Bir ”CrossFit Level 1 Trainer Semineri” hatırası  

Katıldığım CrossFit Level 1 Trainer semirenin detaylı içeriği hakkında yazmayacağım, çünkü seminerin koşullarından biri olarak tüm katılımcılar bu konuyla ilgili bir gizlilik anlaşması imzalamış bulunuyoruz. Fakat seminerin genel çerçevesinden ve dinlenme, eğlence ve sosyalleşme içeren kısımlarından bahsetmeden geçemeyeceğim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADünyanın farklı şehirlerde aynı anda 2 dolu gün boyunca yaklaşık 4-5 eğitmen ile 40-50’şer katılımcıdan oluşan gruplar, “CrossFit Level 1 Trainer” sıfatının gerekliliklerini yerine getirmek için verilen eğitimlerin yanı sıra sosyalleşme, eğlenme, hoplama, zıplama, terleme, yeme, içme ile bir topluluk olarak “bağlandık”.

30-31 Ağustos’ta farklı ülkelerde gerçekleşen CrossFit Level 1 Trainer Seminerleri
30-31 Ağustos’ta farklı ülkelerde gerçekleşen CrossFit Level 1 Trainer Seminerleri

Katıldığım bir fotoğraf sergisi nedeniyle Ağustos’ta İsveç’e gideceğim kesinleşince, erkek arkadaşımın da manevi desteğiyle 30-31 Ağustos’ta Stockholm’deki seminere kaydımı yaptırdım ve 10 gün sonrasında yazılı testi başarıyla geçtiğimi öğrendim. Böylece CrossFit’in resmi trainer rehberindeki yerimi almış bulunuyorum. Siz de bulunduğunuz şehirdeki trainer’lara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu seminerin amacı aslında katılımcıyı CrossFit antrenmanları kapsamında sağlık, emniyet, beslenme, doğru teknik ve iyi performans hakkında eğitmek olduğu kadar, CrossFit’in en önemli temellerinden biri olan “community”si, yani topluluğu hakkında bilinçlendirip, onu deneyimletip bir parçası haline getirmek. Eğitmenlerden birinin sohbet ederken dediği gibi:

[quote_box_center]

“İyi bir box‘ın en önemli öğelerinden biri kaliteli bir eğitim verilmesi kadar, oraya gelen topluluğu bir arada tutan sosyalleşme, eğlence, saygı, hoşgörü ve destek paylaşımının sağlanması. Mesela antrenmanı ilk bitirenleri, 1-2 nefeslenme zamanı verdikten sonra, halen devam edenlerin yanına giderek tezahürat yapmaya veya onları cesaretlendirmeye teşvik etmek çok önemli. Ayrıca kendi box’umda haftasonları günün son antrenmanından sonra gelenlerle birer bira alıp oturup film izliyoruz.”

[/quote_box_center]

Bu kadar yazı yeter, onun yerine seminerin eğlence-sosyalleşme-terleme içeren kısımlarında görüntü alma izni alarak yaptığım videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum;

CrossFit gerçekten çok güzel bir topluluk, siz de gelsenize 🙂

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Gözde Mimiko Türkkan Sanatçı & Sporcu
Gözde Mimiko Türkkan, fotoğraf, sanatçı kitabı, video gibi çeşitli medyumları kullanarak toplumsal olarak inşa edilmiş kimlikler ve cinsiyet rolleri üzerine çalışmalar üretir. Eserleri, 2010’da ... Devam