatan şey ne ise onu yapmaya çalışın. Yürüyüş yapmak, bir şeyler okumak, kahve içmek, sevdiğiniz bir şeyler izleme, egzersiz yapmak, hobilerinizle uğraşmak size ipucu verebilir.

Enerjinizi yükseltmek için gün içinde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler

2. Daha fazla kuruyemiş ve balık tüketin

Araştırmalar gösteriyor ki magnezyum eksikliği fiziksel olarak bitkin hissetmenize neden oluyor çünkü magnezyum azaldığında kalp daha hızlı atıyor ve daha fazla oksijene ihtiyaç duyuyor. Doğal magnezyum kaynaklar ise hem düşük kalorili hem de lezzetli. Badem, fındık, kaju ve balık doğal magnezyum kaynakları arasında. Günlük önerilen magnezyum miktarı kadınlar için 300, erkekler için 350 miligram.

3. Dışarı çıkın ve yürüyün

Enerjinizi yükseltmenin belki de en kolay yollarından biri yürüyüşe çıkmak. Araştırmalara göre 10 dakikalık yürüyüş bile enerji seviyenizi yükseltmek ve 2 saat boyunca bu seviyeyi korumak için yeterli. Günlük olarak düzenli yürüyüşler yaparak hem enerjinizi hem de ruh halinizi yükseltebilirsiniz.

4. Bol su için

Enerjinizin düşmesinin en önemli nedenlerinden biri de dehidrasyon. Belki susadığınızı hissetmiyor olabilirsiniz ancak bu dehidrasyon durumunda olmadığınız anlamına gelmez. Bazen kendinizi yorgun hissetmenizin tek nedeni susuz kalmanız olabilir. Bazen açlıkla susuzluğu birbirine karıştırıyor, yemek yediğinizde enerji seviyenizin yükseleceğini düşünüyor olabilirsiniz. Oysa asıl ihtiyacınız olan su olabilir. Gün içinde düzenli olarak bol bol su için.

5. Şeker tüketimini kesin

Şeker tüketmek bel çevresi kalındığı ve tartıda artan kiloların yanı sıra enerjinizi tüketir. Vücudunuza şeker aldığınızda kan şekeriniz yükselir ve bu da enerji verir. Bunun sonucunda kısa süreliğine enerjiniz yükselir ancak sonrasında hızlıca kan şekeriniz düşer ve kendinizi bitkin hissetmeye başlayabilirsiniz.

6. Meditasyon yapın

Eğer yoga yapmayı seviyorsanız, muhtemelen şavasana pozunu biliyorsunuzdur. Yorgunlukla mücadele etmek ve rahatlamak için en iyi yollardan biri de yoga derslerinin sonunda yapılan şavasana pozu gibi meditatif egzersizlerdir. Bunun için sadece yere uzanıp 10-20 dakika kadar kendinizi serbest bırakmanız yeterli.

7. Her gün kahvaltı yapın

Annelerimiz kahvaltının en önemli öğün olduğunu söylerken haklılardı. Sabahları uyanıp kahvaltı hazırlamak zor geldiği için birçok kişi kahvaltıyı atlıyor veya simit, poğaça gibi karbonhidrat kaynaklarıyla geçiştiriyor. Oysa her sabah bilinçli bir şekilde kahvaltı yapmak sizi güçlendirir, enerji verir. Harvard Tıp Fakültesi’ndeki uzmanlar tahıl, meyve ve protein açısından zengin ve basit hazırlanan kahvaltıları bile ayak üstü yemek yerine evinizde oturarak yemenizi öneriyor.

8. Ana öğünler arasında güç verici atıştırmalıklar tüketin

Akşam yemeğine daha çok vakit varsa, enerjinizin düşmesini beklemeden sağlıklı bir atıştırmalık tüketmelisiniz. Atıştırmalıkların yağ, protein, lif kombinasyonunu dengeli bir şekilde içerdiğinden emin olun.

9. 1 saat öğlen uykusuna yatın

Öğlenleri 1 saatliğine kestirmek, enerjisiz ve bitkin hissetmenin önüne geçiyor.

10. Duygusal sağlığınızla ilgilenin

Depresyon ve anksiyete de size kendinizi enerjisiz, bitkin hissettiriyor olabilir. Böyle durumlarda enerjinizi yükseltmek için ilk yapmanız gereken duygusal sağlığınızı düzeltmek. Eğer duygusal olarak kendinizi dengesiz veya boşlukta hissediyorsanız, bir uzmandan destek alabilirsiniz.

 

Kaynaklar:
PsychCentral
Self.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!