Uplifers’ın “up” spor deneyimi: Upaqua ve Spabike

upqaua deneyimi
Upaqua ve Spabike ile zayıflama

Uzun zamandır spor yapan ve zamanının çoğunu spor yaparak geçiren biri olarak, farklı spor deneyimleri edinmek benim için her zaman ilgi çekici olmuştur. Upaqua’yı deneyimlemeye karar verdiğim an bunun da ilginç spor deneyimlerimden biri olacağını tahmin etmiştim.

Kürek sporuyla uğraşanlar ya da spor salonlarında fitness aletleriyle haşır neşir olanlar bilirler; ergometre diye bir alet vardır ve bu aletle aşağıdaki gibi suyun direncine karşı çalışırsınız;

Spabike’ı ilk duyduğumda bu tarz bir çalışma prensibinin olduğunu sanmıştım ve bisiklete de aynı sistemi entegre edebilmeleri ilgimi çekmişti. Biraz araştırdıktan ve gerçekten suyun içine girerek çalışıldığını duyduktan sonra merakım iki katına çıktı. Sporu severim ama su sporlarını bir başka severim!

6 seansta bacaklarda incelme, selülitlerde azalma gibi iddialı vaatlerini de duyduktan sonra artık denemem kaçınılmazdı ve geçtiğimiz Cuma günü Eda’yla soluğu Levent’teki Upaqua şubesinde aldık.

upaqua etiler upaqua deneyimi upaquaa

Upaqua, suyun direncine karşı spor yapmanıza yardımcı olan kocaman ‘Spabike’ların yer aldığı küçük bir spor salonu. Spor salonundan çok spa havası olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Girişinde hissettiğiniz spor salonu ortamı, Spabike’ınızı kullanmak için odanıza girdiğinizde yerini birden spa atmosferine bırakıyor. Aromatik mumlar ve Spabike’ın suyun içinde dans eden renkli ışıkları bunun en büyük sebebi sanırım:)

spabike ışıklı

Her odada bir Spabike var. Havludan kulaklığa, ıslak mayonuzu koymak için kullanabileceğiniz küçük plastik çantalardan televizyon ekranlarına kadar her şey düşünülmüş. Size de sadece özel odanızda bu farklı deneyimin tadını çıkarmak kalıyor.

IMAG1032Spabike denen alet resimde de gördüğünüz üzere oldukça büyük bir makina. İçinde derin bir su tankı, bisiklet düzeneği ve su jetleri bulunuyor. Spor yapmaya başlamadan önce makinanın içi sizin için suyla doldurulmuş oluyor. Bu soğukta suya giremem, üşürüm diye de korkmayın; suyun sıcaklığı 28 derece ve çalışmaya başladıktan bir süre sonra artan vücut ısınız nedeniyle odanın ve suyun sıcaklığı sizi terletecek seviyeye geliyor.

Spabike’ta belinize kadar suya girip oturduğunuz için mayonuzla pedal çeviriyorsunuz. Kolay, orta ve zor olmak üzere 3 ayrı zorluk seviyesi bulunuyor. Her zorluk seviyesine göre de karşınızdaki ekrandan takip edebileceğiniz ayrı bir çalışma programı var. Ekranda sizinle aynı anda hareket eden, simultane program sayesinde çalışmanız oldukça verimli geçiyor. Bir antrenman ortalama yarım saat sürüyor. Bu yarım saatte oturarak ve ayakta pedal çeviriyorsunuz.

İtiraf etmeliyim, bisiklete ilk oturduğumda ve çalışmaya başladığımda hiç yorulmayacağımı düşündüm. Sanırım biraz da su jetlerinin verdiği rahatlıkla kendimi jakuzide sanarak, ekranda belirtilen tempoda pedal çevirmeye başladım ancak yorulduğumu pek hissetmiyordum.

Su jetleri çalışmaya başladığında ve program biraz daha yoğunlaştığında, yavaş yavaş bacaklarımdaki kasılmaları hissetmeye başladım. Suyun kuvvetine karşı pedal çevirmeye başladıkça ve programdaki hareketlerin uygulama süresi arttıkça bacaklarımın daha çok yorulmaya başladığını hissettim.  Antrenmanın sonundaysa bisikletin kardiyo etkisiyle nefes nefese, hatta ter içinde kalmış bir şekilde saniyeleri sayarken buldum kendimi. Suya karşı pedal çevirmek gerçekten kolay değilmiş.

spabike

Yarım saatlik bir çalışmanın sonunda ortalama 13km  pedal çevirmiştim. Orta seviyede çalışmış olmama rağmen bacaklarımdaki kasların nasıl gerildiğini ve çalıştığını, kalp atışlarımın hızlandığını ve nefes alışverişimin değiştiğini görmek ‘evet, spor yaptım’ hissiyle salondan ayrılmamı sağladı.

Su jetlerinden bahsetmiyorum bile! Spor yaparken jakuzi rahatlığını yaşamak ve suyun masaj etkisini bacaklarınızda hissetmek gerçekten çok rahatlatıcı. Kısacası, bu Spabike bir harika dostum!

Bacaklarınızı karnınızı, sırtınızı ve kollarınızı aynı anda çalıştıran, üstüne bir de masaj keyfi yaşatan bu aleti denemenizi şiddetle öneriyorum. Seans sayısına göre farklı paketler sunuyorlar. Fiyatlar da bir çok spor salonuna göre oldukça uygun. Fiyatlar ve seanslar konusunda daha ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Spabike konseptini İstanbul’a kazandırdıkları, ‘sporun suyunu çıkardıkları’ ve bu farklı deneyimi bizlerle buluşturdukları için Upaqua ekibine çok teşekkür ederiz.

Upaqua iletişim bilgileri: 

Adres: Nispetiye Mahallesi, Aytar Caddesi, No: 22/6 Beşiktaş

Web sayfası: www.upaqua.com

E-mail: [email protected]

Facebook: facebook.com/upaqua

Twitter: twitter.com/upaquasocial

Instagram instagram.com/upaqua

Youtube: youtube.com/upaqua

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

 

Merve Dökmeci Uzman Psikolojik Danışman
Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladım. Boğaziçi Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştığım 4 yıl boyunca uzmanlık deneyimimi üniversitenin rehberlik ve psikolojik danışmanlık ... Devam