In Pursuit of Wellness Serisi 8: Geleneklere dönmek

Ebeveyn olmak, şüphesiz ki birçok insan için önemli bir dönüm noktası. Heyecanlı, mutluluk verici, sevgi dolu bir yolculuk olsa da şüphesiz ki bir o kadar da yorucu. Küçük bir canın tüm yaşamından sorumlu olmak, büyümesine tanıklık etmek, ona hayatı öğretmek, yemesine, uyumasına, dinlenmesine özen göstermek, eğitimini şekillendirmek ve daha nicesi ile ilgilenmek elbette ki her anne ve baba için hem zor hem de keyifli. Ancak anneler için çocuk sahibi olma yolculuğu biraz daha yoğun…

Hamilelikten doğum anına, lohusalıktan emzirmeye kadar pek çok zorlu süreci de içinde barındıran bu yolculukta annelerin yaşadığı stres, kaygı, endişe, korku ve en çok da ‘yorgunluk’ yadsınamaz safhada… Koreli bir anne olan Dr. Eunice Park da kendi annelik deneyiminden yola çıkarak yaşadığı zorluklar karşısında kendine bakmayı ihmal ettiğini, bu yüzden Kore geleneklerinden destek aldığını ve bu destekten ilhamla başkalarının da iyi hissetmesine katkı sağlamak için başlattığı girişimi paylaşıyor, Global Wellness Institute’un hazırladığı In Pursuit of Wellness Serisi’nde.

Wellness Serisi’nden Nöroçeşitlilik için Müzik, Özgüven İnşa Etme, Mutluluğa Doğru Dans Etmek, Kalpleri Bütüncül Olarak İyileştirmek ve Geleceği Tamamlamak konularını ele almıştık. Bu yazımızda ise Steeped in Tradition videosundan bahsedeceğiz. Dr. Eunice Park, Kore’nin geleneklerini, ritüellerini, örf-adetlerini ama en çok da çay seremonilerini sevdiğini, tüm bunların kendisine iyi bakmasına yardımcı olduğunu, bu yüzden de başkaları için de bu pratikleri mümkün kılabilmek adına bir merkez açtığını paylaşıyor.

AIREM Modern Beauty Rituals isimli New York’ta bulunan bu merkezde Dr. Park, Kore’nin wellness felsefelerinden biri olan ‘gwallee’den ilhamla hareket ettiğini paylaşıyor. Sağlıklı yaşam, güzellik, kişisel bakım gibi kavramların daha derinine inen gwalllee, kişinin zihnini önemsemesi, vücudunu iyileştirmesi, ruhunu gençleştirmesi, kendisi ile kaliteli zaman geçirmesi, yeniden şarj olması demek. Kore’nin iyi yaşam konsepti ‘gwalle’den ilhamla açılan bu merkezde her yaştan kadın, ortak güzellik ritüellerini, benzersiz yaşam deneyimlerini zamansız pratiklerle paylaşıyor. Hamamlar, özel yağlar, masaj odaları ve çok daha fazlasının bulunduğu AIREM’in en önemli uygulamalarından bir diğeri ise çay seremonileri. Meditatif çay törenleri ile insanların burada güzellik inzivasına çekilerek kendilerine iyi gelen şeylere odaklandığını anlatan Dr. Park, herkesin böylesi bir bakıma ihtiyacı olduğuna da değiniyor.

İçinizi huzurla dolduracak ve bir sonraki çayınızı yudumlarken daha farkında olmanızı, kendinizle bağlantı kurup dünyadan birkaç dakikalığına kopmanızı sağlayacak ilham dolu video için:

In Pursuit of Wellness Series: Steeped in Tradition

İlginizi çekebilir: In Pursuit of Wellness Serisi 6: Sorumluluk almak

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!