Gamze Elgin’le pilates hakkında merak ettikleriniz

 

Pilates, vücudunuzu kontrol edebilmenize, vücut farkındalığınızı geliştirebilmenize, forma girmenize ve güçlenmenize yardımcı olan uygulamaların başında geliyor.

Başladıktan kısa bir süre sonra hayatınızın bir parçası haline gelen pilatesi, uygulamalarını ve etkilerini, Taxim Pilates’in kurucularından Gamze Elgin’e sorduk.

Pilates Hakkında Merak Edilenler
Pilates Hakkında Merak Edilenler

1. Gamze Elgin kimdir? Neler yapar?

Ben Gamze, 1979 doğumluyum. Çocukluktan beri kayak, dalış, basketbol gibi birçok spor dalıyla uğraştım. Şu an yaptığım mesleğimle üniversitede tanıştım. 1999-2006 yıllarında Radyo ODTÜ’de djlik ve müzik direktörlüğü yaptım. 2006 yılında Dream TV’ye transfer oldum. Dream TV’de müzik direktörlüğünün yanı sıra, program yazıp sundum ve seslendirme yaptım. 2010 yılından beri Taxim Pilates’in ortağı ve hocalarından biriyim. 2013 Ocak ayıyla birlikte, özel bir ürünün müzik danışmanlığını yapmaya başladım, yine bir şekilde müziğe bulaştım:)

2. Hayatla ilgili motivasyonunuzu nereden buluyorsunuz?

Genelde tek bir şarkı yeterli olur bana 🙂 Hareket etmek, pilates, dans etmek, müzikle yürümek… Sevdiklerim de “sağlıkla” yanımda olabilirlerse hayat zaten bana güzel 🙂

3. Pilates yapmaya nasıl başladınız?

2008 yılında az rastlanan bir rahatsızlık geçirdim… Spontan tansiyonlu pnömotorax oldum ve iyileşme döneminde pilatese başladım. İyileşme döneminde bana yardımcı olan Canan Cemali, Galatasaray Lisesi’nden devre arkadaşım ve şu anda da ortağımdır. 2010 Nisan ayında Canan’la birlikte Taxim Pilatesi kurduk şu anda Taksim ve Nişantaşı olmak üzere 2 şubeyle yolumuza devam ediyoruz.

4. Pilatesin insan hayatı üzerindeki etkileri nelerdir?Pilates yapanlar, hayatlarında bunun izdüşümünü hangi şekillerde görebilir?

Her ne yapıyorsan pilates yaptığında daha iyi yaparsın. Pilates vücut kontrolüdür, beden farkındalığıdır. Bel, boyun, sırt ağrıları çok kısa sürede tarihe karışabilir, vücut daralır, fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Kondüsyon şaşılacak hızda artar, bağışıklık sistemi çok daha kuvvetli hale gelir. Çok farklı mesleklerden üyelerimiz var, hepsi de özellikle gündelik yaşamda gördükleri faydalardan çok memnunlar. Tabii doğru bir yerde pilates yapmanız, pilatesi hayatın bir parçası olarak görüp acele etmeden sebat etmeniz gerekiyor. Yıllardan bahsetmiyorum, pilatese biraz zaman ayırırsanız sizi nasıl değiştirebileceğini görüp hayatınızın bir parçası yaparsınız.

Pilates Hakkında Merak Edilenler
Pilates Hakkında Merak Edilenler

5. Pilatesin fiziksel ve ruhsal etkilerini, kendi deneyimlerinizden yola çıkarak anlatabilir misiniz?

Ben yaklaşık 5 yıldır pilates yapıyorum. Hoca değil de pilates yapan biri olarak konuşmam gerekirse, artık bambaşka bir bedene sahibim. Genç kızlık günlerimden var olan kilo sorunum artık yok; geçirdiğim rahatsızlık hayatımı kısıtlayabilirdi, artık eskisinden daha iyiyim. Ruhumla da çok daha barışığım. Son 5 yılda ailevi çok büyük dertler yaşadım ama pilates hep benim terapim oldu. 20’lerimde giyemediğim her şeyi 30’larımda giyiyorum. “Dur bir yürüyüş yapayım” diyip 10 km gidiyorum.

6. Pilatesin uygulamaları neler? Biraz bahsedebilir misiniz?

Pilates bazı prensipler temelinde vücudun kontrolünü arttırmaya yönelik egzersizler bütünüdür diyebiliriz. Joseph Pilates geliştirdiği bu sisteme “contology” adını vermiştir. Günümüzde dünya çapında birkaç önemli ekol var.

Pilates, minderde çeşitli aksesuarlar eşliğinde ya da kendine özgü aletlerle yapılmaktadır. Kalabalık grup derslerinden tutun da birebir, neredeyse fizik tedaviye benzeyen derslere kadar her şeye “Pilates” denmektedir. Bu yüzden de kiminle, nerede, ne hedefleyerek pilates yaptığınız iyice önem kazanmaktadır.

Pilates Hakkında Merak Edilenler
Pilates Hakkında Merak Edilenler

7. Belirli bir “pilates yapan kişi” profili çizebilir miyiz?

Pilates yapan kişi tektip durmaz genelde. Çünkü pilatesin belirli ve tekrarlayan hareketleri yoktur, herkes için kendine ve bedenine özel programlar çıkarılmalı ve sürekli güncellenmelidir. Pilates yapan kişinin gittikçe daha çok güçlendiğini, vücudunu daha işlevsel kullanabildiğini ve hemen ardından da çok güzel bir vücuda kavuştuğunu gözlemleyebilirsiniz.

8. Okulunuz nerede? Uplifers okuyucuları için, dersleriniz, ders saatleriniz ve programlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Taxim Pilates 2 stüdyo olarak hizmet veriyor. Biz stüdyolarımızda sadece aletli pilates yapıyoruz ama  ihtiyaca göre antrenmanlarımızı minder egzersizleriyle de kombinliyoruz. Merkez stüdyomuz Taksim’de, Talimhane ana caddede. Yeni şubemiz de Nişantaşı’nda, Amerikan Hastanesi’nin karşısında.

Sabah 07:30’dan akşam 19:30’a kadar derslerimiz var. Özel dersler, düet çalışmalar ve en fazla 3- 4 kişiden oluşan grup derslerimiz var. Çalışmalar, fiyatlar ve daha detaylı bilgiyi web sitemizden alabilirsiniz.

 

9. Uplifers hakkında neler düşünüyorsunuz?

İnsana tatlı bir enerji verdiğini düşünüyorum. Siteyi ne zaman ziyaret etsem özellikle “günün önerisi” tüm gün boyunca aklımın kenarında taşıyabileceğim kadar beni yakalayan bir söz oluyor 🙂

Bugüne kadar pozitiviteden, iyi niyetten uzun vadede bir zarar geldiğini görmedim… Uplifers da çok iyi kalpli görünüyor bana. Umarım uzun yıllar boyunca bu olumlu etkiyi çevresine çoğaltarak yaymaya devam eder 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!