Gün içindeki ufak kestirmeler, öncesinde içilen bir fincan kahve ile buluşursa ne olur?

Uzun ve yorucu bir günde yapılan kısa uyku kaçamakları, enerjinizi tekrar kazanmanıza yardımcı olabilir. Ancak bununla ilgili son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir iddia, gün içinde yapacağınız ufak bir şekerlemeden önce kahve içerek bunu çok daha etkili hale getirebileceğiniz yönünde.

Bu ilginç yaklaşıma göre; kısa uykulardan önce kahve içmenin tek başına kahve içme ya da tek başına uyumadan daha fazla etkili olmasının nedeni kahvenin ve uykunun vücutta yarattığı değişimlerin birleşerek daha etkili olması. Konuyu tam olarak anlayabilmek için öncelikle uykunun ve kafeinin vücudumuza etkilerine bakmamız gerekiyor:

Gün içindeki ufak kestirmeler, öncesinde içilen bir fincan kahve ile buluşursa ne olur?

Uykunun dinlendirici etkisi

Gün boyu yaptığımız işler, enerjimizin giderek düşmesine neden olur. Bu ise adenozin adı verilen bir tür sinir taşıyıcısının artmasına ve beynimizdeki reseptörleri uyararak bize yorulduğumuzu anlatmalarına yardımcı olur. Uyku ise bu noktada bir çeşit reset düğmesi işlemi görür. Çünkü uyuduğumuz süre boyunca adenozin seviyemiz düşer ve dinlenmiş oluruz.

İlginizi çekebilir: Öğlen uykusu: İş yerinde 20 dakika kestirmek için sebepler

Kahvenin enerji sağlayan etkisi

Kahvenin enerji veriyor olması da yine adenozin ile ilgilidir. Bunu kafeinin adenozine benzeyen yapısı sayesinde sağlar. Bu şekilde beyindeki reseptörlere adenozin değil kafein bağlanır ve bunu onları uyarmadan, yani bize kendimizi yorgun hissetmemize neden olmadan, yapar.

Kahve sonrası 20 dakikalık bir kestirme ise bu iki işlemi bir araya getirerek hem dinlenmemizi hem de enerji dolmamızı sağlayabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken temel şey, daha uzun süre uykuya dalmamak. Çünkü kahvenin vücudumuzda etkisini göstermeye başlaması tam olarak bu süreye tekabül ediyor ve 20 dakikadan uzun yapılan şekerlemeler, amaçlanan etkinin gerçekleşmemesine neden olabilir.

Konuyla ilgili henüz detaylı bir araştırma olmasa da, kahve içip kısa bir uykuya dalmanın hafıza üzerinde olumlu etkileri olduğuna dair bazı çalışmalar mevcut. Eğer bunun sizde işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorsanız da, bizce denemeye değer olduğunu söylemeliyiz.

Aşağıdaki videoda uyku ve kafeinin adenozin ile olan ilişkisine dair daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz:

Why Do Coffee Naps Recharge You So Well?

 

İlginizi çekebilir: Enerjinizi yükseltmek için gün içinde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler

Kaynak

SciShow

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!