Uplifers ekibi Muay Thai Fitness deniyor

Uplifers ekibinin muay thai fitness deneyimi
Muay Thai Fitness

Modern dünyanın yaşadığı psikolojik sorunların başında hareketsizliğe bağlı depresyon ve bireyselleşmeye bağlı özgüven sorunu geliyor. Nitekim dünyada popülerleşen yayınlarda özgüven ve depresyon konusu sık sık işleniyor, gerek spirituel gerek bilimsel çeşitli öneriler sunuluyor. Uplifers olarak söz konusu psikolojik sorunların ¨önleyici¨ boyutunu ele almak için sık sık okuyucularımızı harekete teşvik eden içerikler paylaşmaya, farklı spor dalları ile tanıştırmaya gayret gösteriyoruz. Yürüyüş, koşu, yoga, fitness, crossfit, bisiklet, dövüş sanatları,pilates, spabike bu zamana kadar yer verdiğimiz aktiviteler arasında. 

Bugün ise Türkiye’de pek rastlamadığımız bir uygulamadan bahsetmek istiyorum: Muay Thai Fitness.

Live Up kategorisinde Uplifers okuyucularını dövüş sanatları ve crossfit içerikleriyle buluşturan yazarımız Gözde, Muay Thai eğitimini fitness ve crossfit uygulamalarıyla harmanlayarak yeni bir spor eğitim serisi başlattı.

Gözde Mimiko Türkkan
Gözde Mimiko Türkkan

Uplifers ekibi olarak dünyada örneklerini takip ettiğimiz karışık dövüş sanatları (Mixed Martial Arts) , UFCFit  gibi uygulamaları Türkiye’de kendi içimizde bulunca, bu deneme dersini kaçırmadık. Uplifers ekibi olarak, Gözde ile crossfit dersleri aldığımız Checkmat İstanbul‘da Muay Thai Fitness dersini deneyimledik.

Dövüş sanatları içeren derslerde genelde iki yaklaşım mevcut: Biri tekniklerin öğretilmesine yoğunlaşıldığı için hafif tempolu olan ve özellikle forma girmek isteyenler tarafından performans yükselten, fitness uygulamalarının eksikliğinin hissedildiği, daha geleneksel yaklaşım (bu nedenle de dersler dışında ayrıca antrenman yapmak gerektiren); diğeri ise temposu çok yüksek, tekme ve yumruk tekniklerinin fonksiyonel egzersizlerle beraber kardiyo amaçlı olarak yapılmasından oluşan ve bu nedenle teknik becerilerin gelişiminin geri planda kaldığı yöntemler.

GT_ND700_20140308_0420_web

Muay Thai 101 başlangıç dersi niteliğinde geçen çalışmamız, Gözde’nin yaptırdığı kondisyon ağırlıklı hareketlerin teknik öğreti ve uygulamalarla iç içe geçmesi sayesinde, hem ileri seviye bir ¨functional training¨ dersine muadil oldu, hem de doğru şekilde yumruk, dirsek ve diz atmayı görmüş olduk.

Kıvanç, Umut, Ezgi ve Zeynep dövüş sanatları geçmişleri olmamasına rağmen dersin yoğun ritmine ayak uydurmayı başardılar; dersin bitiminde bir sonraki uygulama için son derece hevesli gözüküyorlardı. Bu zamana kadar denenememiş olduklarına üzülmüşlerdir diye tahmin ediyorum. 🙂

GT_ND700_20140308_0373_web

Dövüş sanatlarının son dönemlerdeki yükselişini -şiddete karşı bir önlem olmasının yanı sıra-, bedeni bir bütün olarak algılama prensibine ve bilinmeyen potansiyelini gerçekleştirme konusundaki desteğine bağlıyorum. Bir kaç dövüş dersi aldıktan sonra özgüven patlaması yaşayıp ¨bak bi vur, nasıl karşılıycam¨ tavırları da, kişinin kendisinden beklemediği performansı göstermiş olmasının verdiği bir ¨heyecana¨ bağlı diyebiliriz. 🙂

Günümüzün artan özgüven sorununa böyle bir katkıda bulunuyor olmasının da dövüş sanatlarının popülerleşmesinde oynadığı rol yadsınamaz.

Benim için dövüş sanatları, beden-zihin arasındaki güçlü bağ, uzuvlar arası koordinasyonun sağlanması, güçlü refleksler ve atletik performans anlamına geliyor. Bu yüzden fitness ile birleştirilen bu uygulama, fitness alanında Türkiye’de yeni bir döneme girileceğinin de işareti niteliğinde diyebiliriz. Avrupa ve Amerika’da yükselen bu trendin Türkiye’ye de geç olmadan gelmiş olmasına şaşırmamak lazım.

Denemek isteyenler Gözde’den özel ders alabilir ya da arkadaş grubuyla küçük grup dersleri yapabilir. Gözde’nin Pozifit profiline buradan ulaşabilirsiniz.

Uplifers etkinliğine ev sahipliği yapan Checkmat İstanbul’a da ayrıca teşekkürlerimizi iletiriz.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam