In Pursuit of Wellness Serisi 11: Gelişmek için alan

Yaşam alanlarınızın iyi oluşunuzu nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? Mutfağınızda, yatak odanızda, ofisinizde veya sevdiğiniz birinin evinde, etrafınızdaki eşyalar, mobilyaların konumu, ışık ve benzeri dekorasyona ilişkin faktörler sizin ruh haliniz üzerinde nasıl bir etki sahibi?

Birçok araştırma ve uzman görüşü mekanların insan psikolojisi ve iyi oluşu üzerindeki olumlu/olumsuz etkileri açısından hemfikir. Ferah, aydınlık, az eşyalı yaşam alanlarında kendimizi çok daha iyi hissederken; basık, kalabalık, gün ışığı almayan yerlerde iyi oluşumuz zedelenebiliyor. Bu da wellness ile dekorasyonun aslında ne kadar güçlü bir ilişki içerisinde olduğunu gösteriyor.

Dünya genelinde wellness öncüsü Global Wellness Institute’un hazırladığı In Pursuit of Wellness Serisi’nde yer alan “Room to Grow” (Gelişmek için Alan) isimli video da bu konuyu ele alıyor ve dekorasyon ve iç mekan düzeninin yaşadığımız alanların atmosferini, hislerimizi ve genel iyi oluş halimizi nasıl etkilediğini, neden ‘wellness’ kavramını göz önünde bulundurarak mekanları dekore etmemiz gerektiğini anlatıyor.

Vera Iconica Architecture CEO’su Veronica Schreibeis Smith, içinde bulunduğumuz yerin, çevremizdeki her şeyin bizi etkilediğini ve bu nedenle wellness odaklı bir dekorasyon yaparken yaşam alanlarını kişinin ruh halini yükseltebilecek şekilde dizayn ettiklerini anlatıyor. Bu nedenle kişiye özel tasarımlar, düzenlemeler yaparken her müşterisine mutlaka, onu en iyi hissettiren yeri, ilham veren şeyleri, kişisel değerlerini sorduklarını ve cevaplar doğrultusunda çalıştıklarını belirtiyor.

Veronica Smith, şu örneği vermekten de çekinmiyor: “Örneğin, 2 dakikası bile olmayan, meditasyon yapmaya zaman ayıramayan, iyi oluşunu koruyamayan, çok yoğun bir anneyi düşünün. Meditasyon yapabilmesi için illaki ayrı bir zamana ve yere ihtiyacı yok. Onun için mutfakta havuçları keserken meditasyon etkisi yaratacak bir dizayn yapmak mümkün.”

Günümüzde hepimizin çok hızlı yaşadığını ve hayatı kaçırdığını, dolayısıyla ruh sağlığını korumakta zorlandığını söyleyen Smith, bu açığı kapatmak için yaşam alanlarımızı dekore edilmesinde wellness kriterini ön planda tutmamız gerektiğini de ekliyor. Zamanımızın %90’ını iç mekanlarda geçirdiğimizi vurgulayan videoda “Hayatımızı bir üst seviyeye çıkarmak istiyorsak çevremizi nasıl dizayn etmemiz gerektiğini bilmeliyiz” çıktısı elde ediliyor. Videoyu izlemek ve iyi oluş ile dekorasyon arasındaki güçlü ilişkiyi keşfetmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

In Pursuit of Wellness Series: Room to Grow

Son olarak Wellness Serisi’nin diğer videolarına ilişkin yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!