Özgüven formülü: “Ben tekim!”

Özgüvenli Olduğunuzu Hissettirecek Şeyler
Özgüvenli Olduğunuzu Hissettirecek Şeyler

Kendine güven ve özsaygı kişiden kişiye göre farklılık gösterir ve farklı biçimlerde algılanır. Çoğunlukta özgüven, dış görünüş üzerinden değerlendirilir. Oysaki, özgüvenin temel kaynağı kişinin kendini özel ve tek hissedebilmesidir.

Peki siz bu denklemde kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz? Kendinize saygınız var mı? Kendinizi seviyor musunuz?

Cevapları duyar gibiyiz.

Uplifers olarak, pickthebrain.com’dan sizin için seçtiğimiz 5 öneriye göz atmanızı öneririz. Ne kadar özel biri olduğunuzu unuttuğunuz zamanlarda işinize yarayabileceğine inanıyoruz.

1. İç güzelliğinize inanın.

Ne kadar güzel ve biricik olduğunuzun bilincinde olun. Dünyaya gelen hiçbir insanın bir eşi yoktur, herkes tek ve özeldir. Siz de teksiniz ve sizin gibi başka biri daha yok. İnsanlığa sunabileceğiniz güzel şeylerin farkına varın.

2. Zihinsel gücünüze inanın.

Kendinize bakış biçiminizin de zihinsel süreçlerinizin bir parçası olduğunu unutmayın. Zihinsel gücünüzü kendinizi sevmeye yönelik olarak geliştirin ve kullanın. Kendinizi özel ve tek hissetmeye başladığınızda çevrenizdekilerin de sizi öyle gördüğünü fark edeceksiniz.

Özgüvenli Olduğunuzu Hissettirecek Şeyler
Özgüvenli Olduğunuzu Hissettirecek Şeyler

3. Olumlu özelliklerinize odaklanın.

İnsan olarak iyi özelliklerinizin de olduğunu bilincine varın ve kötü özelliklerinizden ziyade bunlara odaklanın. Sizin iyi özelliklerinizi fark eden ve bunları takdir eden kişilerle daha sık görüşün. Olumlu özelliklerinize odaklanmak ve sizin bu yönlerinizi beğenen kişilerle vakit geçirmek, kendinize güveninizi yükseltmenize yardımcı olur.

4. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun.

Sevmediğiniz alışkanlıklarınız varsa onlardan kurtulmak için planlar yapın. Kötü bir alışkanlığınızı iyi bir alışkanlıkla değiştirdiğinizde, kendinize güveniniz de artacaktır.

5. Kendinize iltifat edin.

Dış görünüşünüz, huylarınız, davranışlarınız arasından sevdiğiniz özellikleriniz için kendinize iltifat edin. Bunu her gün yapmayı alışkanlık haline getirin.

Son olarak, Anna Freud’un sözlerini hatırlayın;

I was always looking outside myself for strength and confidence but it comes from within. It is there all the time.”

“Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar insanın içinden gelir. Ve her zaman oradadırlar.”

 

Yazarın tüm yazıları için tıklayın.

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam