İstanbul’un en yeni ¨elit fitness¨ salonu : Checkmat

Spor yapmak denince akla ilk gelen fitness ya da futbol, basketbol gibi takım sporları oluyor. Dünyada ise hem fitness alanında yeni trendler hem de karışık dövüş sanatları  (MMA) salonları artarak çoğalıyor.  Daha önceden Türkiye wellness pazarına katılan elit fitness okullarının birkaçından bahsetmiştik.

Türkiye’nin ilk lisanslı crossfit salonu olarak İstanbullulara crossfit uygulamalarını tanıtan ve Crossfit Games’i ilk defa Türkiye’de gerçekleştiren Crossfit 34, Türkiye’nin önde gelen pilates eğitimcilerini bir araya getiren Taxim Pilates, ve Balaban Jiujitsu’nun da içinde olduğu jijutsu, judo, yoga, boks gibi farklı dövüş sanatlarını bir araya getirerek MMA temasında birleştiren Tubarao GYM ise bu bahsettiğimiz salonlar arasında yer alıyor.

Bu hafta ziyaret etme imkanı bulduğumuz, 2 ay önce açılan Checkmat ise elit fitness trendinin Türkiye’deki sözcüleri arasında yer alacağa benziyor.

İstanbulda Elit Fitness Salonu
İstanbulda Elit Fitness Salonu

Salonun bir bölümü crossfit araçlarına ayrılırken, diğer bir bölümde minder üzerinde jiujitsu, wing tzun, thai box, judo, –ve yakında yoga- dersleri veriliyor.

Türkiye’deki sayılı lisanslı crossfit eğitmenlerinden Barış Yücealpan ve Hazar Akyıldız crossfit gruplarını önümüzdeki sene yer alacak Crossfit Asya Bölgesi yarışlarına hazırlıyor. Trendin yeni takipçileri oldukça hızlı artmış olacak ki, salonun daha birinci ayından itibaren crossfit kadın sınıfı full çekiyor. Kadınların crossfite olan bu merakı ise anlaşılabilir. Klasik fitness uygulamalarından ziyade, crossfitte halata tırmanmaktan lastik dövmeye kadar farklı ve eğlenceli – benim oldukça ilkel ve keyifli diyebileceğim-  uygulamalarla çok hızlı sürede bütün kasları çalıştırarak litrelerce terliyorlar. Crossfit antremanı esnasında veya sonrasında laklak yapmak ise pek mümkün görünmüyor. Yüksek tempo ile mümkün olduğunca hızlı tamamlanıyor hareketler. Squatlar benim favorim.

İstanbulda Elit Fitness Salonu
İstanbulda Elit Fitness Salonu

Salonun tek marifeti Crossfit uygulamaları değil. Benim en çok ilgimi çeken, bu kadar farklı dövüş sanatlarını bir araya getirecek bir salon yaratmış olmaları. Farklı disiplinlerin, farklı ekolleri bir araya gelip bütüncül bir sistem oluşturmuş.

İstanbulda Elit Fitness Salonu
İstanbulda Elit Fitness Salonu

Checkmat aslında Brezilya’da kurulmuş olan ve dünyanın her yerine dağılmış 378 okulluk bir jiujitsu ekolü. Türkiye’de Checkmat ekolünün temsilcisi İbrahim İnal, aynı zamanda salonun da yaratıcısı.

¨ Checkmat gibi büyük bir dünya markasının gelişmesine katkı bulunmanın yanı sıra, asıl amacımız keyifle antrenman yapabileceğimiz bir salon kurmaktı. Bizim yaşam tarzımız sporu hayatımızın merkezine koyuyor ve bizim gibi olan herkes bu salona bir kere girdikten sonra bir daha çıkmıyor ¨  diyor İbrahim İnal.

A+ bir kitle ile antrenman yaptıklarını belirten İnal, Türkiye’yi temsil ettiği jiujitsu turnuvalarında ise madalya toplamadan dönmüyor. Sessiz sedasız dünya şampiyonluğunda birincilik, Avrupa Şampiyonluğu ve Roma’daki Avrupa turnuvasında iki altın madalya alıyor.

Türkiye’de henüz bu turnuvaların sonuçları yeterli yankıyı bulmasa da, çok yakında hem Brazilian jiujitsu alanında, hem de crossfit ¨oyunları¨nda Checkmat sesini yükseltmeyi hedefliyor.

Salonu ilk kez deneyecek olanlar için daha önceden de işlemiş olduğumuz crossfit sistemi hakkında bilgilendirmek isterim.

Crossfit salonları sıradan sağlık ve fitness merkezlerinden farklıdır. Kardiyo ekipmanları ve kendi temposunda özgürce çalışan üyeleri yoktur. Dekorasyon olarak depoya benzeyen bu salonlarda, temel ekipman olarak halterler, polimetrik kasalar, egzersiz topları, dambıllar, tırmanış ipleri ve barfiks sopaları bulunur.  Bütün ekip aynı anda günün egzersiz serisi olaran WOD ( workout of the day)’leri uygular.

Yakında WOD önerilerimizle de karşınızda olacağız. Takipte kalın ve İstanbul’un bilinmeyen merkezlerini keşfe dalın!

Checkmat’i daha yakından tanımak için; www.checkmatistanbul.com 

İstanbulda Elit Fitness Salonu
İstanbulda Elit Fitness Salonu

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam