Türkiye’deki başlıca yoga okulları

Vücüt ve zihinde biriken negatif enerjiden kurtulmayı sağlarken, insanı her gün yeni bir farkındalıkla tanıştıran büyüleyici bir yolculuğa çıkaran yoga son yıllarda hiç olmadığı kadar rağbet görüyor. Uplifers olarak, eğitim kalitesi ve hizmet anlayışıyla öne çıkan Türkiye’deki başlıca yoga okullarını meraklıları için araştırdık:

YogaŞala / İstanbul – Ankara

“Yoga evi” anlamına gelen YogaŞala, Türkiye’nin ilk yoga okullarından biri. Ticari bir yoga okulundan ziyade, samimi bir “yoga evi” mantığıyla 2001 yılında kurulan YogaŞala, bugün İstanbul ve Ankara’da faaliyet gösteren kocaman bir yoga merkezi. Vinyasa, Ashtanga, Hatha, Kundalini ve Yin Yoga dersleri verilen merkezde aynı zamanda bireysel ve grup pilates dersleri de veriliyor. Yogayı bir spordan ziyade, bedensel ve zihinsel bütünlüğe hizmet eden kapsayıcı bir felsefe olarak değerlendiren YogaŞala eğitmenleri, tüm şubelerinde farkındalık ve kişisel gelişim odaklı pek çok atölye çalışmasına da imza atıyor. Yoga konusunda uzmanlaşarak hocalık eğitimi almak isteyenler için de 200 saatlik bir sertifika programı sunan YolaŞala, uluslararası bir yoga standartları kuruluşu olan Yoga Alliance üyeliğine de sahip.

İletişim bilgileri:

İstanbul / Nişantaşı Stüdyo: Teşvikiye Cad. Celal Derviş Apt. 16/7  Telefon: 0212 241 00 67

İstanbul / Etiler Stüdyo: Tepecik Yolu Cad. Akgören Sok. No:3 Kat:5 Telefon: 0212 351 00 96

İstanbul / Bağdat Caddesi Stüdyo: Fenerbahçe mah. Bağdat Cad. Gökmen Apt. No:132 Daire:11 Telefon: 0216 330 50 31

Ankara Stüdyo: Filistin Cad. Kader Sok. 9/4 Gaziosmanpaşa Telefon: 0312 466 33 20

Cihangir Yoga / İstanbul

Cihangir Yoga, İstanbul’da yaşayan ve Hatha Yoga’nın en güncel yöntemlerini öğreten hocaların kurduğu bir yoga eğitim merkezi. Rebekka Haas Çetin, Zeyneb Uras, Emir Uras ve Chris Chavez’in ortağı olduğu Cihangir Yoga, “Herkese Yoga” felsefesi ile ilk stüdyosunu Cihangir’de açtı ve şu an Cihangir, İstinye ve Caddebostan’da bulunan 3 stüdyosu ile faaliyette. Klasik stüdyo derslerinin yanı sıra, Chris Chavez’in verdiği 200 saatlik bir hocalık eğitimi de sunan Cihangir Yoga’da bu hocalık eğitimini alanlar stajyer yoga eğitmeni olarak dersler verebiliyorlar.

İletişim bilgileri:

Cihangir Stüdyo: Meclisi Mebusan Yokuşu No: 15, Kat 4 Cihangir, Beyoğlu Telefon: +90 212 243 19 93

İstinye Stüdyo: İstinye Mahallesi Sarıyer Caddesi No:69/5 (Migros içi) İstinye Telefon+90 212 277 11 90

Caddebostan Stüdyo: Bağdat Caddesi No: 270 Caddebostan, Kadıköy Telefon: +90 216 360 99 90

Yoga Academy

2001 yılında kurulan Yoga Academy, Türkiye’nin en geniş şube ağına sahip olan yoga okulu unvanına sahip. Eğitim programlarını orijinal yoga tekniklerine göre oluşturan Yoga Academy, bugün önde gelen pek çok yoga eğitmenini de camiaya kazandıran merkez. Yoga Academy’nin benimsediği orijinal yoga tekniklerinin (Maha-yoga) açılımı ise şu şekilde:

  • Yama: Evrensel eylem kontrolü
  • Niyama: Kişisel eylem kontrolü
  • Asana: Vücut kontrolü
  • Pranayama: Enerji kontrolü
  • Pratyahara: Duygu kontrolü
  • Dharana: Zihin kontrolü
  • Dhyana: Ego kontrolü
  • Samadhi: Bilinç kontrolü

15’ten fazla şehirde stüdyoları bulunan Yoga Academy, aynı zamanda her yıl düzenlediği yoga kampları ve yoga festivalleri ile ünlü.

Nefess İstanbul / İstanbul

İstanbul Anadolu Yakası’nın en sevilen yoga okullarından biri olan Nefess Yoga, anda kalmayı ve iç sesini duymayı amaçlayan bir grup yoga eğitmeni tarafından, 2011 yılında Moda’da kuruldu. Ashtanga yoga, hamile yogası, anne-bebek yogası, yin yoga, vinyasa ve hatha eğitimleri veren Nefess İstanbul’da ayrıca refleksoloji ve nefes terapisi gibi imkanlar da mevcut.

İletişim bilgileri: Nene Hatun Sok. Binbir Apt.No: 7/B Moda – Kadıköy / İstanbul

Om Yoga / İstanbul

Beşiktaş’ta bulunan butik bir yoga merkezi olan Om Yoga, farklı yoga disiplinlerine dair eğitimler vermesinin yanında; kişisel gelişim atölyeleri, yoga masajı ve spiritüel yaklaşım eğitimleri de gerçekleştiriyor. Huzurlu bir stüdyoda bire bir ve grup dersleri verilen bu sakin yoga okulunun bir diğer özelliği de ise dünyanın pek çok farklı yerinden gelen yoga eğitmenlerini ve öğrencilerini ağırlaması. Böylelikle çok kültürlü bir yoga buluşma merkezi gibi konumlanan Om Yoga’da ders veren tüm eğitmenler Yoga Eğitmenleri Derneği (YED) üyesi.

İletişim bilgileri:

Mısırlıbahçe Sok. 55A Türkali Mah. 34357 Beşiktaş, İstanbul

Telefon: 0 212 322 28 19

Maya Yoga / İstanbul – Manisa

Bakırköy ve çevresindeki en köklü yoga okullarından biri olan Maya Yoga’nın geçmişi, “Yogi Kazım” olarak bilinen yoga üstadı Kazım Gürbüz’ün 1970’lerde Almanya’da açtığı Yoga Schule’ye dayanıyor. Türkiye’ye döndükten sonra eşiyle birlikte Bakırköy’de bir yoga okulu açan Kazım Gürbüz, Maya Yoga’da kendi geliştirdiği yoga tekniği olan “YoKa” eğitimlerinin yanı sıra, Vinyasa, Hatha ve Ashtanga yoge dersleri veriliyor.

Şu an Bakırköy’de 2, Kadıköy’de 1 ve Manisa’da 1 tane olmak üzere toplam 4 şubesi bulunan Maya Yoga’da her yaştan ve her fiziksel koşuldan insan eğitimine severek devam ediyor.

İletişim bilgileri:

Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2 Bakırköy / İstanbul

Telefon: 0530 783 83 90

Naya / Büyükada

Naya, sadece bir yoga okulu değil aynı zamanda masalsı bir huzur merkezi. Büyükada’nın kendine özgü muhteşem yalılarından birinde bulunan Naya, İstanbul’un en önemli yoga tatili merkezi. Huzur veren bir butik oteli tam teşekküllü bir yoga okulu ile birleştirerek şahane bir konsepte öncülük eden Naya’da özellikle bahar ve yaz aylarında denize nazır gerçekleştirilen yoga kamplarına katılabilirsiniz.

İletişim bilgileri:

Yılmaz Türk Cd. 96, Maden Mh., Büyükada, Adalar, 34970 Istanbul

Telefon: +90 (0) 216 3824598

Advayta Yoga / İstanbul

Türkiye’de yoga denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Zeynep Aksoy tarafından kurulan Advayta Yoga, Arnavutköy ve tüm boğaz bölgesinin en iddialı yoga okullarından biri. YogaŞala ve Cihangir Yoga’nın da kurucularından olan Zeynep Aksoy Advayta Yoga’da “kişisel dönüşüm” odaklı bir yoga sistemi benimsiyor. Yogada uzmanlık eğitimlerinin yanı sıra kişisel gelişim ve terapi eğitimleri de veren Advayta Yoga, bu yönüyle kişisel gelişim ve yogayı harmanlayan şahane bir dönüşüm merkezi!

Kurduğu merkezde onlarca başarılı yoga eğitmeni yetiştiren Zeynep Aksoy’un Türkiye’de ve yurtdışında eğitmenliğe başarıyla devam eden pek çok öğrencisi var. Ayrıca 100 binden fazla kopya satan bir “Evde Yoga” DVD’si de çıkaran Zeynep Aksoy ve ekibi başlangıç düzey yoga dersleri de veriyor.

İletişim bilgileri:

Telefon: +90 532 227 1321

İzmir Yoga / İzmir

2005 yılında Zeynep Aksoy’dan aldığı temel yoga eğitmenliği sonrasında profesyonel yoga kariyerine başlayan Zeliha Zerrin Albay tarafından kurulan İzmir Yoga, İzmir’de bulunan en kapsamlı yoga okulu. İzmir’in en merkezi noktalarından biri olan Alsancak’ta bulunan bu yoga okulunda vinyasa yoga, yin yoga, hatha yoga ve ashtanga yoga eğitimlerinin yanı sıra; hamile yogası ve çocuk yogası çalışmalarına da katılabiliyorsunuz.

Ayrıca İzmir ve İstanbul’daki pek çok yoga merkezi ile de iş birlikleri yapan İzmir Yoga’nın her sene düzenlediği yoga kampları ve kişisel gelişim atölyeleri de katılmaya değer. Yogada uzmanlaşmak isteyenlere için eğitmenlik programları da sunan İzmir Yoga, Yoga Alliance üyesi bir yoga okulu.

İletişim Bilgileri:

1377 Sk. Çiftçi Apt. No.7 Kat.4 D.8 Alsancak / İzmir

Telefon: 0 232 421 11 65

 

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Hayatın her anında yogadayız

Yoganın bedene sağladığı 5 muhteşem fayda

Bir yoga eğitmenine en çok sorulan sorular ve cevapları

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!